Nogomet CZ

Križem kražem po čeških najnižjih ligah

Kategorija: Kralovehraška

  • SK Přepychy

    SK Přepychy

    Nogometni klub SK Přepychy ima za seboj dolgo ter v zadnjem obdobju tudi burno zgodovino vzponov in padcev. Lokalni privrženci kluba upajo, da bodo nedavne spremembe tako v vodstvu klubu kot v trenerskem štabu krivuljo uspehov ponovno dvignile navzgor. Eden od zaščitnih znakov Přepychov je nedvomno zelo dobro in uspešno delo z mladimi, ki naj bi predstavljali temelje uspehov v prihodnosti. Trenutno se lahko v klubu pohvalijo kar s štirimi mlajšimi selekcijami, ki vse nastopajo v tekmovanjih okrožja. Največji medijski trenutek slave je klub doživel pred dvema sezonama, ko je njihovo prvenstveno tekmo prenašala Češka televizija. Že dolga štiri desetletja so z nogometnim klubom povezani tudi sobotni bolšji trgi ob nogometnem igrišču.    

    Med kraje širom Češke, ki imajo svoje predstavnike v kateri izmed najnižjih (desetih) lig, bi Přepyche s približno 600 prebivalci lahko uvrstili med tiste večje. Tamkajšnji nogometni klub trenutno bije desetoligaške bitke v okrožju Rychnov nad Kněžnou. Čeprav je še ne tako davno nastopal celo v najvišji regijski ligi, danes tudi uradno imenovane peta liga. In to celih deset sezon. Pogoste spremembe v igralskem kadru, ne najboljša klima znotraj moštva ter še kateri (negativni) dejavnik so vplivali na strm padec, ki je dno z izpadom v najnižjo ligo dosegel v lanskem letu. Posledica negativnih rezultatov so prinesle spremembe tako v strokovnem štabu kot tudi v vodstvu kluba. Ključna mesta so zasedli nekdanji igralci, ki jim nikakor ni vseeno za usodo matičnega kluba. Kot denimo Josef Vostřez, ki je vse svoje sile usmeril v delo z mladimi. Rezultat njegove angažiranosti je mdr. viden ob pogledu na seznam prijavljenih moštev različnih starostnih kategorij v aktualni sezoni. Če je pri mnogih klubih na tem nivoju formiranje vsaj izmed ekip mlajše kategorije marsikdaj misija nemogoče, se v Přepychyh trenutno (poleg članskega moštva) lahko pohvalijo s kar štirimi selekcijami, ki zastopajo klub v prvenstvu znotraj okrožja.

    Nogometno igrišče v Přepychyh se nahaja na severozahodnem robu kraja.

    Ob bok podpredsedniku kluba Vostřezu velja omeniti tudi Jiřija Jelena. Njegova pripadnost klubu se kaže predvsem v številnih objavah, vezanih na zgodovino kluba. Prispevke in zanimivosti iz skrbno hranjenega klubskega arhiva namreč pogosto deli tako na klubskem Facebook profilu kot tudi v občinskem glasilu. Njegova angažiranost ima tako neprecenljivo vrednost za sam klub. Žal je – predvsem na najnižjem nivoju – dan danes vse več klubov, kjer bi kakršne koli

    podatke o njihovi zgodovini iskali zaman. Bodisi je ta izgubljena bodisi novejše generacije o preteklosti svojih klubov ne vedo prav veliko. In to kljub temu, da pričetki nogometa v vaških sredinah segajo tudi stoletje in več v preteklost. Zgodovina je nedvomno eden (pomembnih) temeljev vsakega kluba. Njena urejenost znotraj vsake nogometne sredine odraža tudi odnos in spoštovanje do predhodnikov, ki so orali nogometno ledino v določenem okolju. V današnjih nelahkih časih amaterskega nogometa gre nogometne

    Vodja kluba Jiři Jelen nosi glavnino zaslug za urejen in bogat klubski arhiv.

    delavce delno tudi razumeti oz. jim stopiti v bran. Ob vseh aktualnih težavah in zahtevah za delovanje kluba je skrb za klubski arhiv marsikdaj potisnjena v ozadje. Zato so ljudje, kot je Jelen v teh časih še toliko bolj cenjene.

    Več kot štiri desetletja je klub organizator bolšjih trgov. Ti potekajo večino sobot na travniku v neposredni bližini igrišča in predstavljajo za nogometni klub glavni finančni vir prihodkov.

    Zahvaljujoč bogati in dolgi zgodovini nogometa v Přepychih Jiřimu Jelenu zagotovo še nekaj časa ne bo zmanjkalo zanimivega gradiva za objavljanje. Klub je namreč pred tremi leti praznoval 90-letnico od ustanovitve. In jo proslavil s celodnevnim programom, ki je vključeval tako najmlajše selekcije, nekdanje nogometaše, privržence kluba ter tudi foto razstavo. Hkrati je

    ob tej priložnosti luč ugledalo nekaj artiklov s klubskimi simboli.

    Leseni kiosk ob vhodu na nogometno igrišče služi kot blagajna v času trgov in članskih nogometnih tekem.
    Josef Vostřez budno spremlja vse mlajše selekcije kluba. Poleg funkcije podpredsednika je tudi trener kadetske ekipe Přepychov.
    Klubski objekt se nahaja ob severni strani igrišča.

    Zanimivo, da se klub iz zahodnega dela okrožja Rychnov nad Kněžnou ob nogometu posveča tudi organizaciji bolšjih trgov. Njihovi začetki segajo v sredino 80-ih let prejšnjega stoletja. Idejo zanje je dobil eden izmed članov odbora kluba, Od leta 1985 klub organizira na svojem igrišču tržnico oz. borzo. Idejo zanjo je dobil eden izmed članov odbora kluba, ko je jeseni leta 1984 med čakanjem na postrežbo v restavraciji uzrl plakat, ki je vabil na avto moto borzo. O postopkih in organizaciji tovrstnega dogodka se

    je pozanimal pri vodji borze. Kljub nasprotovanju ostalih članov odbora kluba je bila na nogometnem igrišču v Přepychych kmalu organizirana prva avtomobilska borza. Dogodek je sprva obiskalo manjše število ljudi. A se je glas o dogodku kmalu razširil. Klub je leto zatem priredil štiri tovrstne borze. Leta 1988 je bila borza razširjena na menjavo zbirateljskih starin, razglednic, gramofonskih plošč itd. Dogodki so sčasoma postali zelo priljubljeni med prodajalci in obiskovalci. Prvi so si udeležbo na njih vse pogosteje zagotovljali z vnaprejšnjo rezervacijo mest. Tudi vietnamski prodajalci so se hitro orientirali na dogodek in se kljub odporu nekaterih domačih prodajalcev pričeli udeleževati borz.

    Ker je dogodek sčasoma prerasel »vaške okvirje«, je na račun množičnih obiskov začelo trpeti nogometno igrišče. Zlasti ob slabem vremenu je bila po zaključenem dogodku igralna površina bolj podobna blatnemu polju. Upravni odbor kluba je zato predlagal prestavitev dogajanja za klubski objekt.

    Hkrati je bilo potrebno urediti tudi dostopne ceste, asfaltirati dovozne površine ter označiti prodajna mesta.

    Vrhunec trgov sega v konec 80-ih in prvo polovico 90-ih let. Takrat so v kubu našteli tudi po tri tisoč obiskovalcev, ki so lahko kupovali ali si izmenjevali predmete na 220 stojnicah. S prihodom večjih trgovskih verig je zanimanje za trge upadlo. Obisk se je sčasoma zmanjšal na okrog 850 obiskovalcev med katerimi se najdejo tudi tujci.

    Enako, kot pretekla leta, klub tudi letos načrtuje organizacijo trgov na večino sobot med začetkom marca in začetkom decembra. Boljšaki potekajo na travniku ob severni in zahodni strani igrišča. Vstopnina za obiskovalce znaša simboličnih 20 kron (približno 80 centov), medtem ko morajo ponudniki za prostor odšteti 150 (6€) oz. 500 čeških kron

    Da bi si klubski objekt zaslužil obnovo, razkriva pogled na stavbo z zadnje strani.

    (20€) za stojnico s prehrano. Organizacija terja angažiranost večjega števila osebja (gre povečini za klubske delavce z nekaj študentske pomoči), ki pobira vstopnino na dveh vstopnih točkah, usmerja voznike na parkirišče, ki je urejeno na enem izmed dveh nekdanjih pomožnih igrišč ipd.

    Med klubskim objektom in igriščem so postavljene klopi ter tudi mize.

    Klub v dogovoru z občino plačuje letno najemnino za uporabo prostora, a mu v zameno ostanejo pobrani prispevki. Organizacija trgov posledično predstavlja glavni vir prihodkov kluba. Ti predstavljajo pomemben temelj njegovega delovanja in hkrati omogočajo vzdrževanje oz. izboljšave klubske infrastrukture. Nekaj prispevkov prejme klub še od krovne nogometne zveze za delo z mlajšimi selekcijami oz. od zasebnikov v obliki raznih dobrin kot so pripomočki za vzdrževanje igrišča, označevanje igralne površine itd.

    Medijsko daleč najodmevnejši trenutek je za klub prišel jeseni leta 2023. Takrat je Přepyche obiskala češka nacionalna televizija. V okviru popularizacije amaterskega nogometa je eno izmed takratnih rednih oddaj Naš nogomet (Naš fotbal) posvetila predstavitvi přepyškega kluba. Vrhunec oddaje je bil prenos (takrat devetoligaške)

    prvenstvene tekme. Naključje je hotelo, da je Přepychom nasproti stal klub iz bližnjega kraja Voděrady, ki ga je le nekaj mesecev pred tem doletela nesreča. Ker jim je požar v celoti uničil klubske prostore, so se v Přepychyh odločili izkupiček iz pobrane vstopnine nameniti svojim sosedom. Lepa gesta je zagotovo naletela na pozitiven odziv pri gledalcih pred malimi ekrani širom Češke. Simpatije s potezo kluba iz Přepychov ni skrivala niti televizijska ekipa, ki je prenos oddelala na najvišjem (profesionalnem) nivoju. Tekmo je namreč poleg športnega komentiral tudi strokovni sodelavec. Za številne zanimivosti je ves čas tekme z oglašanji z roba igrišča začinila še leteča ekipa. V prispevkih niso manjkale niti predstavitve nekdanjih nogometašev, klubskih delavcev in mlajših selekcij. Sam dogodek je ob igrišče pričakovano privabil lepo število gledalcev. Nemalo tistih pred malimi ekrani pa je ravno zaradi nogometa sploh prvič slišalo za Přepyche. Danes ob omembi nepozabnega dogodka tako za klub kot sam kraj vaščani malo za šalo malo za res pripomnijo, da tako velikega števila kamer v Přepychih še dolgo (če sploh še kdaj) ne bodo videli…

    Přepychy so še v pretekli sezoni imeli svojo B ekipo. Nanjo pripominja tudi napis na enem od dveh lesenih kontejnerjev v katerih je imelo moštvo svojo garderobo.

    Laični ljubitelj nogometa bi pričakoval, da bo medijska pozornost na najvišjem nivoju amaterskemu klubu dodala pozitivnega vetra v jadra. Vsaj v primeru Přepychov je šla zgodba v obratno smer. Klub je z lanskim izpadom v najnižjo ligo dosegel eno najnižjih točk v vsej svoji zgodovini. S čimer so (vsaj za nekaj časa) prikrajšali svoje zveste pristaše za prestižne dvoboje proti (najbližjim) okoliškim klubom iz krajev Voděrady, Dobruška in Opočno. Vsi našteti klubi nastopajo v višjih ligah. Odgovorni v klubu verjamejo, da bo dobro in pošteno delo kmalu obrodilo sadove v obliki lepših časov přepyškega nogometa in da bodo njihovi največji tekmeci kmalu znova njihovi redni tekmeci na prvenstvenih tekmah. Ne le v članski kategoriji.

    Tudi vzdolž južne strani so ob igrišču nameščene klopi.

    Ravno delo z mladimi je že v rani fazi delovanja kluba postalo eden od zaščitnih znakov Přepychov. Tako se lahko pohvalijo z nekaj znanimi imeni, ki so v svoji karieri dosegli profesionalno raven nogometa. Izpostaviti velja Tomaša Rejzka, ki je za Přepyche igral kot ciciban. Pri 16-ih letih se je nato vrnil v matični klub in s člansko ekipo takoj dosegel največji klubski uspeh. Iz vrst Přepychov prihajata tudi brata Mach. Starejši Ondřej se je v svoji igralski karieri posvetil predvsem vratarskemu poslu. Za črno – bele je nastopal v obeh selekcijah cicibanov (v obdobju 2005-08). Od leta 2011 je bil član moštva Hradec Kralove, kjer je kasneje branil za B moštvo v tretji češki ligi. Kljub temu, da danes šteje komaj 28 let, je moral zaradi poškodb svojo igralsko pot predčasno zaključiti. Po odhodu iz Hradca Kralove (leta 2023) je bil krajše obdobje kondicijski ter fitnes trener prvoligaškega kluba FK Pardubice. Njegov

    brat Martin je še kot član Přepychov leta 2015 dobil vabilo v reprezentanco Češke za igralce do 15. leta starosti. Po prestopu v praško Slavio je bil še petkrat nominiran v mladinsko reprezentanco do 18 let. Za velikana iz češke prestolnice je igral med letoma 2015-19. V članski konkurenci je nastopal za B moštvo. Svojo kariero je zaključil leta 2022 v tretjeligaškem klubu Loko Vltavin.

    Navkljub zahtevnemu obdobju, je iz ust vodilnih klubskih mož čutiti pozitiven trend. Ki je v veliki meri vezan na delo z mladimi. Čeravno se mnogi klubi odločajo za združevanje moštev mlajših kategorij z okoliškimi klubi bodisi zaradi pomanjkanja bodisi zaradi številčnosti otrok (v tem primeru gre za formiranje B in tudi C ekipe), so v Přepychyh po besedah tako Vostřeza kot Jelena odločni nadaljevati klubsko usmeritev in mladim igralcem vedno ponuditi igranje za matični klub (brez pomoči sosednjih klubov). Nekaj, kar je bilo – z eno izjemo – stalnica tudi v preteklosti.

    Nemara največji delež k pozitivni podobi celotnega kluba bodo prispevali rezultati članskega moštva. Ta se trenutno v devetčlanski ligi okrožja Rychnov nad Kněžnou z 18-imi osvojenimi točkami nahaja na četrtem mestu z vsega točko zaostanka za drugouvrščenim moštvom. Če je prvo mesto praktično že oddano ambiciozni ekipi Slatine, si lokalni nogometni privrženci v spomladanskem delu prvenstva lahko

    Površina enega izmed dveh pomožnih igrišč danes služi kot parkirišče za obiskovalce bolšjih trgov.

    obetajo zanimivo borbo za drugo pozicijo. Ki sicer ne zagotavlja napredovanja v deveto ligo, a ob določenih okoliščinah klubom pušča odprta vrata za uvrstitev v višji rang tekmovanja. Česar se v Přepychyh zagotovo ne bi branili. Za končni uspeh bo moštvo potrebovalo izboljšati točkovno bero z gostovanj, kjer so v jesenskem delu prvenstva zabeležili zgolj eno zmago (ob štirih porazih). Vzrok za slabše rezultate gre iskati predvsem v skromnejši igralski udeležbi. Za razliko od domačih tekem, kjer jim je na šestih tekmah uspela točke odvzeti zgolj vodilna ekipa lige. Kljub skupno petim porazom je Přepychom na prav vsaki tekmi uspelo vsaj enkrat zatresti nasprotnikovo mrežo.

    Članska ekipa v zimskem premoru ni doživela omembe vrednih sprememb. V sklopu priprav na spomladanski del sezone (ki so jih pričeli 1. februarja) je moštvo odigralo tudi dve prijateljski tekmi proti devetoligaškima ekipama (obe je dobilo). Po slabi udeležbi na treningih, so se igralci ter trenerski štab v zimskem premoru dogovorili, da njihovo število zmanjšajo iz dveh na enega tedensko. Kar (vsaj za zdaj) prispeva k občutno boljši udeležbi.

    Zgodovina in uspehi kluba

    Že omenjeni Jiři Jelen ni le oseba, ki skrbno ureja klubsko zgodovino. Gre za velikega nogometnega entuziasta, z vsem srcem predanega svojemu lokalnemu klubu. Pogovor z njim zgolj potrdi, da velja za živo enciklopedijo přepyškega nogometa. Zahvaljujoč njegovi dejavnosti ima klub skrbno shranjeno arhivsko gradivo. Tako mdr. iz najstarejših prispevkov izvemo, da  zametki nogometa v Přepychyh segajo že mnogo pred čas ustanovitve nogometnega kluba. Prva športna organizacija v kraju je bila namreč ustanovljena 1. novembra 1912. Imenovala se je “Sokol”, pod čigar zastavo je dolga leta igral tudi nogometni klub. O ustanovitvi “Sokola” v vasi ni več podatkov, njegovo delovanje pa je kmalu prekinila prva svetovna vojna.

    Najstarejša ohranjena klubska fotografija sega v junij leta 1933 (leto ustanovitve SK Přepychy). Na fotografiji so skupaj igralci Přepychov skupaj z igralci kluba iz kraja Dobruške. Vir: SK Přepychy

    Po potrditvi statuta s strani “okrožnega urada” in blagoslovu poslovnika Nogometnega okrožja severovzhodne Češke je 6. aprila 1933 dovoljenje za delovanje prejel klub SK Přepychy. Zanimivo, da je Jelen nedavno v svojem arhivu zasledil časopisni članek iz leta 1927 o tekmi med kluboma Přepychy in Dobruško. Kar bi potrjevalo obstoj nogometnega kluba še pred omenjenim letom 1933. Ker mu navedenega datuma (vsaj za zdaj) ni uspelo podkrepiti z dodatnim verodostojnim virom, ostajajo v klubu pri prvotni letnici (1933) nastanka.

    Kraj je določil lokacijo igrišča približno kilometer južneje (nad) Přepychy, ki se je imenovala “U hrušky” (Pri hruški). Zemljišče je bilo zaseženo občinskemu policistu, čigar sinova sta bila velika nogometna navdušenca. Da je imela površina vsaj približno podobo nogometnega igrišča, je bilo potrebnega nemalo dela. Travnik si je naziv igrišča pridobil po postavitvi lesenih vratnih konstrukcij. Klubska kronika navaja tudi način pridobitve lesa za izdelavo golov. Ker je bila

    klubska blagajna takrat prazna, so se nogometaši odločili najti rešitev v bližnjem gozdu. Med svojim obhodom so ugledali od vetra polomljene borovce po katere so se podali sredi noči.

    Že na prvi aktivni dan je nezadovoljstvo nad zabavo in gnanjem za okroglim usnjem izrazil domači župnik. A se je kmalu zatem pomiril, ko so lokalni nogometni zanesenjaki obljubili prispevati del izkupička njihove dejavnosti lokalni župniji.

    Ker ob igrišču ni bilo objekta z garderobami, so igralci za preoblačenje uporabljali prostor v najbližjem gostišču. Ki pa je bilo od igrišča oddaljeno cel kilometer. Omenjeno gostišče sčasoma postane glavna klubska baza. Točno po osmih letih od ustanovitve kluba se moštvo ponovno sestavi. Kljub vojni in nacistični okupaciji je leta 1943 potekalo prvenstvo, ki se ga prvič udeležijo tudi Přepychy. Po vojni klub nadaljuje z igranjem v takrat najnižji (okrožni) ligi. Sezona 1947/48 je bila za dolgo časa zadnja, ko so vaščani lahko spremljali tekme svojih nogometnih ljubljencev. Razlogi za prenehanje delovanja

    Utrinek z nogometne tekme v Přepychyh leta 1957. Vir SK Přepychy

    kluba naj bi se skrivali v težki ekonomski situaciji, tragičnem dogodku na tekmi, ki je botroval smrti enega izmed igralcev, ter tudi takratni politični situaciji, ko so si po nasilnem komunističnem prevratu novi oblastniki zadali mdr. podreditev vseh športnih društev, kar je pri mnogih športnikih in klubih naletelo na odpor.

    Nogometaši ekipe dečkov in kadetov leta 1969. Vir SK Přepychy

    Posledično leta 1949 prvotno igrišče ne služi več svoji funkciji. Travnata površina se preorje in nameni kmetijski dejavnosti. Takratni sokolski odbor zato prične razmišljati o izgradnji novega igrišča. Dve leti zatem pade odločitev o izgradnji igrišča na polju za Dvorskym ribnikom. Številni prostovoljci so kmalu zatem zavihali rokave ter s krampi in lopatami pričeli spreminjati polje na nogometno površino.

    Po daljši prekinitvi nogometne dejavnosti je bila leta 1953 kot prva formirana ekipa dečkov. Ker novo nastajajoče igrišče v Přepychyh še ni bilo dokončano, so morali nadobudni nogometaši svoje tekme igrati na igriščih nasprotnikov. Tri leta kasneje klub iz igralcev, ki so do tedaj igrali za mladinsko ekipo, sestavi še člansko moštvo. A je trajalo še kar nekaj let (v tem obdobju so Přepychy igrali zgolj prijateljske tekme), dokler klub – po dolgih 14-ih letih – v ligaško tekmovanje znova prijavi tudi

    svojo člansko ekipo. Přepychy so bili takrat prisiljeni nastopati pod imenom »Sokol« (ki je bil v tem obdobju že podrejen komunistični oblasti). Svoje prvotno ime S(portovni) k(lub) Přepychy si znova nadenejo v začetku 90. let.  

    Zanimanje otrok za nogomet je narekovalo formiranje določenih starostnih skupin kluba v različnih obdobjih. Ker veljajo P epychy za manjše nogometno okolje, nikakor ni bilo samoumevno, da bo klub imel zadostno število igralcev za nastopanje iste starostne kategorije več sezon zapored. Večja je bila verjetnost, da bo številčnejša generacija istega letnika nosila dres kluba vse od najmlajše kategorije pa tja do mladinske ekipe. Ti so kasneje nemalokrat tvorili jedro članskega moštva in prispevali levji delež k njihovim uspehom.

    Leta 1960 klub v tekmovanje ponovno prijavi ekipo dečkov pod vodstvom že pokojnega Jiřija Sejkore, nekdanjega igralca kluba in avtorja knjige 70 let nogometa v Přepychih, ki je izšla leta 2003. Dve leti kasneje ista generacija poskrbi tudi za prvenstveni krst v kategoriji mladincev (enako, kot danes, je tudi tekmovanje za igralce med 15. in 18. letom potekalo v eni starostni kategoriji).

    Ekipa kadetov in mladincev v sezoni 1977/78 (na sliki) s prebojem iz okrožne v regijsko ligo doseže enega največjih uspehov kluba. Vir SK Přepychy

    Sezona 1970/71 s prebojem v najvišjo ligo okrožja prinese prvi vidnejši uspeh za přepyški nogomet. Zlato obdobje združene ekipe kadetov in mladincev nastopi v sezoni 1977/78, ko se jim iz okrožja uspe prebiti na regijski nivo tekmovanja, kjer so nastopali pet sezon. Da bi njihov preskok v člansko tekmovanje ne bil prehud zalogaj, so v klubu v tekmovanje prijavili še svojo člansko B ekipo. Ta je primarno služila doma vzgojenim igralcev, ki so takrat nastopali za mladinsko vrsto. Drugo moštvo Přepychov ni prav dolgo tekmovalo v članski konkurenci. Že naslednjo sezono 1980/81 zaradi pomanjkanja igralcev moštvo med zimskim premorom izstopi iz tekmovanja.

    Leta 1981 za nov mejnik kluba poskrbi člansko moštvo, ki se mu prvič v zgodovini uspe uvrstiti v regijsko tekmovanje (današnjo sedmo ligo), v kateri nastopa dve sezoni, nakar ponovno izpade v najvišjo ligo okrožja.

    Ob koncu 80-ih let doseže viden uspeh združeno moštvo kadetov in mladincev, ki osvoji prvo mesto v okrožju. Glavnina doma vzgojenih nogometašev te generacije je kasneje predstavljala okostje članske B ekipe, ki je nastopala celo v prvi okrožni (na državnem nivoju osmi) ligi. Dobro klubsko delo z mladimi so dopolnili še dečki, ki v sezoni 1988/89 zmagajo v eni od treh skupin prvenstva okrožja. Ista kategorija dopolni uspeh še tri leta zatem, ko postane prvak okrožja. Ker so odgovorni v klubu želeli njihov uspeh nadgraditi z nastopom na višjem – regijskem – nivoju, so se prvič (in do sedaj edinkrat) s klubom iz 5 km oddaljenega kraja Češke Meziřiči dogovorili za formiranje skupne ekipe, ki so jo nato prijavili v regijsko tekmovanje.

    V sezoni 1994/95 uspe ponovni preboj iz okrožja tudi članski ekipi s čimer so bili postavljeni temelji zlatega obdobja nogometa v Přepychyh. Vzpon članske ekipe je bil zavidanja vreden. Po sezonah nastopanja v tretji, se jim uspe uvrstiti v drugo regionalno ligo ter v sezoni 2000/01 celo v elitno (prvo) regijsko ligo. V njej so nastopali deset zaporednih sezon. V njihovi prvi sezoni je tekmovanje nosilo naziv Východočeský přebor in je združevalo klube tako iz Pardubiške kot Kralovehraške regije. Krstno sezono v njem Přepychy zaključijo na osmem mestu. V nadaljevanju je tekmovanje potekalo ločeno v vsaki od obeh omenjenih regij na način, kot ga poznamo danes. Najvidnejša uvrstitev v današnji peti ligi uspe igralcem v sezoni 2004/05, ko prvenstvo končajo na četrtem mestu.

    Prvo desetletje tega tisočletja bo za vedno z zlatimi črkami zapisano v zgodovino přepyškega nogometa. Na sliki najuspešnejša generacija kluba iz sezone 2004/05, ki jo je zaključila na četrtem mestu najvišje regijske lige. Vir SK Přepychy.

    Spomini na sorazmerno dolgo obdobje uspehov tako pri klubskih delavcih (večina njih je v preteklosti nosila črno beli dres), starejših še aktivnih igralcih ter njihovih privržencih srednje in starejše generacije so danes še kako živi. Časi, ko so klubi iz mnogo večjih okoliških krajev gledali malemu klubu iz Přepychov v hrbet, se danes zdijo kot pravljica iz sanj. Ki je lahko tudi motivacija vsem, ki se trudijo obrniti klubsko krivuljo v pozitivno smer in se v prihodnosti zopet približati uspehom iz preteklosti.

    Ne le manjših, tudi značilnost veliko večjih nogometnih sredin, so rezultatski vzponi in padci. Slednji niso prizanesli niti Přepychom. Slabši rezultati ter izpadi sprva znotraj regionalnih lig ter zatem še na nivo okrožnega tekmovanja, so imeli za posledico tudi upad zanimanja za nogomet pri otrocih oz. najstnikih. Posledično velja obdobje med letoma 2015 in 2018 za eno najbolj črnih period v klubski zgodovini. Glasovi najstnikov in njihovih mlajših

    naslednikov, ki so bili pred tem ves čas sestavni del nogometnega dogajanja v Přepychyh, so za cele tri sezone izginili z vaške zelenice.

    Po izpadu iz regijske lige članskemu moštvu sicer uspe zabeležiti še nekaj vidnejših uspehov, kot so osvojitev naslova pokalnega prvaka v sezoni 2015/16 ter ponovno napredovanje iz prve okrožne v tretjo regijsko ligo (2017/18). Iz nje bi verjetno izpadli po dveh sezonah, če tekmovanja takrat ne bi prekinila epidemija covida. Podobna usoda je tekmovanje doletela v sezoni 2020/21. A so se takrat igralci v soglasju s predsednikom kluba odločili nastopati naslednjo sezono na nižjem nivoju. Prepričanje, da bo moštvo v prvi okrožni ligi dosegalo boljše rezultate, se je izkazalo za zmotno. Přepychy so namreč v sezoni 2021/22 osvojili zadnje mesto ter iz prve izpadi v drugo ligo okrožja. Naslednje tri sezone v drugi najnižji ligi je zaznamovala slaba klima v moštvu, nedisciplina ter tudi odhodi igralcev. Pred štirimi leti je bil zaradi pomanjkanja igralcev pod vprašajem celo prijava članske ekipe v tekmovanje. Přepyche naposled reši najhujšega nekaj veteranov iz bližnjega kluba Dobruška, ki so zapolnili manjko igralcev. Niti njihova pomoč v pretekli sezoni moštvu ni pomagala uiti zadnjemu mestu in izpadu v najnižjo ligo.

    Žarek upanja na lepšo klubsko prihodnost je posijal v sezoni 2018/19, ko po triletni suši přepyškemu nogometnemu travniku doda »vsebino« generacija mlajših dečkov. V naslednjih sezonah sta med mlajšimi kategorijami klub najpogosteje zastopali obe generaciji cicibanov. Njim so kmalu priključili tudi najmlajšo generacijo, t.i. mini cicibane (otroci do šestega leta starosti), ki od sezone 2021/22 redno trenirajo in nastopajo za Přepyche.

    Močnejše generacije mlajših nogometašev in nastopanje članske ekipe na višjem nivoju, sta leta 2021 pripomogla k odločitvi o ponovni ustanovitvi B ekipe, ki je vse do pretekle sezone nastopala v najnižji ligi in v njej sezone zaključevala v spodnji polovici lestvice.

    Po izgradnji novega igrišča Přepychy od leta 1953 igrajo na skrajnem severozahodnem robu

    Jiři Jelen je nedavno s pomočjo arhivskega gradiva poskrbel, da se je črno – belo različica klubskega grba približala podobi iz 90-ih let. Marca leta 2023 so Přepychy objavili soj novi uradni grb z zlatim napisom in obrobami.

    vasi. Neuradno ime objekta je Hujer arena, imenovana po nekdanjem gostincu, ki je imel v najemu gostinski del nogometnega objekta. Ravno v omenjen delu (takrat še lesene) stavbe je bila prva klubska garderoba. Objekt se nato v 80-ih letih razširi s čimer klub pridobi tudi nove garderobe. Vse do let 2011 so igrišče obdajali topoli, ko jih zaradi rekonstrukcije (vgradnje namakalnega sistema) odstranijo. V obdobju največjih uspehov in nastopov v regijskih ligah, je bil na nasprotni strani malo prometne lokalne ceste urejeno tudi pomožno nogometno igrišče. Kot zanimivost velja omeniti še garažo ob igrišču v kateri je bil parkiran avtobus s katerim je ekipa potovala na gostovanja širom regije.

    S ponovnim formiranjem B ekipe je tudi ta leta 2021 dobila svoje prostore v leseni baraki ob glavnem objektu. Zadnje večje investicije v obliki prenove garderob je bila klubska infrastruktura deležna leta 2022.

    Ker v aktualni sezoni za Přepyche nastopa pet selekcij, imajo v klubu željo izboljšati igralno površino na drugem pomožnem igrišču. Predvsem v slabem vremenu bi ga koristili za treninge in s tem razbremenili glavno igrišče.

    Infrastruktura

    Naravnost idealna lokacija igrišča v Přepychyh omogoča klubu osnovne pogoje za nemoteno organizacijo treningov in tekem. Nogometna površina se namreč nahaja na skrajnem zahodnem robu kraja. Od najbližjih bivalnih enot je dovolj oddaljena, da proces treningov ter napeti trenutki prvenstvenih tekem ne morejo motiti nobenega od bližnjih prebivalcev. Za nameček jim okolica omogoča dovolj prostora za morebitne izboljšave (obnove oz. povečave) klubske infrastrukture.

    Prvi stik z objektom obiskovalec dobi ob vhodu na igrišče. Aktualni cenik na njem priča, da se prostor še vedno uporablja tako v času sobotnih bolšjih trgov kot prvenstvenih nogometnih tekem. Vstopnina za ogled članske tekme znaša 20 čeških kron (približno 80 centov), obiskovalci pa kot potrditev plačila dobijo uradno iztisnjen račun iz davčne blagajne. To je bil klub primoran nabaviti zaradi organizacije že omenjenih trgov in izdaje računov tako ponudnikom kot

    obiskovalcem. Klubi v najnižjih nogometnih ligah le redko pobirajo vstopnino (malenkost pogosteje se poslužujejo pobiranja prostovoljnega prispevka). In še takrat, ko se za to potezo odločijo, običajno obiskovalci ob plačilu prejmejo kak manjši papir ki služi kot potrdilo oz. vstopnica na tekmo. V družbi desetoligaških klubov so Přepychy skoraj zagotovo edini klub, ki na tovrsten (pregleden) način izdaja račune za plačano vstopnino.

    Na severni strani se igrišča skoraj dobesedno drži klubski objekt. Ta ima dva ločena vhoda. Eden vodi v gostinski objekt s točilnim pultom v katerem je nekaj miz in klopi. Gre za preprost manjši prostor s prijetnim ambientom, ki ga klub oddaja v najem. Verjetno ni potrebno posebej omenjati, da je največjega obiska deležen v času bolšjih trgov in prvenstvenih tekem. Svoja vrata ima sicer odprta tudi večino ostalih dni v tednu, običajno ob popoldnevih in večerih. Da je dogajanje na tekmah popestreno tudi s pripravo klobas, priča pogled na zunanji prostor ob objektu, kjer je je postavljen kotel, za njim pa je možno uzreti polno nasekanih drv, ki služijo pripravi klobas v njem. Del objekta (gre sicer za najstarejši klubski prostor) z gostinskim prostorom je – za razliko od glavnine preostalega dela stavbe – pomaknjen stran od igrišča. Kar je omogočilo postavitev tako nizkih kot tudi visokih miz s klopmi oz. sedeži ob njih. Ta del je (neuradno) namenjen zvestim

    Spomin na zlate čase prikliče tudi pogled na prostorni rezervni klopi.

    (dolgoletnim) domačim privržencem, ki imajo tako kljuko vrat do točilne mize na dosegu rok. Celoten prostor pred vhodom je tudi zastrešen ter v smeri proti igrišču zaščiten z mrežo. Razlog za njeno namestitev so tekme cicibanov, ki se igrajo po širini glavnega igrišča. Posledično je marsikatera žoga po strelu proti golu končala med gledalci, ki so posledično znali biti prikrajšani tudi za tekočo vsebino v kozarcih…

    Tudi zahvaljujoč vgrajenemu namakalnemu sistemu nudi igralna podlaga zelo dobre pogoje za treniranje in igranje tekem.

    Večji del objekta pripada klubskim prostorom, ki jih z vhodom povezuje daljši hodnik. Njegovi steni v celoti krasijo oglasne deske, na katerih se lahko prepričamo o bogati klubski zgodovini. Podroben ogled celotne vsebine zahteva kar nekaj časa. Na oglasnih deskah lahko občudujemo arhivske fotografije s tekem, časopisne prispevke, lestvice, ekipne slike. Vsebina na njih je urejena do potankosti tako kronološko kot po posameznih starostnih kategorijah, kar še enkrat več potrjuje skrben in hvalevreden odnos kluba do lastne zgodovine oz. do vseh, ki so s svojim udejstvovanjem prispevali k obstoju in uspehom nogometa v Přepychyh. V tem pogledu bi klub z rychnovskega okrožja lahko postavili za zgled številnim ostalim (tudi višjeligaškim) klubom.

    Ob trenutni situaciji, ko ima klub v tekmovanja prijavljenih pet starostnih kategorij, se zdi, da bi še kako prav prišel dodaten prostor, ki bi razbremenil tako domačo kot gostujočo

    garderobo. Ti sta sicer preprosti in dovolj udobni za eno moštvo igralcev. Pred leti so v klubu za svojo B ekipo preuredili eno od manjših lesenih barak (ki sicer bolj spominja na kontejner) ob klubski stavbi. A je vprašanje koliko je njena notranjost danes še primerna za tovrstno funkcijo. Za klubskim objektom vzdolž igrišča sta še dve podobni »baraki«. Pogled nanje in predmete okoli njih vsaj delno kazi sicer pozitivno podobo celotne nogometne infrastrukture. Celoten nogometni objekt s treh strani obdaja bodisi zid bodisi visoka ograja, predvsem z namenom ločitve površin ob objektu, ki večino sobot služijo organizaciji bolšjih trgov.

    Igralno površino obdaja nizka kovinska ograja. Gledalci imajo možnost tekmo spremljati sede vzdolž avt linije na obeh straneh igrišča. Klopi so namreč nameščene tako ob severni kot južni strani igrišča. Tudi pogled na udobni rezervni klopi z 12-imi sedeži zna marsikaterega lokalnega nogometnega privrženca odpeljati v čase tekem na regijskem nivoju.

    Rezultat vgrajenega namakalnega sistema se odraža ob pogledu na igralno površino. Klub za zalivanje igrišča uporablja vodo iz bližnjega ribnika. Posledično so igralcem omogočeni zelo dobri pogoji za treniranje in igranje tekem. Če je zelenica v odličnem stanju, bi za popolno sliko igralne površine morda veljalo vsaj delno utrditi še podlago. Vseeno přepyško igrišče v seštevku  ponuja (za ta nivo tekmovanja) nadpovprečno kvaliteto.

    Porast zanimanja za nogometno udejstvovanje pri najmlajših odgovorne v klubu vse pogosteje sili, da svoje poglede

    Hodnik klubskega objekta je pravi mali muzej, kjer se je ob pogledih na fotografije, časopisne članke, lestvice prvenstev možno pobliže seznaniti z bogato zgodovino kluba.
    Pogled v domačo garderobo.

    preusmerjajo na nasprotno stran lokalne ceste, kjer se nahajata dve pomožni igrišči. Površina prvega je bila nekdaj prekrita z žlindro in je služila treningom v najhladnejšem delu leta. To igrišče (oz. kar je od njega ostalo) je že nekaj časa namenjeno parkiranju jeklenih konjičkov v času bolšjih trgov in je danes za kakršne koli nogometne aktivnosti neuporabno. Nasprotno velja za sosednjo površino, ki bi po šestih letih neuporabe z nekaj korekcijami lahko omogočala solidno alternativo za treninge in s tem posledično razbremenitev glavnega igrišča.

    Igralski kader, vodstvo kluba in trenerski štab      

    Dovolj širok igralski kader članskega moštva ter približno 50 igralcev v mlajših selekcijah v tem trenutku klubu zagotavlja mirno plovbo. Strah, da bi se ponovila zgodba izpred nekaj

    let, ko so v Přepychyh do zadnjega trepetali, če jim bo sploh uspelo sestaviti člansko ekipo, se zdijo preteklost. Zasluge za obrat k boljšim časom gre iskati v spremembah tako v vodstvu kluba kot tudi na strokovnih pozicijah. Jiři Jelen svoj optimizem vidi predvsem v dejstvu, da so funkcije v klubu prevzeli ljudje, ki so tako ali drugače bili (oz. so še vedno) povezani s klubom. Njihova pripadnost Přepychom naj bi dolgoročno pripomogla k lepši prihodnosti kluba.

    Jiři Štěpanek velja za eno izmed legend nogometa v Přepychyh. Decembra leta 2024 se je – po desetih letih – vrnil v svoj matični klub, da bi mu kot predsednik pomagal prebroditi težke čase ter ga vrniti na pot uspehov.

    Decembra 2024 je mesto predsednika kluba prevzel Jiři Štěpanek. Gre za nekdanjega nogometaša Přepychov, ki je črno beli dres prvič oblekel pri svojih devetih letih. Kot igralec je na svoji koži občutil tudi obdobje največje slave kluba. Bil je namreč kapetan zlate generacije, ki se ji je uspelo uvrstiti v najvišje rangirano regijsko tekmovanje. V njem je za prvo ekipo nastopal tri sezone, nakar je vse do svojega 46. leta nadaljeval z igranjem za B ekipo. Je eden izmed sedmih igralcev v črno belem dresu, ki se jim je uspelo prebiti iz prve okrožne lige (danes 8. liga) vse do najvišje regionalne lige (5.liga). Kapetanski trak je nosil deset sezon. Štěpanek velja za preprostega človeka, ki je svoje življenje posvetil kmetovanju. Navkljub redkim prostim trenutkom, je-le te vedno namenil svojemu klubu – v preteklosti kot igralec, danes kot funkcionar, ki klubu bolj kot v pisarni pomaga fizično na in ob igrišču.

    Dolga desetletja je s přepyškim nogometom tesno povezano tudi ime Vostřez. Aktualni podpredsednik Josef Vostřez je svojo pripadnost lokalnemu klubu podedoval po očetu. Josef Vostřez starejši je za Přepyche nastopal kot igralec. Po končani igralski karieri je v klubu še dolgo obdobje treniral različne starostne kategorije. Za družinsko zastopanost se ni za bati niti v prihodnosti. Vsi trije sinovi sedanjega

    Pred aktualno sezono je vodenje članske ekipe prevzel dvojec Vaclav Kincl (trener) ter Roman Lukeš kot vodja moštva (na sliki desno).

    podpredsednika Josefa Vostřeza namreč nabirajo nogometno sredino v mlajših klubskih selekcijah. Starejša dva – Kryštof in Josef – trenutno nastopata za kadetsko ekipo (katere eden od dveh trenerjev je ravno njun oče), medtem ko mlajši sin Vojtěch brani barve perspektivne generacije mlajših cicibanov.

    Josef Vostřez kajpak ne izpusti nobene tekme mlajših klubskih kategorij. Nenazadnje je njegova glavna naloga usmerjena ravno v delovanje mladinskega pogona kluba. Da svoje delo opravlja več kot uspešno, priča porast zanimanja otrok za treninge nogometa v Přepychyh.

    Za pozitivno zunanjo podobo kluba s svojimi rednimi aktualnimi prispevki ter zanimivostmi iz preteklosti skrbi Jiři Jelen. Uradno opravlja funkcijo vodje kluba. Poleg urejanja klubskega arhiva njegove zadolžitve obsegajo tudi organizacijo prvenstvenih tekem, skrb za urejenost klubskih prostorov ter ostale »malenkosti«, ki jih bežni ljubitelji nogometa morda ne opazijo, a brez katerih bi klub le stežka deloval.

    Pred začetkom aktualne sezone je prišlo do spremembe tudi na trenerskem stolčku članske ekipe. Vodenje ekipe je prevzela dvojica pod vodstvom Vaclava Kincla ter njegove desne roke Romana Lukeša. Podobno kot v predhodnih odstavkih omenjeni je tudi slednji že od svojih malih nog povezan s črno belo barvo přepyškega kluba. Zanj je namreč nastopal že pri svojih šestih letih. Po besedah odgovornih v klubu je sprememba v strokovnem vodstvu prinesla nov (pozitiven) veter v moštvo.

    Trenutno so v sicer širokem kadru članskega moštva štirje igralci s prebivališčem prav v Přepychyh. Če ne upoštevamo sicer še kadeta Adama Šerede, ki je v jesenskem delu nastopil tudi za člansko moštvo (takrat bolj zaradi majhnega števila igralcev), je eden izmed domačinov tudi najmlajši član prve enajsterice, perspektivni Matyaš Piskora. 18-letnemu bočnemu branilcu največjo oporo na igrišču predstavlja legenda přepiškega nogometa Milan Michl. Dolgoletni kapetan moštva namreč igra na poziciji centralnega branilca. Čeprav je od vseh igralcev v polju večino časa najdlje od nasprotnikovih vrat, mu to ne predstavlja ovire, da s sedmimi doseženimi zadetki v jesenskem delu ne bi zasedal vrha klubske lestvice strelcev. Tudi Michl nastopa za Přepyche od šestega leta. Posledično je v svojem matičnem klubu okusil tako najlepše trenutke kot tudi globok padec. Njegove bogate izkušnje ter odlična telesna pripravljenost mu omogočata, da se na zelenici brez težav kosa tudi z generacijo mlajšimi nasprotniki. Poleg igralskega udejstvovanja Michl svoje znanje prenaša tudi na mladi rod nogometašev. V Přepychyh namreč trenira tudi ekipo mlajših dečkov.

    Kljub 40-letni aktivni karieri Michl ne velja za najstarejšega nogometaša. Ta (prestižni) naziv pripada 46-letnemu Martinu Kliki, prav tako članu prve enajsterice. Njen nepogrešljivi člen sestavlja tudi bratska

    Najdaljši staž med trenutno aktivnimi igralci kluba ima Milan Michl. Za Přepyche je prvič zaigral v kategoriji dečkov, članski dres je nosil v obdobju največjih uspehov, danes pa kot kapetan moštva poveljujejo obrambi črnoi-belih ter hkrati vodi selekcijo mlajših dečkov.

    naveza Robert in Josef Hoffinger. Slednji je s šestimi zadetki drugi najproduktivnejši igralec přepyške zasedbe. Oba napadalno usmerjena igralca predstavljata eno glavnih orožij v boju z nasprotnikovo obrambo.

    Mlajši cicibani SK Přepychy s podpredsednikom kluba Josefom Vostřezom.

    Mlajše kategorije     

    V splošnem velja, da so klubi, ki jim navkljub trudu in času v svoje vrste zaradi takšnih in drugačnih okoliščin ne uspe zvabiti dovoljšne število otrok za resno (organizirano) vadbo oz. prijavo v tekmovanje. In so klubi, kjer odgovornim veljakom v njih takšne in drugačne okoliščine pridejo prav kot izgovor za nedelo z mladimi. Za Přepyche se zdi, da ne spadajo v nobeno od obeh kategorij. Sledijo svoji filozofiji dela z otroki in mladimi. V svoje vrste z veseljem sprejmejo vsakega nogometa željnega dečka ali deklico ter zanj/o najdejo ustrezno starostno skupino znotraj kluba. Njihova usmeritev se kaže kot uspešna. Nenazadnje se v aktualni sezoni lahko pohvalijo s kar štirimi različnimi starostnimi kategorijami, ki ob članski ekipi zastopajo klub iz Přepychov. Kar jih v kategoriji desetoligaških klubov širom Češke uvršča v sam vrh dela z

    mladimi.

    Lahko bi dodali, da imajo ljubitelji nogometa v Přepychyh pravi mali privilegij, ki jim ga zavidajo tudi znatno večji kraji. Tekom pomladi in jeseni lahko v vasi vsak konec tedna v povprečju spremljajo dve do tri prvenstvene tekme svojih ljubljencev.

    V aktualni sezoni je najštevilčnejša zasedba kadetov, ki so jo je klubu uspelo prijaviti v tekmovanje po dolgih 14-ih letih. Vodita jo že omenjeni Josef Vostřez in Vaclav Kansky. Širok izbor igralcev premore tudi ekipa mlajših dečkov pod vodstvom Michla in Josefa Martineca. Za trenutno najperspektivnejšo velja kategorija mlajših cicibanov, ki se lahko pohvali z naslovom zimskega okrožnega prvaka. Otroci pod taktirko Jaroslava Prata so pretekli mesec na dvoranskih turnirjih poskrbeli za veliko presenečenje in v Přepyche prinesli pokal. Po vseh tegobah, ki so klub

    Milan Michl v vlogi trenerja mlajših dečkov daje zadnje napotke svojim varovancem in varovankam pred prvenstveno tekmo.
    Ekipa mlajših dečkov SK Přepychov v sezoni 2025/26.

    spremljale v zadnjem obdobju, je omenjeni uspeh za klubske delavce neprecenljivega pomena in hkrati potrditev njihove pravilne usmeritve.

    K pestri klubski paleti moštev prispeva še skupina otrok do sedmega leta starosti. Za njihovo spoznavanje s prvimi nogometnimi koraki je zadolžen Tomaš Hejzlar.

    Vse kategorije imajo na urniku dva treninga tedensko. Da nogomet ni zgolj v moški (fantovski domeni) dokazuje kar nekaj deklet v treh najmlajših aktivnih kategorijah kluba.

    Medijska pokritost in cilji kluba

    Ena od velikih rezerv Přepychov se nedvomno skriva v premalo izkoriščeni zunanji podobi kluba. Glede na uspehov polno in bogato zgodovino kluba, številne mlade nadobudne nogometaše ter tudi prihodnje

    ambicije kluba, bi morda pričakovali kaj več od »zgolj« aktivne Facebook strani. Ta si sicer za redno in pogosto dodajanje prispevkov zasluži vse pohvale. Obiskovalci lahko na njej -poleg aktualnega dogajanja vseh klubskih selekcij z napovedmi prihajajočih ter opisi že odigranih srečanj, ki so pogosto obogatena tudi s fotografijami – prebirajo številne prispevke iz zgodovine kluba, o klubskih legendah, njihovih jubilejih in igralskih karierah. Ne manjka niti »dodatkov« o ostalih klubih iz bližnje okolice ter zanimivostih posredno povezanih z nogometom. Kot je denimo zgodba o nekdanjem vozniku klubskega avtobusa. V seštevku gre za pester doprinos informacij z bogato dodano vrednostjo.

    Ravno zaradi prispevkov iz bogatega klubskega arhiva, ki se na Facebook-u izmenjujejo z novicami o aktualnem klubskem dogajanju, se samo od sebe ponuja razmislek o postavitvi klubske spletne strani. Ta bi omogočila arhivsko gradivo popredalčkati na eno mesto, ga s tem narediti preglednejšega in tudi lažje dostopnejšega. Še posebej ob dejstvu, da velika večina klubov na tem nivoju premore bore malo informacij (včasih niti to ne) o svojih koreninah. Trud in čas, ki ga Jiři Jelen vlaga v raziskovanje, urejanje in objavljanje klubske zgodovine, si zasluži globok priklon. Njegov doprinos klubu je v mnogočem lahko zgled tudi ostalim klubom, ki še premorejo klubski arhiv, a odgovorni klubski delavci ne najdejo časa in volje za njegovo urejanje.

    Manjšo (neizkoriščeno) rezervo bi lahko našli tudi ob pogledu na oglasne deske. Čeprav jih v Přepychyh najdemo kar nekaj, na nobeni od njih ne bomo uzrli plakata z vabilom na prihajajoče tekme. Da tovrstno objavljanje oz. vabilo na dogodek še vedno ni povozil čas (kot bi verjetno mislila predvsem mlajša generacija), priča pogled na oglasne deske v

    Na eni izmed vaških oglasnih desk ima svoj prostor odmerjen tudi nogometni klub. Na njej je pritrjenih nekaj fotografij, ne pa tudi vabilo za prihajajoče tekme, ki bi ga zaman iskali tudi na kateri od ostalih oglasnih desk v kraju.

    številnih večjih mestih. V nemalo primerih lahko na njih opazimo tudi plakate profesionalnih moštev z najvišjih lig različnih ekipnih športov. 

    Cilji kluba so primarno vezani na delo z mladimi. Podpredsednik Vostřez razmišlja še korak dlje in v povezavi z otroki omeni tudi pripadnost klubu. S čimer cilja na čas v prihodnosti, ko bo vodenje kluba primoran prevzeti kateri od mlajše generacije. Najsi bo to še aktivni nogometaš ali morda nekdo, ki mu igranje nogometa ni bilo usojeno, a bi s svojo dejavnostjo vseeno rad pomagal klubu.

    Zdi se, da je trenutnemu klubskemu vodstvu po lanskem izpadu v najnižjo ligo uspelo ustaviti padajoči voz in postaviti nove – zdrave – temelje kluba. Jasna vizija daje upanje na lepšo prihodnost nogometa v kraju, ki jo v klubu nameravajo uresničiti predvsem z delom z mladimi. Za dodatni veter v jadra bi z vidnejšim rezultatskim uspehom lahko pripomogla tudi članska ekipa. Zanjo si v klubu želijo predvsem stabilnosti in dviga morale. Posledično bi članski uspehi pripomogli k pozitivnim premikom vseh klubskih struktur.

    Glede rezultatskih ciljev so si v klubu enotni – srednjeročni je vezan na preboj članske ekipe v najvišjo ligo okrožja (8. liga). Na podlagi preteklih izkušenj omenjenega cilja vseeno ne želijo doseči za vsako ceno. Temveč z doma vzgojenimi igralci, ki naj bi v prihodnosti tvorili jedro članskega moštva.

    Padec, kakršnega so v nedavni preteklosti doživeli v Přepychyh, bi za marsikateri nogometni klub pomenil konec delovanja. Da podobna usoda ni doletela tudi SK Přepyche, gre zasluga nekdanjim igralcem. Ti so v najtežjih trenutkih prevzeli vajeti kluba v svoje roke in sprejeli odločitve, ki klubu omogoča znova pogled v lepšo prihodnost. Tako v dobro přepyškega kluba kot tudi samega nogometa, gre upati, da bo Vostřezu, Jelenu, Štěpaneku in ostali druščini uspelo klub privesti v mirne vode ter mu povrniti ugled in nekdanjo slavo.          

    Med kraje širom Češke, ki imajo svoje predstavnike v kateri izmed najnižjih (desetih) lig, bi Přepyche s približno 600 prebivalci lahko uvrstili med tiste večje. Tamkajšnji nogometni klub trenutno bije desetoligaške bitke v okrožju Rychnov nad Kněžnou. Čeprav je še ne tako davno nastopal celo v najvišji regijski ligi, danes tudi uradno imenovane peta liga. In to celih deset sezon. Pogoste spremembe v igralskem kadru, ne najboljša klima znotraj moštva ter še kateri (negativni) dejavnik so vplivali na strm padec, ki je dno z izpadom v najnižjo ligo dosegel v lanskem letu. Posledica negativnih rezultatov so prinesle spremembe tako v strokovnem štabu kot tudi v vodstvu kluba. Ključna mesta so zasedli nekdanji igralci, ki jim nikakor ni vseeno za usodo matičnega kluba. Kot denimo Josef Vostřez, ki je vse svoje sile usmeril v delo z mladimi. Rezultat njegove angažiranosti je mdr. viden ob pogledu na seznam prijavljenih moštev različnih starostnih kategorij v aktualni sezoni. Če je pri mnogih klubih na tem nivoju formiranje vsaj izmed ekip mlajše kategorije marsikdaj misija nemogoče, se v Přepychyh trenutno (poleg članskega moštva) lahko pohvalijo s kar štirimi selekcijami, ki zastopajo klub v prvenstvu znotraj okrožja.

    Ob bok podpredsedniku kluba Vostřezu velja omeniti tudi Jiřija Jelena. Njegova pripadnost klubu se kaže predvsem v številnih objavah, vezanih na zgodovino kluba. Prispevke in zanimivosti iz skrbno hranjenega klubskega arhiva namreč pogosto deli tako na klubskem Facebook profilu kot tudi v občinskem glasilu. Njegova angažiranost ima tako neprecenljivo vrednost za sam klub. Žal je – predvsem na najnižjem nivoju – dan danes vse več klubov, kjer bi kakršne koli podatke o njihovi zgodovini iskali zaman. Bodisi je ta izgubljena bodisi novejše generacije o preteklosti svojih klubov ne vedo prav veliko. In to kljub temu, da pričetki nogometa v vaških sredinah segajo tudi stoletje in več v preteklost. Zgodovina je nedvomno eden (pomembnih) temeljev vsakega kluba. Njena urejenost znotraj vsake nogometne sredine odraža tudi odnos in spoštovanje do predhodnikov, ki so orali nogometno ledino v določenem okolju. V današnjih nelahkih časih amaterskega nogometa gre nogometne delavce delno tudi razumeti oz. jim stopiti v bran. Ob vseh aktualnih težavah in zahtevah za delovanje kluba je skrb za klubski arhiv marsikdaj potisnjena v ozadje. Zato so ljudje, kot je Jelen v teh časih še toliko bolj cenjene.

    Zahvaljujoč bogati in dolgi zgodovini nogometa v Přepychih Jiřimu Jelenu zagotovo še nekaj časa ne bo zmanjkalo zanimivega gradiva za objavljanje. Klub je namreč pred tremi leti praznoval 90-letnico od ustanovitve. In jo proslavil s celodnevnim programom, ki je vključeval tako najmlajše selekcije, nekdanje nogometaše, privržence kluba ter tudi foto razstavo. Hkrati je ob tej priložnosti luč ugledalo nekaj artiklov s klubskimi simboli.

    Zanimivo, da se klub iz zahodnega dela okrožja Rychnov nad Kněžnou ob nogometu posveča tudi organizaciji bolšjih trgov. Njihovi začetki segajo v sredino 80-ih let prejšnjega stoletja. Idejo zanje je dobil eden izmed članov odbora kluba, Od leta 1985 klub organizira na svojem igrišču tržnico oz. borzo. Idejo zanjo je dobil eden izmed članov odbora kluba, ko je jeseni leta 1984 med čakanjem na postrežbo v restavraciji uzrl plakat, ki je vabil na avto moto borzo. O postopkih in organizaciji tovrstnega dogodka se je pozanimal pri vodji borze. Kljub nasprotovanju ostalih članov odbora kluba je bila na nogometnem igrišču v Přepychych kmalu organizirana prva avtomobilska borza. Dogodek je sprva obiskalo manjše število ljudi. A se je glas o dogodku kmalu razširil. Klub je leto zatem priredil štiri tovrstne borze. Leta 1988 je bila borza razširjena na menjavo zbirateljskih starin, razglednic, gramofonskih plošč itd. Dogodki so sčasoma postali zelo priljubljeni med prodajalci in obiskovalci. Prvi so si udeležbo na njih vse pogosteje zagotovljali z vnaprejšnjo rezervacijo mest. Tudi vietnamski prodajalci so se hitro orientirali na dogodek in se kljub odporu nekaterih domačih prodajalcev pričeli udeleževati borz.

    Ker je dogodek sčasoma prerasel »vaške okvirje«, je na račun množičnih obiskov začelo trpeti nogometno igrišče. Zlasti ob slabem vremenu je bila po zaključenem dogodku igralna površina bolj podobna blatnemu polju. Upravni odbor kluba je zato predlagal prestavitev dogajanja za klubski objekt. Hkrati je bilo potrebno urediti tudi dostopne ceste, asfaltirati dovozne površine ter označiti prodajna mesta.

    Vrhunec trgov sega v konec 80-ih in prvo polovico 90-ih let. Takrat so v kubu našteli tudi po tri tisoč obiskovalcev, ki so lahko kupovali ali si izmenjevali predmete na 220 stojnicah. S prihodom večjih trgovskih verig je zanimanje za trge upadlo. Obisk se je sčasoma zmanjšal na okrog 850 obiskovalcev med katerimi se najdejo tudi tujci.

    Enako, kot pretekla leta, klub tudi letos načrtuje organizacijo trgov na večino sobot med začetkom marca in začetkom decembra. Boljšaki potekajo na travniku ob severni in zahodni strani igrišča. Vstopnina za obiskovalce znaša simboličnih 20 kron (približno 80 centov), medtem ko morajo ponudniki za prostor odšteti 150 (6€) oz. 500 čeških kron (20€) za stojnico s prehrano. Organizacija terja angažiranost večjega števila osebja (gre povečini za klubske delavce z nekaj študentske pomoči), ki pobira vstopnino na dveh vstopnih točkah, usmerja voznike na parkirišče, ki je urejeno na enem izmed dveh nekdanjih pomožnih igrišč ipd.

    Klub v dogovoru z občino plačuje letno najemnino za uporabo prostora, a mu v zameno ostanejo pobrani prispevki. Organizacija trgov posledično predstavlja glavni vir prihodkov kluba. Ti predstavljajo pomemben temelj njegovega delovanja in hkrati omogočajo vzdrževanje oz. izboljšave klubske infrastrukture. Nekaj prispevkov prejme klub še od krovne nogometne zveze za delo z mlajšimi selekcijami oz. od zasebnikov v obliki raznih dobrin kot so pripomočki za vzdrževanje igrišča, označevanje igralne površine itd.

    Medijsko daleč najodmevnejši trenutek je za klub prišel jeseni leta 2023. Takrat je Přepyche obiskala češka nacionalna televizija. V okviru popularizacije amaterskega nogometa je eno izmed takratnih rednih oddaj Naš nogomet (Naš fotbal) posvetila predstavitvi přepyškega kluba. Vrhunec oddaje je bil prenos (takrat devetoligaške) prvenstvene tekme. Naključje je hotelo, da je Přepychom nasproti stal klub iz bližnjega kraja Voděrady, ki ga je le nekaj mesecev pred tem doletela nesreča. Ker jim je požar v celoti uničil klubske prostore, so se v Přepychyh odločili izkupiček iz pobrane vstopnine nameniti svojim sosedom. Lepa gesta je zagotovo naletela na pozitiven odziv pri gledalcih pred malimi ekrani širom Češke. Simpatije s potezo kluba iz Přepychov ni skrivala niti televizijska ekipa, ki je prenos oddelala na najvišjem (profesionalnem) nivoju. Tekmo je namreč poleg športnega komentiral tudi strokovni sodelavec. Za številne zanimivosti je ves čas tekme z oglašanji z roba igrišča začinila še leteča ekipa. V prispevkih niso manjkale niti predstavitve nekdanjih nogometašev, klubskih delavcev in mlajših selekcij. Sam dogodek je ob igrišče pričakovano privabil lepo število gledalcev. Nemalo tistih pred malimi ekrani pa je ravno zaradi nogometa sploh prvič slišalo za Přepyche. Danes ob omembi nepozabnega dogodka tako za klub kot sam kraj vaščani malo za šalo malo za res pripomnijo, da tako velikega števila kamer v Přepychih še dolgo (če sploh še kdaj) ne bodo videli…

    Laični ljubitelj nogometa bi pričakoval, da bo medijska pozornost na najvišjem nivoju amaterskemu klubu dodala pozitivnega vetra v jadra. Vsaj v primeru Přepychov je šla zgodba v obratno smer. Klub je z lanskim izpadom v najnižjo ligo dosegel eno najnižjih točk v vsej svoji zgodovini. S čimer so (vsaj za nekaj časa) prikrajšali svoje zveste pristaše za prestižne dvoboje proti (najbližjim) okoliškim klubom iz krajev Voděrady, Dobruška in Opočno. Vsi našteti klubi nastopajo v višjih ligah. Odgovorni v klubu verjamejo, da bo dobro in pošteno delo kmalu obrodilo sadove v obliki lepših časov přepyškega nogometa in da bodo njihovi največji tekmeci kmalu znova njihovi redni tekmeci na prvenstvenih tekmah. Ne le v članski kategoriji.

    Ravno delo z mladimi je že v rani fazi delovanja kluba postalo eden od zaščitnih znakov Přepychov. Tako se lahko pohvalijo z nekaj znanimi imeni, ki so v svoji karieri dosegli profesionalno raven nogometa. Izpostaviti velja Tomaša Rejzka, ki je za Přepyche igral kot ciciban. Pri 16-ih letih se je nato vrnil v matični klub in s člansko ekipo takoj dosegel največji klubski uspeh. Iz vrst Přepychov prihajata tudi brata Mach. Starejši Ondřej se je v svoji igralski karieri posvetil predvsem vratarskemu poslu. Za črno – bele je nastopal v obeh selekcijah cicibanov (v obdobju 2005-08). Od leta 2011 je bil član moštva Hradec Kralove, kjer je kasneje branil za B moštvo v tretji češki ligi. Kljub temu, da danes šteje komaj 28 let, je moral zaradi poškodb svojo igralsko pot predčasno zaključiti. Po odhodu iz Hradca Kralove (leta 2023) je bil krajše obdobje kondicijski ter fitnes trener prvoligaškega kluba FK Pardubice. Njegov brat Martin je še kot član Přepychov leta 2015 dobil vabilo v reprezentanco Češke za igralce do 15. leta starosti. Po prestopu v praško Slavio je bil še petkrat nominiran v mladinsko reprezentanco do 18 let. Za velikana iz češke prestolnice je igral med letoma 2015-19. V članski konkurenci je nastopal za B moštvo. Svojo kariero je zaključil leta 2022 v tretjeligaškem klubu Loko Vltavin.

    Navkljub zahtevnemu obdobju, je iz ust vodilnih klubskih mož čutiti pozitiven trend. Ki je v veliki meri vezan na delo z mladimi. Čeravno se mnogi klubi odločajo za združevanje moštev mlajših kategorij z okoliškimi klubi bodisi zaradi pomanjkanja bodisi zaradi številčnosti otrok (v tem primeru gre za formiranje B in tudi C ekipe), so v Přepychyh po besedah tako Vostřeza kot Jelena odločni nadaljevati klubsko usmeritev in mladim igralcem vedno ponuditi igranje za matični klub (brez pomoči sosednjih klubov). Nekaj, kar je bilo – z eno izjemo – stalnica tudi v preteklosti.

    Nemara največji delež k pozitivni podobi celotnega kluba bodo prispevali rezultati članskega moštva. Ta se trenutno v devetčlanski ligi okrožja Rychnov nad Kněžnou z 18-imi osvojenimi točkami nahaja na četrtem mestu z vsega točko zaostanka za drugouvrščenim moštvom. Če je prvo mesto praktično že oddano ambiciozni ekipi Slatine, si lokalni nogometni privrženci v spomladanskem delu prvenstva lahko obetajo zanimivo borbo za drugo pozicijo. Ki sicer ne zagotavlja napredovanja v deveto ligo, a ob določenih okoliščinah klubom pušča odprta vrata za uvrstitev v višji rang tekmovanja. Česar se v Přepychyh zagotovo ne bi branili. Za končni uspeh bo moštvo potrebovalo izboljšati točkovno bero z gostovanj, kjer so v jesenskem delu prvenstva zabeležili zgolj eno zmago (ob štirih porazih). Vzrok za slabše rezultate gre iskati predvsem v skromnejši igralski udeležbi. Za razliko od domačih tekem, kjer jim je na šestih tekmah uspela točke odvzeti zgolj vodilna ekipa lige. Kljub skupno petim porazom je Přepychom na prav vsaki tekmi uspelo vsaj enkrat zatresti nasprotnikovo mrežo.

    Članska ekipa v zimskem premoru ni doživela omembe vrednih sprememb. V sklopu priprav na spomladanski del sezone (ki so jih pričeli 1. februarja) je moštvo odigralo tudi dve prijateljski tekmi proti devetoligaškima ekipama (obe je dobilo). Po slabi udeležbi na treningih, so se igralci ter trenerski štab v zimskem premoru dogovorili, da njihovo število zmanjšajo iz dveh na enega tedensko. Kar (vsaj za zdaj) prispeva k občutno boljši udeležbi.

    Zgodovina in uspehi kluba

    Že omenjeni Jiři Jelen ni le oseba, ki skrbno ureja klubsko zgodovino. Gre za velikega nogometnega entuziasta, ki je z vsem srcem predan svojemu lokalnemu klubu. Pogovor z njim zgolj potrdi, da velja za živo enciklopedijo přepyškega nogometa. Zahvaljujoč njegovi dejavnosti ima klub skrbno shranjeno arhivsko gradivo. Tako mdr. iz najstarejših prispevkov izvemo, da  zametki nogometa v Přepychyh segajo že mnogo pred čas ustanovitve nogometnega kluba. Prva športna organizacija v kraju je bila namreč ustanovljena 1. novembra 1912. Imenovala se je “Sokol”, pod čigar zastavo je dolga leta igral tudi nogometni klub. O ustanovitvi “Sokola” v vasi ni več podatkov, njegovo delovanje pa je kmalu prekinila prva svetovna vojna.

    Po potrditvi statuta s strani “okrožnega urada” in blagoslovu poslovnika Nogometnega okrožja severovzhodne Češke je 6. aprila 1933 dovoljenje za delovanje prejel klub SK Přepychy. Zanimivo, da je Jelen nedavno v svojem arhivu zasledil časopisni članek iz leta 1927 o tekmi med kluboma Přepychy in Dobruško. Kar bi potrjevalo obstoj nogometnega kluba še pred omenjenim letom 1933. Ker mu navedenega datuma (vsaj za zdaj) ni uspelo podkrepiti z dodatnim verodostojnim virom, ostajajo v klubu pri prvotni letnici (1933) nastanka.

    Kraj je določil lokacijo igrišča približno kilometer južneje (nad) Přepychy, ki se je imenovala “U hrušky” (Pri hruški). Zemljišče je bilo zaseženo občinskemu policistu, čigar sinova sta bila velika nogometna navdušenca. Da je imela površina vsaj približno podobo nogometnega igrišča, je bilo potrebnega nemalo dela. Travnik si je naziv igrišča pridobil po postavitvi lesenih vratnih konstrukcij. Klubska kronika navaja tudi način pridobitve lesa za izdelavo golov. Ker je bila klubska blagajna takrat prazna, so se nogometaši odločili najti rešitev v bližnjem gozdu. Med svojim obhodom so ugledali od vetra polomljene borovce po katere so se podali sredi noči.

    Že na prvi aktivni dan je nezadovoljstvo nad zabavo in gnanjem za okroglim usnjem izrazil domači župnik. A se je kmalu zatem pomiril, ko so lokalni nogometni zanesenjaki obljubili prispevati del izkupička njihove dejavnosti lokalni župniji.

    Ker ob igrišču ni bilo objekta z garderobami, so igralci za preoblačenje uporabljali prostor v najbližjem gostišču. Ki pa je bilo od igrišča oddaljeno cel kilometer. Omenjeno gostišče sčasoma postane glavna klubska baza. Točno po osmih letih od ustanovitve kluba se moštvo ponovno sestavi. Kljub vojni in nacistični okupaciji je leta 1943 potekalo prvenstvo, ki se ga prvič udeležijo tudi Přepychy. Po vojni klub nadaljuje z igranjem v takrat najnižji (okrožni) ligi. Sezona 1947/48 je bila za dolgo časa zadnja, ko so vaščani lahko spremljali tekme svojih nogometnih ljubljencev. Razlogi za prenehanje delovanjakluba naj bi se skrivali v težki ekonomski situaciji, tragičnem dogodku na tekmi, ki je botroval smrti enega izmed igralcev, ter tudi takratni politični situaciji, ko so si po nasilnem komunističnem prevratu novi oblastniki zadali mdr. podreditev vseh športnih društev, kar je pri mnogih športnikih in klubih naletelo na odpor.

    Posledično leta 1949 prvotno igrišče ne služi več svoji funkciji. Travnata površina se preorje in nameni kmetijski dejavnosti. Takratni sokolski odbor zato prične razmišljati o izgradnji novega igrišča. Dve leti zatem pade odločitev o izgradnji igrišča na polju za Dvorskym ribnikom. Številni prostovoljci so kmalu zatem zavihali rokave ter s krampi in lopatami pričeli spreminjati polje na nogometno površino.

    Po daljši prekinitvi nogometne dejavnosti je bila leta 1953 kot prva formirana ekipa dečkov. Ker novo nastajajoče igrišče v Přepychyh še ni bilo dokončano, so morali nadobudni nogometaši svoje tekme igrati na igriščih nasprotnikov. Tri leta kasneje klub iz igralcev, ki so do tedaj igrali za mladinsko ekipo, sestavi še člansko moštvo. A je trajalo še kar nekaj let (v tem obdobju so Přepychy igrali zgolj prijateljske tekme), dokler klub – po dolgih 14-ih letih – v ligaško tekmovanje znova prijavi tudi svojo člansko ekipo. Přepychy so bili takrat prisiljeni nastopati pod imenom »Sokol« (ki je bil v tem obdobju že podrejen komunistični oblasti). Svoje prvotno ime S(portovni) k(lub) Přepychy si znova nadenejo v začetku 90. let. Zanimanje otrok za nogomet je narekovalo formiranje določenih starostnih skupin kluba v različnih obdobjih. Ker veljajo Přepychy za manjše nogometno okolje, nikakor ni bilo samoumevno, da bo klub imel zadostno število igralcev za nastopanje iste starostne kategorije več sezon zapored. Večja je bila verjetnost, da bo številčnejša generacija istega letnika nosila dres kluba vse od najmlajše kategorije pa tja do mladinske ekipe. Ti so kasneje nemalokrat tvorili jedro članskega moštva in prispevali levji delež k njihovim uspehom.

    Leta 1960 klub v tekmovanje ponovno prijavi ekipo dečkov pod vodstvom že pokojnega Jiřija Sejkore, nekdanjega igralca kluba in avtorja knjige 70 let nogometa v Přepychih, ki je izšla leta 2003. Dve leti kasneje ista generacija poskrbi tudi za prvenstveni krst v kategoriji mladincev (enako, kot danes, je tudi tekmovanje za igralce med 15. in 18. letom potekalo v eni starostni kategoriji).

    Sezona 1970/71 s prebojem v najvišjo ligo okrožja prinese prvi vidnejši uspeh za přepyški nogomet. Zlato obdobje združene ekipe kadetov in mladincev nastopi v sezoni 1977/78, ko se jim iz okrožja uspe prebiti na regijski nivo tekmovanja, kjer so nastopali pet sezon. Da bi njihov preskok v člansko tekmovanje ne bil prehud zalogaj, so v klubu v tekmovanje prijavili še svojo člansko B ekipo. Ta je primarno služila doma vzgojenim igralcev, ki so takrat nastopali za mladinsko vrsto. Drugo moštvo Přepychov ni prav dolgo tekmovalo v članski konkurenci. Že naslednjo sezono 1980/81 zaradi pomanjkanja igralcev moštvo med zimskim premorom izstopi iz tekmovanja.

    Leta 1981 za nov mejnik kluba poskrbi člansko moštvo, ki se mu prvič v zgodovini uspe uvrstiti v regijsko tekmovanje (današnjo sedmo ligo), v kateri nastopa dve sezoni, nakar ponovno izpade v najvišjo ligo okrožja.

    Ob koncu 80-ih let doseže viden uspeh združeno moštvo kadetov in mladincev, ki osvoji prvo mesto v okrožju. Glavnina doma vzgojenih nogometašev te generacije je kasneje predstavljala okostje članske B ekipe, ki je nastopala celo v prvi okrožni (na državnem nivoju osmi) ligi. Dobro klubsko delo z mladimi so dopolnili še dečki, ki v sezoni 1988/89 zmagajo v eni od treh skupin prvenstva okrožja. Ista kategorija dopolni uspeh še tri leta zatem, ko postane prvak okrožja. Ker so odgovorni v klubu želeli njihov uspeh nadgraditi z nastopom na višjem – regijskem – nivoju, so se prvič (in do sedaj edinkrat) s klubom iz 5 km oddaljenega kraja Češke Meziřiči dogovorili za formiranje skupne ekipe, ki so jo nato prijavili v regijsko tekmovanje.

    V sezoni 1994/95 uspe ponovni preboj iz okrožja tudi članski ekipi s čimer so bili postavljeni temelji zlatega obdobja nogometa v Přepychyh. Vzpon članske ekipe je bil zavidanja vreden. Po sezonah nastopanja v tretji, se jim uspe uvrstiti v drugo regionalno ligo ter v sezoni 2000/01 celo v elitno (prvo) regijsko ligo. V njej so nastopali deset zaporednih sezon. V njihovi prvi sezoni je tekmovanje nosilo naziv Východočeský přebor in je združevalo klube tako iz Pardubiške kot Kralovehraške regije. Krstno sezono v njem Přepychy zaključijo na osmem mestu. V nadaljevanju je tekmovanje potekalo ločeno v vsaki od obeh omenjenih regij na način, kot ga poznamo danes. Najvidnejša uvrstitev v današnji peti ligi uspe igralcem v sezoni 2004/05, ko prvenstvo končajo na četrtem mestu.

    Spomini na sorazmerno dolgo obdobje uspehov tako pri klubskih delavcih (večina njih je v preteklosti nosila črno beli dres), starejših še aktivnih igralcih ter njihovih privržencih srednje in starejše generacije so danes še kako živi. Časi, ko so klubi iz mnogo večjih okoliških krajev gledali malemu klubu iz Přepychov v hrbet, se danes zdijo kot pravljica iz sanj. Ki je lahko tudi motivacija vsem, ki se trudijo obrniti klubsko krivuljo v pozitivno smer in se v prihodnosti zopet približati uspehom iz preteklosti.

    Ne le manjših, tudi značilnost veliko večjih nogometnih sredin, so rezultatski vzponi in padci. Slednji niso prizanesli niti Přepychom. Slabši rezultati ter izpadi sprva znotraj regionalnih lig ter zatem še na nivo okrožnega tekmovanja, so imeli za posledico tudi upad zanimanja za nogomet pri otrocih oz. najstnikih. Posledično velja obdobje med letoma 2015 in 2018 za eno najbolj črnih period v klubski zgodovini. Glasovi najstnikov in njihovih mlajših naslednikov, ki so bili pred tem ves čas sestavni del nogometnega dogajanja v Přepychyh, so za cele tri sezone izginili z vaške zelenice.

    Po izpadu iz regijske lige članskemu moštvu sicer uspe zabeležiti še nekaj vidnejših uspehov, kot so osvojitev naslova pokalnega prvaka v sezoni 2015/16 ter ponovno napredovanje iz prve okrožne v tretjo regijsko ligo (2017/18). Iz nje bi verjetno izpadli po dveh sezonah, če tekmovanja takrat ne bi prekinila epidemija covida. Podobna usoda je tekmovanje doletela v sezoni 2020/21. A so se takrat igralci v soglasju s predsednikom kluba odločili nastopati naslednjo sezono na nižjem nivoju. Prepričanje, da bo moštvo v prvi okrožni ligi dosegalo boljše rezultate, se je izkazalo za zmotno. Přepychy so namreč v sezoni 2021/22 osvojili zadnje mesto ter iz prve izpadi v drugo ligo okrožja. Naslednje tri sezone v drugi najnižji ligi je zaznamovala slaba klima v moštvu, nedisciplina ter tudi odhodi igralcev. Pred štirimi leti je bil zaradi pomanjkanja igralcev pod vprašajem celo prijava članske ekipe v tekmovanje. Přepyche naposled reši najhujšega nekaj veteranov iz bližnjega kluba Dobruška, ki so zapolnili manjko igralcev. Niti njihova pomoč v pretekli sezoni moštvu ni pomagala uiti zadnjemu mestu in izpadu v najnižjo ligo.

    Žarek upanja na lepšo klubsko prihodnost je posijal v sezoni 2018/19, ko po triletni suši přepyškemu nogometnemu travniku doda »vsebino« generacija mlajših dečkov. V naslednjih sezonah sta med mlajšimi kategorijami klub najpogosteje zastopali obe generaciji cicibanov. Njim so kmalu priključili tudi najmlajšo generacijo, t.i. mini cicibane (otroci do šestega leta starosti), ki od sezone 2021/22 redno trenirajo in nastopajo za Přepyche.

    Močnejše generacije mlajših nogometašev in nastopanje članske ekipe na višjem nivoju, sta leta 2021 pripomogla k odločitvi o ponovni ustanovitvi B ekipe, ki je vse do pretekle sezone nastopala v najnižji ligi in v njej sezone zaključevala v spodnji polovici lestvice.

    Po izgradnji novega igrišča Přepychy od leta 1953 igrajo na skrajnem severozahodnem robu vasi. Neuradno ime objekta je Hujer arena, imenovana po nekdanjem gostincu, ki je imel v najemu gostinski del nogometnega objekta. Ravno v omenjen delu (takrat še lesene) stavbe je bila prva klubska garderoba. Objekt se nato v 80-ih letih razširi s čimer klub pridobi tudi nove garderobe. Vse do let 2011 so igrišče obdajali topoli, ko jih zaradi rekonstrukcije (vgradnje namakalnega sistema) odstranijo. V obdobju največjih uspehov in nastopov v regijskih ligah, je bil na nasprotni strani malo prometne lokalne ceste urejeno tudi pomožno nogometno igrišče. Kot zanimivost velja omeniti še garažo ob igrišču v kateri je bil parkiran avtobus s katerim je ekipa potovala na gostovanja širom regije.

    S ponovnim formiranjem B ekipe je tudi ta leta 2021 dobila svoje prostore v leseni baraki ob glavnem objektu. Zadnje večje investicije v obliki prenove garderob je bila klubska infrastruktura deležna leta 2022.

    Infrastruktura

    Naravnost idealna lokacija igrišča v Přepychyh omogoča klubu osnovne pogoje za nemoteno organizacijo treningov in tekem. Nogometna površina se namreč nahaja na skrajnem zahodnem robu kraja. Od najbližjih bivalnih enot je dovolj oddaljena, da proces treningov ter napeti trenutki prvenstvenih tekem ne morejo motiti nobenega od bližnjih prebivalcev. Za nameček jim okolica omogoča dovolj prostora za morebitne izboljšave (obnove oz. povečave) klubske infrastrukture.

    Prvi stik z objektom obiskovalec dobi ob vhodu na igrišče. Aktualni cenik na njem priča, da se prostor še vedno uporablja tako v času sobotnih bolšjih trgov kot prvenstvenih nogometnih tekem. Vstopnina za ogled članske tekme znaša 20 čeških kron (približno 80 centov), obiskovalci pa kot potrditev plačila dobijo uradno iztisnjen račun iz davčne blagajne. To je bil klub primoran nabaviti zaradi organizacije že omenjenih trgov in izdaje računov tako ponudnikom kot obiskovalcem. Klubi v najnižjih nogometnih ligah le redko pobirajo vstopnino (malenkost pogosteje se poslužujejo pobiranja prostovoljnega prispevka). In še takrat, ko se za to potezo odločijo, običajno obiskovalci ob plačilu prejmejo kak manjši papir ki služi kot potrdilo oz. vstopnica na tekmo. V družbi desetoligaških klubov so Přepychy skoraj zagotovo edini klub, ki na tovrsten (pregleden) način izdaja račune za plačano vstopnino.

    Na severni strani se igrišča skoraj dobesedno drži klubski objekt. Ta ima dva ločena vhoda. Eden vodi v gostinski objekt s točilnim pultom v katerem je nekaj miz in klopi. Gre za preprost manjši prostor s prijetnim ambientom, ki ga klub oddaja v najem. Verjetno ni potrebno posebej omenjati, da je največjega obiska deležen v času bolšjih trgov in prvenstvenih tekem. Svoja vrata ima sicer odprta tudi večino ostalih dni v tednu, običajno ob popoldnevih in večerih. Da je dogajanje na tekmah popestreno tudi s pripravo klobas, priča pogled na zunanji prostor ob objektu, kjer je je postavljen kotel, za njim pa je možno uzreti polno nasekanih drv, ki služijo pripravi klobas v njem. Del objekta (gre sicer za najstarejši klubski prostor) z gostinskim prostorom je – za razliko od glavnine preostalega dela stavbe – pomaknjen stran od igrišča. Kar je omogočilo postavitev tako nizkih kot tudi visokih miz s klopmi oz. sedeži ob njih. Ta del je (neuradno) namenjen zvestim (dolgoletnim) domačim privržencem, ki imajo tako kljuko vrat do točilne mize na dosegu rok. Celoten prostor pred vhodom je tudi zastrešen ter v smeri proti igrišču zaščiten z mrežo. Razlog za njeno namestitev so tekme cicibanov, ki se igrajo po širini glavnega igrišča. Posledično je marsikatera žoga po strelu proti golu končala med gledalci, ki so posledično znali biti prikrajšani tudi za tekočo vsebino v kozarcih…

    Večji del objekta pripada klubskim prostorom, ki jih z vhodom povezuje daljši hodnik. Njegovi steni v celoti krasijo oglasne deske, na katerih se lahko prepričamo o bogati klubski zgodovini. Podroben ogled celotne vsebine zahteva kar nekaj časa. Na oglasnih deskah lahko občudujemo arhivske fotografije s tekem, časopisne prispevke, lestvice, ekipne slike. Vsebina na njih je urejena do potankosti tako kronološko kot po posameznih starostnih kategorijah, kar še enkrat več potrjuje skrben in hvalevreden odnos kluba do lastne zgodovine oz. do vseh, ki so s svojim udejstvovanjem prispevali k obstoju in uspehom nogometa v Přepychyh. V tem pogledu bi klub z rychnovskega okrožja lahko postavili za zgled številnim ostalim (tudi višjeligaškim) klubom.

    Ob trenutni situaciji, ko ima klub v tekmovanja prijavljenih pet starostnih kategorij, se zdi, da bi še kako prav prišel dodaten prostor, ki bi razbremenil tako domačo kot gostujočo garderobo. Ti sta sicer preprosti in dovolj udobni za eno moštvo igralcev. Pred leti so v klubu za svojo B ekipo preuredili eno od manjših lesenih barak (ki sicer bolj spominja na kontejner) ob klubski stavbi. A je vprašanje koliko je njena notranjost danes še primerna za tovrstno funkcijo. Za klubskim objektom vzdolž igrišča sta še dve podobni »baraki«. Pogled nanje in predmete okoli njih vsaj delno kazi sicer pozitivno podobo celotne nogometne infrastrukture. Celoten nogometni objekt s treh strani obdaja bodisi zid bodisi visoka ograja, predvsem z namenom ločitve površin ob objektu, ki večino sobot služijo organizaciji bolšjih trgov.

    Igralno površino obdaja nizka kovinska ograja. Gledalci imajo možnost tekmo spremljati sede vzdolž avt linije na obeh straneh igrišča. Klopi so namreč nameščene tako ob severni kot južni strani igrišča. Tudi pogled na udobni rezervni klopi z 12-imi sedeži zna marsikaterega lokalnega nogometnega privrženca odpeljati v čase tekem na regijskem nivoju.

    Rezultat vgrajenega namakalnega sistema se odraža ob pogledu na igralno površino. Klub za zalivanje igrišča uporablja vodo iz bližnjega ribnika. Posledično so igralcem omogočeni zelo dobri pogoji za treniranje in igranje tekem. Če je zelenica v odličnem stanju, bi za popolno sliko igralne površine morda veljalo vsaj delno utrditi še podlago. Vseeno přepyško igrišče v seštevku  ponuja (za ta nivo tekmovanja) nadpovprečno kvaliteto.

    Porast zanimanja za nogometno udejstvovanje pri najmlajših odgovorne v klubu vse pogosteje sili, da svoje poglede preusmerjajo na nasprotno stran lokalne ceste, kjer se nahajata dve pomožni igrišči. Površina prvega je bila nekdaj prekrita z žlindro in je služila treningom v najhladnejšem delu leta. To igrišče (oz. kar je od njega ostalo) je že nekaj časa namenjeno parkiranju jeklenih konjičkov v času bolšjih trgov in je danes za kakršne koli nogometne aktivnosti neuporabno. Nasprotno velja za sosednjo površino, ki bi po šestih letih neuporabe z nekaj korekcijami lahko omogočala solidno alternativo za treninge in s tem posledično razbremenitev glavnega igrišča.

    Igralski kader, vodstvo kluba in trenerski štab      

    Dovolj širok igralski kader članskega moštva ter približno 50 igralcev v mlajših selekcijah v tem trenutku klubu zagotavlja mirno plovbo. Strah, da bi se ponovila zgodba izpred nekaj let, ko so v Přepychyh do zadnjega trepetali, če jim bo sploh uspelo sestaviti člansko ekipo, se zdijo preteklost. Zasluge za obrat k boljšim časom gre iskati v spremembah tako v vodstvu kluba kot tudi na strokovnih pozicijah. Jiři Jelen svoj optimizem vidi predvsem v dejstvu, da so funkcije v klubu prevzeli ljudje, ki so tako ali drugače bili (oz. so še vedno) povezani s klubom. Njihova pripadnost Přepychom naj bi dolgoročno pripomogla k lepši prihodnosti kluba.

    Decembra 2024 je mesto predsednika kluba prevzel Jiři Štěpanek. Gre za nekdanjega nogometaša Přepychov, ki je črno beli dres prvič oblekel pri svojih devetih letih. Kot igralec je na svoji koži občutil tudi obdobje največje slave kluba. Bil je namreč kapetan zlate generacije, ki se ji je uspelo uvrstiti v najvišje rangirano regijsko tekmovanje. V njem je za prvo ekipo nastopal tri sezone, nakar je vse do svojega 46. leta nadaljeval z igranjem za B ekipo. Je eden izmed sedmih igralcev v črno belem dresu, ki se jim je uspelo prebiti iz prve okrožne lige (danes 8. liga) vse do najvišje regionalne lige (5.liga). Kapetanski trak je nosil deset sezon. Štěpanek velja za preprostega človeka, ki je svoje življenje posvetil kmetovanju. Navkljub redkim prostim trenutkom, je-le te vedno namenil svojemu klubu – v preteklosti kot igralec, danes kot funkcionar, ki klubu bolj kot v pisarni pomaga fizično na in ob igrišču.

    Dolga desetletja je s přepyškim nogometom tesno povezano tudi ime Vostřez. Aktualni podpredsednik Josef Vostřez je svojo pripadnost lokalnemu klubu podedoval po očetu. Josef Vostřez starejši je za Přepyche nastopal kot igralec. Po končani igralski karieri je v klubu še dolgo obdobje treniral različne starostne kategorije. Za družinsko zastopanost se ni za bati niti v prihodnosti. Vsi trije sinovi sedanjega podpredsednika Josefa Vostřeza namreč nabirajo nogometno sredino v mlajših klubskih selekcijah. Starejša dva – Kryštof in Josef – trenutno nastopata za kadetsko ekipo (katere eden od dveh trenerjev je ravno njun oče), medtem ko mlajši sin Vojtěch brani barve perspektivne generacije mlajših cicibanov.

    Josef Vostřez kajpak ne izpusti nobene tekme mlajših klubskih kategorij. Nenazadnje je njegova glavna naloga usmerjena ravno v delovanje mladinskega pogona kluba. Da svoje delo opravlja več kot uspešno, priča porast zanimanja otrok za treninge nogometa v Přepychyh.

    Za pozitivno zunanjo podobo kluba s svojimi rednimi aktualnimi prispevki ter zanimivostmi iz preteklosti skrbi Jiři Jelen. Uradno opravlja funkcijo vodje kluba. Poleg urejanja klubskega arhiva njegove zadolžitve obsegajo tudi organizacijo prvenstvenih tekem, skrb za urejenost klubskih prostorov ter ostale »malenkosti«, ki jih bežni ljubitelji nogometa morda ne opazijo, a brez katerih bi klub le stežka deloval.

    Pred začetkom aktualne sezone je prišlo do spremembe tudi na trenerskem stolčku članske ekipe. Vodenje ekipe je prevzela dvojica pod vodstvom Vaclava Kincla ter njegove desne roke Romana Lukeša. Podobno kot v predhodnih odstavkih omenjeni je tudi slednji že od svojih malih nog povezan s črno belo barvo přepyškega kluba. Zanj je namreč nastopal že pri svojih šestih letih. Po besedah odgovornih v klubu je sprememba v strokovnem vodstvu prinesla nov (pozitiven) veter v moštvo.

    Trenutno so v sicer širokem kadru članskega moštva štirje igralci s prebivališčem prav v Přepychyh. Če ne upoštevamo sicer še kadeta Adama Šerede, ki je v jesenskem delu nastopil tudi za člansko moštvo (takrat bolj zaradi majhnega števila igralcev), je eden izmed domačinov tudi najmlajši član prve enajsterice, perspektivni Matyaš Piskora. 18-letnemu bočnemu branilcu največjo oporo na igrišču predstavlja legenda přepiškega nogometa Milan Michl. Dolgoletni kapetan moštva namreč igra na poziciji centralnega branilca. Čeprav je od vseh igralcev v polju večino časa najdlje od nasprotnikovih vrat, mu to ne predstavlja ovire, da s sedmimi doseženimi zadetki v jesenskem delu ne bi zasedal vrha klubske lestvice strelcev. Tudi Michl nastopa za Přepyche od šestega leta. Posledično je v svojem matičnem klubu okusil tako najlepše trenutke kot tudi globok padec. Njegove bogate izkušnje ter odlična telesna pripravljenost mu omogočata, da se na zelenici brez težav kosa tudi z generacijo mlajšimi nasprotniki. Poleg igralskega udejstvovanja Michl svoje znanje prenaša tudi na mladi rod nogometašev. V Přepychyh namreč trenira tudi ekipo mlajših dečkov.

    Kljub 40-letni aktivni karieri Michl ne velja za najstarejšega nogometaša. Ta (prestižni) naziv pripada 46-letnemu Martinu Kliki, prav tako članu prve enajsterice. Njen nepogrešljivi člen sestavlja tudi bratska naveza Robert in Josef Hoffinger. Slednji je s šestimi zadetki drugi najproduktivnejši igralec přepyške zasedbe. Oba napadalno usmerjena igralca predstavljata eno glavnih orožij v boju z nasprotnikovo obrambo.

    Mlajše kategorije     

    V splošnem velja, da so klubi, ki jim navkljub trudu in času v svoje vrste zaradi takšnih in drugačnih okoliščin ne uspe zvabiti dovoljšne število otrok za resno (organizirano) vadbo oz. prijavo v tekmovanje. In so klubi, kjer odgovornim veljakom v njih takšne in drugačne okoliščine pridejo prav kot izgovor za nedelo z mladimi. Za Přepyche se zdi, da ne spadajo v nobeno od obeh kategorij. Sledijo svoji filozofiji dela z otroki in mladimi. V svoje vrste z veseljem sprejmejo vsakega nogometa željnega dečka ali deklico ter zanj/o najdejo ustrezno starostno skupino znotraj kluba. Njihova usmeritev se kaže kot uspešna. Nenazadnje se v aktualni sezoni lahko pohvalijo s kar štirimi različnimi starostnimi kategorijami, ki ob članski ekipi zastopajo klub iz Přepychov. Kar jih v kategoriji desetoligaških klubov širom Češke uvršča v sam vrh dela z mladimi.

    Lahko bi dodali, da imajo ljubitelji nogometa v Přepychyh pravi mali privilegij, ki jim ga zavidajo tudi znatno večji kraji. Tekom pomladi in jeseni lahko v vasi vsak konec tedna v povprečju spremljajo dve do tri prvenstvene tekme svojih ljubljencev.

    V aktualni sezoni je najštevilčnejša zasedba kadetov, ki so jo je klubu uspelo prijaviti v tekmovanje po dolgih 14-ih letih. Vodita jo že omenjeni Josef Vostřez in Vaclav Kansky. Širok izbor igralcev premore tudi ekipa mlajših dečkov pod vodstvom Michla in Josefa Martineca. Za trenutno najperspektivnejšo velja kategorija mlajših cicibanov, ki se lahko pohvali z naslovom zimskega okrožnega prvaka. Otroci pod taktirko Jaroslava Prata so pretekli mesec na dvoranskih turnirjih poskrbeli za veliko presenečenje in v Přepyche prinesli pokal. Po vseh tegobah, ki so klub spremljale v zadnjem obdobju, je omenjeni uspeh za klubske delavce neprecenljivega pomena in hkrati potrditev njihove pravilne usmeritve.

    K pestri klubski paleti moštev prispeva še skupina otrok do sedmega leta starosti. Za njihovo spoznavanje s prvimi nogometnimi koraki je zadolžen Tomaš Hejzlar.

    Vse kategorije imajo na urniku dva treninga tedensko. Da nogomet ni zgolj v moški (fantovski domeni) dokazuje kar nekaj deklet v treh najmlajših aktivnih kategorijah kluba.

    Medijska pokritost in cilji kluba

    Ena od velikih rezerv Přepychov se nedvomno skriva v premalo izkoriščeni zunanji podobi kluba. Glede na uspehov polno in bogato zgodovino kluba, številne mlade nadobudne nogometaše ter tudi prihodnje ambicije kluba, bi morda pričakovali kaj več od »zgolj« aktivne Facebook strani. Ta si sicer za redno in pogosto dodajanje prispevkov zasluži vse pohvale. Obiskovalci lahko na njej -poleg aktualnega dogajanja vseh klubskih selekcij z napovedmi prihajajočih ter opisi že odigranih srečanj, ki so pogosto obogatena tudi s fotografijami – prebirajo številne prispevke iz zgodovine kluba, o klubskih legendah, njihovih jubilejih in igralskih karierah. Ne manjka niti »dodatkov« o ostalih klubih iz bližnje okolice ter zanimivostih posredno povezanih z nogometom. Kot je denimo zgodba o nekdanjem vozniku klubskega avtobusa. V seštevku gre za pester doprinos informacij z bogato dodano vrednostjo.

    Ravno zaradi prispevkov iz bogatega klubskega arhiva, ki se na Facebook-u izmenjujejo z novicami o aktualnem klubskem dogajanju, se samo od sebe ponuja razmislek o postavitvi klubske spletne strani. Ta bi omogočila arhivsko gradivo popredalčkati na eno mesto, ga s tem narediti preglednejšega in tudi lažje dostopnejšega. Še posebej ob dejstvu, da velika večina klubov na tem nivoju premore bore malo informacij (včasih niti to ne) o svojih koreninah. Trud in čas, ki ga Jiři Jelen vlaga v raziskovanje, urejanje in objavljanje klubske zgodovine, si zasluži globok priklon. Njegov doprinos klubu je v mnogočem lahko zgled tudi ostalim klubom, ki še premorejo klubski arhiv, a odgovorni klubski delavci ne najdejo časa in volje za njegovo urejanje.

    Manjšo (neizkoriščeno) rezervo bi lahko našli tudi ob pogledu na oglasne deske. Čeprav jih v Přepychyh najdemo kar nekaj, na nobeni od njih ne bomo uzrli plakata z vabilom na prihajajoče tekme. Da tovrstno objavljanje oz. vabilo na dogodek še vedno ni povozil čas (kot bi verjetno mislila predvsem mlajša generacija), priča pogled na oglasne deske v številnih večjih mestih. V nemalo primerih lahko na njih opazimo tudi plakate profesionalnih moštev z najvišjih lig različnih ekipnih športov. 

    Cilji kluba so primarno vezani na delo z mladimi. Podpredsednik Vostřez razmišlja še korak dlje in v povezavi z otroki omeni tudi pripadnost klubu. S čimer cilja na čas v prihodnosti, ko bo vodenje kluba primoran prevzeti kateri od mlajše generacije. Najsi bo to še aktivni nogometaš ali morda nekdo, ki mu igranje nogometa ni bilo usojeno, a bi s svojo dejavnostjo vseeno rad pomagal klubu.

    Zdi se, da je trenutnemu klubskemu vodstvu po lanskem izpadu v najnižjo ligo uspelo ustaviti padajoči voz in postaviti nove – zdrave – temelje kluba. Jasna vizija daje upanje na lepšo prihodnost nogometa v kraju, ki jo v klubu nameravajo uresničiti predvsem z delom z mladimi. Za dodatni veter v jadra bi z vidnejšim rezultatskim uspehom lahko pripomogla tudi članska ekipa. Zanjo si v klubu želijo predvsem stabilnosti in dviga morale. Posledično bi članski uspehi pripomogli k pozitivnim premikom vseh klubskih struktur.

    Glede rezultatskih ciljev so si v klubu enotni – srednjeročni je vezan na preboj članske ekipe v najvišjo ligo okrožja (8. liga). Na podlagi preteklih izkušenj omenjenega cilja vseeno ne želijo doseči za vsako ceno. Temveč z doma vzgojenimi igralci, ki naj bi v prihodnosti tvorili jedro članskega moštva.

    Padec, kakršnega so v nedavni preteklosti doživeli v Přepychyh, bi za marsikateri nogometni klub pomenil konec delovanja. Da podobna usoda ni doletela tudi SK Přepyche, gre zasluga nekdanjim igralcem. Ti so v najtežjih trenutkih prevzeli vajeti kluba v svoje roke in sprejeli odločitve, ki klubu omogoča znova pogled v lepšo prihodnost. Tako v dobro přepyškega kluba kot tudi samega nogometa, gre upati, da bo Vostřezu, Jelenu, Štěpaneku in ostali druščini uspelo klub privesti v mirne vode ter mu povrniti ugled in nekdanjo slavo.          

  • SK Přepychy – Sokol Kostelecka Lhota B

    SK Přepychy – Sokol Kostelecka Lhota B

    Drugi aprilski konec tedna so v spomladanski del sezone vstopila še zadnja okrožja širom Češke. Med njimi tudi Rychnov nad Kněžnou, kjer je nedeljsko popoldne mdr. ponudilo letošnjo nogometno premiero ljubiteljem nogometa v Přepychyh. Tamkajšnji klub je na domačem terenu pričakal nasprotnika s spodnje polovice lestvice. Pred tekmo je vloga favorita pripadla črno belim, ki jim v neizprosnem boju za končno drugo mesto ni preostalo drugega, kot vknjižiti vse tri točke.

    Dobro pripravljeno igrišče ter nasprotnik po meri sta vsekakor šla na roko domačemu taboru. Gostujočo B ekipo iz 20 km južneje ležečega kraja Kostelecka Lhota so namreč Přepychy kot edino premagali na gostovanju v jesenskem delu, potem ko jim je v finišu tekme uspelo doseči dva zadetka za končno zmago 1:2. V gneči in izenačenosti ekip v zgornjem delu lestvice, kjer so

    Po tem, ko so za spomladanski uvod nogometnega dogajanja v kraju dan prej poskrbeli mlajši dečki (ki so na domačem igrišču izgubili z minimalno razliko), jim je v nedeljo sledila še članska ekipa. Če so mladi najstniki svojo tekmo odigrali v sončnem vremenu, je bila nedelja (znova) bolj zimsko kot pomladno obarvana. Nizka temperatura ter ne sicer močan, a hladen veter sta poskrbela, da je večina gledalcev ob nogometno igrišče prispela v zimskih oblačilih.

    peterico ekip med drugim in šestim mestom ločile zgolj štiri točke, bi bilo vsak spodrsljaj proti ekipi iz spodnjega dela lestvice le stežka nadoknaditi. Česar so se v taboru Přepychov še kako dobro zavedali. Da so tekmo vzeli še kako resno, je bilo videti že v dogajanju pred tekmo.

    Ogrevanje pred tekmo je potekalo pod taktirko kapetana moštva Milana Michla.

    Približno uro pred tekmo je bilo ob in kmalu zatem tudi na igrišču zbrano celotno moštvo, ki je sprva ob rezervni klopi prisluhnilo napotkom trenerske dvojice Vaclav Kincl – Roman Lukeš. Igralci so nato družno odšli v garderobo ter se na zelenico vrnili približno 30

    Že pripravljena igralna površina je na dan tekme dočakala še nekaj detajlov, ko sta k igrišču uro in pol pred pričetkom tekme kot prva prispela oba gostinska delavca, ki sta v času tekme skrbela za postrežbo jedače in pijače. Kmalu za njima se je kot prvi predstavnik kluba ob igrišču pojavil Jiři Jelen ter za njim še starejša gospa, ki je opravljala vlogo pobiralke vstopnine v manjšem kiosku ob vhodu k nogometnemu igrišču. Mimogrede, vstopnina za ogled tekme za odrasle osebe znaša 20 čeških kron (približno 80 centov).  

    minut pred pričetkom srečanja. Medtem ko je gostujoča polovica igrišča še samevala, so se igralci v črno belih dresih z vso resnostjo posvetili ogrevanju pod taktirko kapetana moštva Milana Michla. Pogled na širok igralski kader je nedvomno ponujal sladke skrbi domačima strategoma. Po zaključenem ogrevanju so domači bojevniki po navodilu prvega trenerja še enkrat odšli v garderobo prisluhniti še zadnjim navodilom.

    Uvodni pozdrav obeh nasprotnikov.

    Tik pred tekmo je navzoče presenetil za deseto ligo redko viden prizor prihoda trojice uradnih sodnikov. Glavni med njimi, Petr Macek, je nato oznanil pričetek srečanja celo dve minuti pred uradnim pričetkom (16:30).

    Prvi polčas

    Na prvo polpriložnost so gledalci čakali do pete minute, ko je dolga podaja v napadu našla Roberta Hoffingerja, ki je sicer uspel preigrati iztekajočega se gostujočega vratarja, a je pri tem premočno brcnil žogo, ki mu je ušla v gol avt. Dve minuti zatem so lepo priložnost imeli gostje. Po prekršku na levi strani domače obrambe je sledil predložek na prvo vratnico, kjer je sicer oviran vtekajoči napadalec z bližine z glavo meril mimo domačih vrat. Minuto zatem si je na napadalni polovici žogo priboril Lukaš Rathousky, a je bil njegov strel od

    daleč vse prej kot nevaren za gostujoča vrata.

    V 10. minuti so Přepychy izvedli daljšo akcijo, ki jo je z nevarnim strelom po tleh zaključil Josef Hoffinger, a se je z obrambo izkazal gostujoči vratar. V napadalni akciji na nasprotni strani sta prodor gostujočega napadalca poskusila zaustaviti Matyaš Piskora in Lukaš Dolejš, a neuspešno. Nasprotni napadalec je svojo solo akcijo zaključil z močnim strelom z 8-ih metrov, po katerem se je z odlično obrambo izkazal domači vratar Tomaš Jeniček.

    Zanimiv in dinamičen uvod v tekmo je vsekakor obetal dobro predstavo za ljubitelje nogometa. Odprt nogomet z obeh strani je ponujal priložnosti zdaj na eni zdaj na drugi strani. Prednost domače ekipe se je kmalu pokazala v hitrih defenzivnih igralcih (tako krilnih kot centralnih napadalcev). S svojo hitrostjo je od samega pričetka tekme izstopal Josef Hoffinger, ki je v 13. minuti svoj prodor po levi strani zaključil s strelom po tleh, a je

    Josef Hoffinger se je že v uvodnih minutah izkazal s svojo hitrostjo.

    nasprotni vratar njegov strel odbil. Še v isti minuti je po prekršku sledil predložek z desne v gostujoči kazenski prostor ter strel preko vrat.

    Tako Matyaš Piskora (#6) kot Lukaš Dolejš v 11. minuti nista uspela gostujočemu napadalcu preprečiti lepo priložnost.

    Kljub temu, da so tudi gostje kazali napadalne ambicije, so bili domači vendarle za odtenek boljši. Predvsem hitrost črno belih je prevešala tehtnico na njihovo stran, čeravno je v zaključku akcij nemalokrat manjkalo natančnosti pri zadnji podaji in tudi potrpežljivosti.

    20. minuta je vendarle prinesla veselje v domači tabor. Zasluge za vodstvo Přepychov sta si razdelila Ondřej Sagner, ki je na sredini igrišča priboril žogo in jo

    Pri skoku v domačem kazenskem prostoru je kraljeval kapetan Milan Michl. Njegovo posredovanje spremljata soigralca Ondřej Sagner (#21) ter Piskora s številko 6.

    nato natančno podal v prazen prostor vtekajočemu Martinu Tominu, ki je svoj prodor zaključil z uspešnim strelom in z bližine po tleh matiral gostujočega čuvaja mreže.

    Dogajanje na igrišču se je vse pogosteje prevešalo na gostujočo polovico. Nasprotnik je iz minute v minuto težje sledil tempu domačih, ki so ga narekovali s hitrimi oddajanji žog, izvedbami avtov, hitrimi prodori ter tudi agresivno obrambo. Posledično so gostje vse redkeje prihajali v bližino domačih vrat v katerih je Jeniček imel iz minute v minuto manj dela.

    Bočni branilec Přepychov Sagner pri izgradnji napadalne akcije.

    Přepychy so za svoje napadalne akcije koristili predvsem obe strani igrišča, kjer je za strah in trepet gostujočih bočnih branilcev skrbel Robert Hoffinger. Po sredini je pretil predvsem strelec zadetka Tomin v navezi z Josefom Hoffingerjem, vse pogosteje pa so se v napadalne akcije vključevali tudi defenzivni igralci, kot denimo 18-letni Piskora.

    V 26. minuti je svojo hitrost demonstriral še Jiři Kopta, ki mu je med pobegom po desni strani uspelo preteči več kot polovico igrišča. Akcijo je nato zaključil s strelom po tleh s približno 17-ih metrov, po kateri je gostujoči vratar z nekaj težavami žogo ukrotil.

    Pobegi Josefa Hoffingerja so za gostujoče branilce postajali nerešljiva uganka.
    Martin Tomin je v 20. minuti poskrbel za prvi zadetek v gostujoči mreži.

    V drugi polovici polčasa so črno-beli povsem zagospodarili na igrišču. V 33. minuti je na svoji polovici hitro avt izvedel Piskora, ki je na sredini opazil Tomina. Slednji se je odločil za prodor in mimo številnih gostujočih napadalcev prodrl v kazenski prostor, a je bil ob strelu preveč  na levi strani, da bi lahko resneje ogrozil nasprotnikova vrata. Minuto po prihodu na igrišče je daljšo napadalno akcijo z neuspešnim strelom po tleh z 20-ih metrov zaključil Stanislav Monček.

    Domača trenerska dvojica je tekmo spremljala stoje. Zlasti prvi trener Vaclav Kincl (na sliki levo) je ob spremljanju dogajanja na igrišču nekajkrat povzdignil glas.

    Přepyche gre vsekakor pohvaliti za visok nivo igre tudi v nadaljevanju tekme. Gostje nikakor niso mogli več parirati hitrim podajam brez nepotrebnega zadrževanja žoge, pogostim vtekanjem v prazen prostor in nevarnim prodorom. V igri jih je z odličnimi obrambami držal njihov vratar, medtem ko sami v drugi

    polovici polčasa niso uspeli izpeljati niti ene napadalne akcije s strelom proti domačemu golu. Na drugi strani so si črno beli do odmora pripravili še nekaj priložnosti. Prvo v 38. minuti, ko je po dolgem in visokem predložku s sredine igrišče žoga letela na dva domača napadalca, ki sta oba v teku prehitela prepočasno gostujočo obramba. Okroglo usnje je na koncu pristalo na nogi Kopte, ki je svoj prodor delno z desne strani zaključil s strelom po tleh, po katerem je vratar žogo odbil v kot. Tri minute zatem se je z uspešno obrambno akcijo izkazal Tomin, ki si je v dvoboju na napadalni polovici priboril žogo, njegov strel po tleh s 25-ih metrov je še enkrat več ubranila gostujoča enica. Že minuto kasneje je sledila nova hitra napadalna akcija črno-belih. Tomin je prodrl po desni strani, medtem ko je napad s strelom zaključil Kopta. Znova se je za nepremagljivo oviro izkazal nasprotni vratar. Ta je še enkrat več v obup spravil domačega napadalca po njegovem strelu z 20-ih metrov.

    Moštvi sta tako na odmor odšli ob minimalnem vodstvu Přepychov. Po prikazanem sodeč in številnih strelih na gostujoča vrata so kljub zaostanku gostje bili po prvih 45-ih minutah nemara celo bolj zadovoljni z rezultatom. V igri jih je držal njihov vratar, ki je s svojimi obrambami nemalokrat spravljal v obup domače napadalce. Ti so nekajkrat s streli po tleh točno v dobro postavljenega vratarja še dodatno poskrbeli za njegovo »slavo«.

    Po odhodu obeh moštev z igrišča, se je pozornost preusmerila v drugo najmlajšo kategorijo Přepychov. Njihovi mlajši cicibani so namreč nedavno osvojili okrožni naslov v zimski nogometni ligi, ki se je odigrala v dvorani po turnirskem sistemu. Ker gre za uradno tekmovanje pod okriljem okrožne nogometne zveze, ima uspeh za sam klub toliko večjo težo. Prvo osvojeno klubsko lovoriko po daljšem obdobju so zato odgovorni klubski delavci želeli ovekovečiti z manjšo slovesnostjo, ki jo je vodil Josef Vostřez. Mladi junaki so ob prisotnosti številnih staršev eden za drugim zmagoslavno prikorakali na zelenico, kjer sta jih pričakala predsednik kluba Jiři Štěpanek ter županja Přepychov Zdeňka Seidelova. Oba sta nogometašem ter njihovemu trenerju Jaroslavu Pratu čestitala ob uspehu in jim zaželela še veliko podobnih trenutkov v prihodnosti. Zatem sta županja in predsednik še osebno predala darila vsakemu od nogometašev. Ti so nato  navzočim ponosno prikazali svoje nogometne veščine.

    Hvalevreden in redko viden trenutek na desetoligaških zelenicah odraža zavedanje odgovornih v klubu pomena dela z mladimi nogometaši. Njihovi uspehi so hkrati zagotovilo stabilne in uspešne

    Med premorom tekme je sledila lepo pripravljena klubska slovesnot s katero so počastili osvojeni naslov v zimski ligi. Klubsko vitrino je s pokalom obogatila kategorija mlajših cicibanov. Posebej za to priložnost so v klubu dali izdelati kolekcijo dresov z zlatimi napisi. Povabilu na tekmo se je odzvala tudi županja Přepychov Zdeňka Seidelova, ki je skupaj s predsednikom klubom Jiřijem Štěpanekom mladim nogometašem čestitala in jim zaželela veliko uspehov v prihodnosti. Program je povezoval podpredsednik kluba Josef Vostřez (na sliki desno).

    prihodnosti kluba. Javno izkazano priznanje nedvomno pozitivno vpliva na možnost otrokovega nadaljnjega nogometnega udejstvovanja. V Přepychyh si za nedeljski trenutek zaslužijo veliko pohvalo.

    Najavljena slovesnost je nedvomno vplivala na zelo dober obisk prve spomladanske tekme. Ob igrišču se je namreč zbralo približno 80 gledalcev.

    Večina njih je tekmo spremljala vzdolž igrišča ob klubskem objektu. Medtem ko so klopi na nasprotni strani igrišča po večini samevale. Kot na večini »vaških« tekem, si je tudi v Přepychyh vsaj polovica nogometnih privržencev našla prostor za spremljanje tekme tik ob vhodu v gostinski del objekta od koder so imeli pivo na dosegu rok. Poleg hmeljevega napitka je bilo v prijetno toplem prostoru s točilnim pultom obiskovalcem na voljo še kar nekaj različnih pijač ter tudi nekaj prigrizkov. Kdor je želel zadovoljiti svojo lakoto, je imel na izbiro kar tri vrste dimljenih klobas, katerih vonj se je razlegal iz kotla ob klubskem objektu.

    Verjetno bi se mladi prvaki še lep čas podili za okroglim usnjem na delu glavnega igrišča, če jih pri tem ne bi prekinil žvižg glavnega sodnika, ki je oznanil obvezen prihod na igrišče obeh ekip.

    Nedeljskemu nogometnemu dogajanju je v Přepychyh prisostvovalo lepo število gledalcev.
    Za potešitev lakote je poskrbel domači mojster, ki je ponudbo jedače popestril s tremi vrstami klobas.

    Drugi polčas

    Tudi v nadaljevanje tekme so napadalneje vstopili domači črno beli. Po kotu z leve strani, ki ga je v 48. minuti izvedel Sagner, je bil v kazenskem prostoru najvišji Tomaš Krejza, a je z glavo meril preko vrat. Dve minuti kasneje je iz svoje polovice po levem krilu prodrl kapetan Michl, a njegov dober predložek ni našel nikogar od soigralcev v gostujočem kazenskem prostoru. Slednji se je v lepi priložnosti znašel že minuto zatem, ko mu je po prodoru z desne soigralec Josef Hoffinger poslal lep predložek, a je domači kapetan z glavo z bližine meril v gostujočega vratarja. Nato je s strelom poskusil še Tomin, ko je žogo – kot že ničkolikokrat pred tem – ukrotil vratar gostov.

    Številni domači napadi so vendarle obrodili sadove v 55. minuti. Michl je na sredini igrišča v dvoboju priboril žogo, ki jo je s hitro podajo po tleh poslal proti Krejzi. Ta je bil prehiter za gostujočo obrambo, ki je lahko le pospremila njegov šah mat z bližine.

    Domači so imeli vse niti igre v svojih rokah. Nemočni gostje so le s težavo prihajali preko sredine igrišča, kaj šele da bi jim uspelo zaključiti kakšno napadalno akcijo. Na drugi strani so Přepychy še vedno delovali sveže in zadetkov željni. Njihovo igro v napadu je v nadaljevanju močno poživil Krejza.

    Domače napadalne akcije so se še naprej vrstile ena za drugo, v njih pa so igralci tekmovali kdo bo zapravil večje število priložnosti. V 58. minuti si je žogo priboril Tomin, s podajo je nato našel hitrega Josefa Hoffingerja, ki je svoj prodor zaključil s strelom, ki je

    Igro v napadu je v drugem polčasu še dodatno poživil Tomaš Krejza (#31), ki je sprva z glavo takole meril preko vrat.
    Napadalno akcijo Tomaša Večeře spremlja Monček (na sliki spredaj).

    še enkrat ogrel dlani gostujočega vratarja. Naslednja priložnost za povišanje vodstva se je domačim ponudila po strelu s kota. Z desne strani ga je izvedel Tomin, ki je na robu kazenskega prostora videl samega Mončeka, a je ta sprožil visoko preko vrat. Vseprisotni Tomin je štiri minute kasneje prodrl po levem krilu od koder je poslal

    predložek pred gostujoča vrata, kjer je zadnji hip reagiral nasprotni branilec in žogo poslal v kot. Isti domači napadalec je v naslednjem napadu poskrbel za atraktivni zaključek, ko je po predložku z desne s pol škarjicami poslal žogo tik mimo leve vratnice gostujočih vrat.

    V 67. minuti je za enega izmed številnih prodorov moštva Přepychov poskrbel Robert Hoffinger, ki je po desnem krilu pobegnil svojemu nemočnemu čuvaju. Žogo je nato povedel proti sredini igrišča ter sprožil z roba kazenskega prostora. Tudi tokrat je po že neštetokrat videnem

    Krejza je s strelom po tleh uspel povišati domače vodstvo.

    scenariju gostujoči vratar s posredovanjem preprečil povišanje domačega vodstva.

    Hitronogi napadalec Robert Hoffinger je večkrat po krilu pobegnil prepočasni gostujoči obrambi.
    Gostom je v 68. minuti uspelo rezulztat znižati iz strogo dosojene enajstmetrovke.

    Sploh prvi »izlet« v domači kazenski prostor v drugem polčasu je gostujočemu moštvu prinesel najstrožjo kazen. Delno je šlo za napako domače obrambe, ki ji je dodal soli na rano še sodnik z zelo strogo dosojenim prekrškom. Čeprav se v domačem taboru niso strinjali s sodniško odločitvijo, vseeno niso kaj prida protestirali. Gostom je z bele točke uspelo zadeti. Navkljub veliki razliki v kvaliteti obeh moštev so bili gostje ob golu zaostanka zopet v igri. A je glede na do takrat prikazano le redkokdo verjel, da bi gostje domov lahko odšli neporaženi.

    Josef Hoffinger si je za prikazano skozi celotno srečanje zaslužil visoko oceno.
    Podobno, kot njegov brat, velja Robert Hoffinger za enega glavnih orožij v ofenzivi Přepychov.

    Prejeti zadetek domačih ni prav nič zmedel. Še naprej so nadaljevali z napadalno igro. Če so v 70. minuti po strelu Tomina z 10-ih metrov poskrbeli za še eno obrambo več na računu gostujočega junaka, jim je naslednjo minuto le uspelo vrniti se na varno razliko dveh zadetkov. Po predložku z leve je bil v skoku najvišji Michl. Njegov strel z glavo je gostujoči vratar odbil pred sebe. Do žoge je prvi pritekel Tomin, ki jo je v drugem poskusu z bližine vendarle poslal v gostujočo mrežo.

    Domači napadalci so nizali eno priložnost za drugo. Poleg odličnih obramb gostujočega vratarja, so nekajkrat tudi sami zakompicirali situacijo (kot denimo na posnetku v 73. minuti).
    Tudi Daniel Doležal bi lahko iz te akcije iztržil več.
    Steber domače obrambe Milan Michl je bil večkrat nevaren tudi za nasprotnikov gol.

    Tudi po tretjem zadetku so Přepychy nadaljevali z ofenzivno igro ter nanizali še nekaj strelov po tleh, po katerih niti eden ni našel poti v mrežo. Gostujoči vratar si je nemara edino napako privoščil v 76. minuti, ko je žogo slabo podal iz svojega kazenskega prostora. Ta je

    Doležal se je v finišu tekme razveselil svojega prvega zadetka v sezoni.

    končala na nogi Sagnera, ki je delno z leve strani sprožil in poskrbel za lep zadetek v daljši vratarjev kot. Zdelo se je, da je tudi zadnji obrambni zid (vratar) gostov pričel kazati razpoke. Niti gostujoči drugi poskus v celotnem polčasu ni spremenil njihove klavrne podobe. Takrat je po njihovem kotu z leve žoga preskočila vse igralce v domačem kazenskem prostoru ter končala na nogah osamljenega igralca na desni strani, ki pa je streljal visoko preko domačih vrat.

    Navkljub petim doseženim zadetkom so Přepychy tudi v zaključku tekme pokazali precejšnjo neučinkovitost. Takole je Robert Hoffinger zaključil akcijo v 85. minuti s strelom preko vrat.
    Isti igralec je še enkrat več meril minuto kasneje, ko se je z obrambo izkazal gostujoči vratar.

    Končni rezultat je po napaki gostujoče obrambe v 81. minuti postavil rezervist Daniel Doležal, ki je z bližine poslal žogo v nebranjeni del vrat. Po še nekaj poskusih domačih je sodnik naposled odpiskal konec srečanja. V domačem taboru so se lahko veselile (pričakovane) druge prvenstvene zmage nad istim nasprotnikom.

    Bolj kot (zaslužna) zmaga Přepychov velja omeniti njihovo zelo gledljivo predstavo z eno samo slabo lastnostjo – neučinkovitostjo. Kljub na koncu visoki zmagi 5:1, bi ta – glede na številne priložnosti – morala biti izdatnejša. Da temu ni tako, gre delno pripisati tudi odličnemu gostujočemu vratarju, ki je zagotovo preprečil vsaj še 15-im žogam pot v lastno mrežo. V dvobojih z enakovrednejšimi nasprotniki bi podobno visoka neučinkovitost znala biti za ekipo usodna. Če zanemarimo neučinkovitost, si predstava Přepychov zasluži visoko oceno. Predvsem velja izpostaviti visok nivo igre, ki je vključeval številne moderne elemente nogometa. Rezultat pokrivanje nasprotnika so bile mnoge odvzete žoge, po katerih so sledile hitre napadalne akcije. Po visokem in varnem vodstvu marsikatera ekipa stopi na žogo in tekmo varno pripelje do konca. Přepychy so dokazali, da je visok tempo možno držati vseh 90 minut. Nasprotnik jim je zmogel parirati zgolj prvih 15 minut srečanja, nakar smo na   

    Přepychy so na uvodni tekmi spomladanskega dela potrdili vlogo favorita in zasluženo vknjižili tri točke.

    zelenici lahko spremljali le še nogometaše v črno beli opremi. Brata Hoffinger, Tomin, Krejza ter ostali so nedvomno zagotovilo za uspešen spomladanski del sezone. Gre za igralce, ki se jih zagotovo ne bi branili višjerangirani klubi. Vsaj po prikazanem na uvodni spomladanski tekmi bi morali biti Přepychy prvi kandidat za končno drugo mesto na lestvici. Pod pogojem, da jim podobne predstave uspe prenesti tudi na gostujoča igrišča, na katerih jim v jesenskem delu niso cvetele rožice. V kolikor jim uspe tudi ta korak, je le vprašanje časa ligaškega napredovanja v višji rang.  

    Po tem, ko so za spomladanski uvod nogometnega dogajanja v kraju dan prej poskrbeli mlajši dečki (ki so na domačem igrišču izgubili z minimalno razliko), jim je v nedeljo sledila še članska ekipa. Če so mladi najstniki svojo tekmo odigrali v sončnem vremenu, je bila nedelja (znova) bolj zimsko kot pomladno obarvana. Nizka temperatura ter ne sicer močan, a hladen veter sta poskrbela, da je večina gledalcev ob nogometno igrišče prispela v zimskih oblačilih.

    Dobro pripravljeno igrišče ter nasprotnik po meri sta vsekakor šla na roko domačemu taboru. Gostujočo B ekipo iz 20 km južneje ležečega kraja Kostelecka Lhota so namreč Přepychy kot edino premagali na gostovanju v jesenskem delu, potem ko jim je v finišu tekme uspelo doseči dva zadetka za končno zmago 1:2. V gneči in izenačenosti ekip v zgornjem delu lestvice, kjer so peterico ekip med drugim in šestim mestom ločile zgolj štiri točke, bi bilo vsak spodrsljaj proti ekipi iz spodnjega dela lestvice le stežka nadoknaditi. Česar so se v taboru Přepychov še kako dobro zavedali. Da so tekmo vzeli še kako resno, je bilo videti že v dogajanju pred tekmo.

    Že pripravljena igralna površina je na dan tekme dočakala še nekaj detajlov, ko sta k igrišču uro in pol pred pričetkom tekme kot prva prispela oba gostinska delavca, ki sta v času tekme skrbela za postrežbo jedače in pijače. Kmalu za njima se je kot prvi predstavnik kluba ob igrišču pojavil Jiři Jelen ter za njim še starejša gospa, ki je opravljala vlogo pobiralke vstopnine v manjšem kiosku ob vhodu k nogometnemu igrišču. Mimogrede, vstopnina za ogled tekme za odrasle osebe znaša 20 čeških kron (približno 80 centov).

    Približno uro pred tekmo je bilo ob in kmalu zatem tudi na igrišču zbrano celotno moštvo, ki je sprva ob rezervni klopi prisluhnilo napotkom trenerske dvojice Vaclav Kincl – Roman Lukeš. Igralci so nato družno odšli v garderobo ter se na zelenico vrnili približno 30 minut pred pričetkom srečanja. Medtem ko je gostujoča polovica igrišča še samevala, so se igralci v črno belih dresih z vso resnostjo posvetili ogrevanju pod taktirko kapetana moštva Milana Michla. Pogled na širok igralski kader je nedvomno ponujal sladke skrbi domačima strategoma. Po zaključenem ogrevanju so domači bojevniki po navodilu prvega trenerja še enkrat odšli v garderobo prisluhniti še zadnjim navodilom.

    Tik pred tekmo je navzoče presenetil za deseto ligo redko viden prizor prihoda trojice uradnih sodnikov. Glavni med njimi, Petr Macek, je nato oznanil pričetek srečanja celo dve minuti pred uradnim pričetkom (16:30).

    Prvi polčas

    Na prvo polpriložnost so gledalci čakali do pete minute, ko je dolga podaja v napadu našla Roberta Hoffingerja, ki je sicer uspel preigrati iztekajočega se gostujočega vratarja, a je pri tem premočno brcnil žogo, ki mu je ušla v gol avt. Dve minuti zatem so lepo priložnost imeli gostje. Po prekršku na levi strani domače obrambe je sledil predložek na prvo vratnico, kjer je sicer oviran vtekajoči napadalec z bližine z glavo meril mimo domačih vrat. Minuto zatem si je na napadalni polovici žogo priboril Lukaš Rathousky, a je bil njegov strel od daleč vse prej kot nevaren za gostujoča vrata.

    V 10. minuti so Přepychy izvedli daljšo akcijo, ki jo je z nevarnim strelom po tleh zaključil Josef Hoffinger, a se je z obrambo izkazal gostujoči vratar. V napadalni akciji na nasprotni strani sta prodor gostujočega napadalca poskusila zaustaviti Matyaš Piskora in Lukaš Dolejš, a neuspešno. Nasprotni napadalec je svojo solo akcijo zaključil z močnim strelom z 8-ih metrov, po katerem se je z odlično obrambo izkazal domači vratar Tomaš Jeniček.

    Zanimiv in dinamičen uvod v tekmo je vsekakor obetal dobro predstavo za ljubitelje nogometa. Odprt nogomet z obeh strani je ponujal priložnosti zdaj na eni zdaj na drugi strani. Prednost domače ekipe se je kmalu pokazala v hitrih defenzivnih igralcih (tako krilnih kot centralnih napadalcev). S svojo hitrostjo je od samega pričetka tekme izstopal Josef Hoffinger, ki je v 13. minuti svoj prodor po levi strani zaključil s strelom po tleh, a je nasprotni vratar njegov strel odbil. Še v isti minuti je po prekršku sledil predložek z desne v gostujoči kazenski prostor ter strel preko vrat.

    Kljub temu, da so tudi gostje kazali napadalne ambicije, so bili domači vendarle za odtenek boljši. Predvsem hitrost črno belih je prevešala tehtnico na njihovo stran, čeravno je v zaključku akcij nemalokrat manjkalo natančnosti pri zadnji podaji in tudi potrpežljivosti.

    20. minuta je vendarle prinesla veselje v domači tabor. Zasluge za vodstvo Přepychov sta si razdelila Ondřej Sagner, ki je na sredini igrišča priboril žogo in jo nato natančno podal v prazen prostor vtekajočemu Martinu Tominu, ki je svoj prodor zaključil z uspešnim strelom in z bližine po tleh matiral gostujočega čuvaja mreže.

    Dogajanje na igrišču se je vse pogosteje prevešalo na gostujočo polovico. Nasprotnik je iz minute v minuto težje sledil tempu domačih, ki so ga narekovali s hitrimi oddajanji žog, izvedbami avtov, hitrimi prodori ter tudi agresivno obrambo. Posledično so gostje vse redkeje prihajali v bližino domačih vrat v katerih je Jeniček imel iz minute v minuto manj dela.

    V 26. minuti je svojo hitrost demonstriral še Jiři Kopta, ki mu je med pobegom po desni strani uspelo preteči več kot polovico igrišča. Akcijo je nato zaključil s strelom po tleh s približno 17-ih metrov, po kateri je gostujoči vratar z nekaj težavami žogo ukrotil.

    Přepychy so za svoje napadalne akcije koristili predvsem obe strani igrišča, kjer je za strah in trepet gostujočih bočnih branilcev skrbel Robert Hoffinger. Po sredini je pretil predvsem strelec zadetka Tomin v navezi z Josefom Hoffingerjem, vse pogosteje pa so se v napadalne akcije vključevali tudi defenzivni igralci, kot denimo 18-letni Piskora.

    V drugi polovici polčasa so črno-beli povsem zagospodarili na igrišču. V 33. minuti je na svoji polovici hitro avt izvedel Piskora, ki je na sredini opazil Tomina. Slednji se je odločil za prodor in mimo številnih gostujočih napadalcev prodrl v kazenski prostor, a je bil ob strelu preveč na levi strani, da bi lahko resneje ogrozil nasprotnikova vrata. Minuto po prihodu na igrišče je daljšo napadalno akcijo z neuspešnim strelom po tleh z 20-ih metrov zaključil Stanislav Monček.

    Přepyche gre vsekakor pohvaliti za visok nivo igre tudi v nadaljevanju tekme. Gostje nikakor niso mogli več parirati hitrim podajam brez nepotrebnega zadrževanja žoge, pogostim vtekanjem v prazen prostor in nevarnim prodorom. V igri jih je z odličnimi obrambami držal njihov vratar, medtem ko sami v drugi polovici polčasa niso uspeli izpeljati niti ene napadalne akcije s strelom proti domačemu golu. Na drugi strani so si črno beli do odmora pripravili še nekaj priložnosti. Prvo v 38. minuti, ko je po dolgem in visokem predložku s sredine igrišče žoga letela na dva domača napadalca, ki sta oba v teku prehitela prepočasno gostujočo obramba. Okroglo usnje je na koncu pristalo na nogi Kopte, ki je svoj prodor delno z desne strani zaključil s strelom po tleh, po katerem je vratar žogo odbil v kot. Tri minute zatem se je z uspešno obrambno akcijo izkazal Tomin, ki si je v dvoboju na napadalni polovici priboril žogo, njegov strel po tleh s 25-ih metrov je še enkrat več ubranila gostujoča enica. Že minuto kasneje je sledila nova hitra napadalna akcija črno-belih. Tomin je prodrl po desni strani, medtem ko je napad s strelom zaključil Kopta. Znova se je za nepremagljivo oviro izkazal nasprotni vratar. Ta je še enkrat več v obup spravil domačega napadalca po njegovem strelu z 20-ih metrov.

    Moštvi sta tako na odmor odšli ob minimalnem vodstvu Přepychov. Po prikazanem sodeč in številnih strelih na gostujoča vrata so kljub zaostanku gostje bili po prvih 45-ih minutah nemara celo bolj zadovoljni z rezultatom. V igri jih je držal njihov vratar, ki je s svojimi obrambami nemalokrat spravljal v obup domače napadalce. Ti so nekajkrat s streli po tleh točno v dobro postavljenega vratarja še dodatno poskrbeli za njegovo »slavo«.

    Po odhodu obeh moštev z igrišča, se je pozornost preusmerila v drugo najmlajšo kategorijo Přepychov. Njihovi mlajši cicibani so namreč nedavno osvojili okrožni naslov v zimski nogometni ligi, ki se je odigrala v dvorani po turnirskem sistemu. Ker gre za uradno tekmovanje pod okriljem okrožne nogometne zveze, ima uspeh za sam klub toliko večjo težo. Prvo osvojeno klubsko lovoriko po daljšem obdobju so zato odgovorni klubski delavci želeli ovekovečiti z manjšo slovesnostjo, ki jo je vodil Josef Vostřez. Mladi junaki so ob prisotnosti številnih staršev eden za drugim zmagoslavno prikorakali na zelenico, kjer sta jih pričakala predsednik kluba Jiři Štěpanek ter županja Přepychov Zdeňka Seidelova. Oba sta nogometašem ter njihovemu trenerju Jaroslavu Pratu čestitala ob uspehu in jim zaželela še veliko podobnih trenutkov v prihodnosti. Zatem sta županja in predsednik še osebno predala darila vsakemu od nogometašev. Ti so nato navzočim ponosno prikazali svoje nogometne veščine.

    Hvalevreden in redko viden trenutek na desetoligaških zelenicah odraža zavedanje odgovornih v klubu pomena dela z mladimi nogometaši. Njihovi uspehi so hkrati zagotovilo stabilne in uspešne prihodnosti kluba. Javno izkazano priznanje nedvomno pozitivno vpliva na možnost otrokovega nadaljnjega nogometnega udejstvovanja. V Přepychyh si za nedeljski trenutek zaslužijo veliko pohvalo.

    Najavljena slovesnost je nedvomno vplivala na zelo dober obisk prve spomladanske tekme. Ob igrišču se je namreč zbralo približno 80 gledalcev. Večina njih je tekmo spremljala vzdolž igrišča ob klubskem objektu. Medtem ko so klopi na nasprotni strani igrišča po večini samevale. Kot na večini »vaških« tekem, si je tudi v Přepychyh vsaj polovica nogometnih privržencev našla prostor za spremljanje tekme tik ob vhodu v gostinski del objekta od koder so imeli pivo na dosegu rok. Poleg hmeljevega napitka je bilo v prijetno toplem prostoru s točilnim pultom obiskovalcem na voljo še kar nekaj različnih pijač ter tudi nekaj prigrizkov. Kdor je želel zadovoljiti svojo lakoto, je imel na izbiro kar tri vrste dimljenih klobas, katerih vonj se je razlegal iz kotla ob klubskem objektu.

    Verjetno bi se mladi prvaki še lep čas podili za okroglim usnjem na delu glavnega igrišča, če jih pri tem ne bi prekinil žvižg glavnega sodnika, ki je oznanil obvezen prihod na igrišče obeh ekip.

    Drugi polčas

    Tudi v nadaljevanje tekme so napadalneje vstopili domači črno beli. Po kotu z leve strani, ki ga je v 48. minuti izvedel Sagner, je bil v kazenskem prostoru najvišji Tomaš Krejza, a je z glavo meril preko vrat. Dve minuti kasneje je iz svoje polovice po levem krilu prodrl kapetan Michl, a njegov dober predložek ni našel nikogar od soigralcev v gostujočem kazenskem prostoru. Slednji se je v lepi priložnosti znašel že minuto zatem, ko mu je po prodoru z desne soigralec Josef Hoffinger poslal lep predložek, a je domači kapetan z glavo z bližine meril v gostujočega vratarja. Nato je s strelom poskusil še Tomin, ko je žogo – kot že ničkolikokrat pred tem – ukrotil vratar gostov.

    Številni domači napadi so vendarle obrodili sadove v 55. minuti. Michl je na sredini igrišča v dvoboju priboril žogo, ki jo je s hitro podajo po tleh poslal proti Krejzi. Ta je bil prehiter za gostujočo obrambo, ki je lahko le pospremila njegov šah mat z bližine.

    Domači so imeli vse niti igre v svojih rokah. Nemočni gostje so le s težavo prihajali preko sredine igrišča, kaj šele da bi jim uspelo zaključiti kakšno napadalno akcijo. Na drugi strani so Přepychy še vedno delovali sveže in zadetkov željni. Njihovo igro v napadu je v nadaljevanju močno poživil Krejza.

    Domače napadalne akcije so se še naprej vrstile ena za drugo, v njih pa so igralci tekmovali kdo bo zapravil večje število priložnosti. V 58. minuti si je žogo priboril Tomin, s podajo je nato našel hitrega Josefa Hoffingerja, ki je svoj prodor zaključil s strelom, ki je še enkrat ogrel dlani gostujočega vratarja. Naslednja priložnost za povišanje vodstva se je domačim ponudila po strelu s kota. Z desne strani ga je izvedel Tomin, ki je na robu kazenskega prostora videl samega Mončeka, a je ta sprožil visoko preko vrat. Vseprisotni Tomin je štiri minute kasneje prodrl po levem krilu od koder je poslal predložek pred gostujoča vrata, kjer je zadnji hip reagiral nasprotni branilec in žogo poslal v kot. Isti domači napadalec je v naslednjem napadu poskrbel za atraktivni zaključek, ko je po predložku z desne s pol škarjicami poslal žogo tik mimo leve vratnice gostujočih vrat.

    V 67. minuti je za enega izmed številnih prodorov moštva Přepychov poskrbel Robert Hoffinger, ki je po desnem krilu pobegnil svojemu nemočnemu čuvaju. Žogo je nato povedel proti sredini igrišča ter sprožil z roba kazenskega prostora. Tudi tokrat je po že neštetokrat videnem scenariju gostujoči vratar s posredovanjem preprečil povišanje domačega vodstva.

    Sploh prvi »izlet« v domači kazenski prostor v drugem polčasu je gostujočemu moštvu prinesel najstrožjo kazen. Delno je šlo za napako domače obrambe, ki ji je dodal soli na rano še sodnik z zelo strogo dosojenim prekrškom. Čeprav se v domačem taboru niso strinjali s sodniško odločitvijo, vseeno niso kaj prida protestirali. Gostom je z bele točke uspelo zadeti. Navkljub veliki razliki v kvaliteti obeh moštev so bili gostje ob golu zaostanka zopet v igri. A je glede na do takrat prikazano le redkokdo verjel, da bi gostje domov lahko odšli neporaženi.

    Prejeti zadetek domačih ni prav nič zmedel. Še naprej so nadaljevali z napadalno igro. Če so v 70. minuti po strelu Tomina z 10-ih metrov poskrbeli za še eno obrambo več na računu gostujočega junaka, jim je naslednjo minuto le uspelo vrniti se na varno razliko dveh zadetkov. Po predložku z leve je bil v skoku najvišji Michl. Njegov strel z glavo je gostujoči vratar odbil pred sebe. Do žoge je prvi pritekel Tomin, ki jo je v drugem poskusu z bližine vendarle poslal v gostujočo mrežo.

    Prejeti zadetek domačih ni prav nič zmedel. Še naprej so nadaljevali z napadalno igro. Če so v 70. minuti po strelu Tomina z 10-ih metrov poskrbeli za še eno obrambo več na računu gostujočega junaka, jim je naslednjo minuto le uspelo vrniti se na varno razliko dveh zadetkov. Po predložku z leve je bil v skoku najvišji Michl. Njegov strel z glavo je gostujoči vratar odbil pred sebe. Do žoge je prvi pritekel Tomin, ki jo je v drugem poskusu z bližine vendarle poslal v gostujočo mrežo.

    Tudi po tretjem zadetku so Přepychy nadaljevali z ofenzivno igro ter nanizali še nekaj strelov po tleh, po katerih niti eden ni našel poti v mrežo. Gostujoči vratar si je nemara edino napako privoščil v 76. minuti, ko je žogo slabo podal iz svojega kazenskega prostora. Ta je končala na nogi Sagnera, ki je delno z leve strani sprožil in poskrbel za lep zadetek v daljši vratarjev kot. Zdelo se je, da je tudi zadnji obrambni zid (vratar) gostov pričel kazati razpoke. Niti gostujoči drugi poskus v celotnem polčasu ni spremenil njihove klavrne podobe. Takrat je po njihovem kotu z leve žoga preskočila vse igralce v domačem kazenskem prostoru ter končala na nogah osamljenega igralca na desni strani, ki pa je streljal visoko preko domačih vrat.

    Končni rezultat je po napaki gostujoče obrambe v 81. minuti postavil rezervist Daniel Doležal, ki je z bližine poslal žogo v nebranjeni del vrat. Po še nekaj poskusih domačih je sodnik naposled odpiskal konec srečanja. V domačem taboru so se lahko veselile (pričakovane) druge prvenstvene zmage nad istim nasprotnikom.

    Bolj kot (zaslužna) zmaga Přepychov velja omeniti njihovo zelo gledljivo predstavo z eno samo slabo lastnostjo – neučinkovitostjo. Kljub na koncu visoki zmagi 5:1, bi ta – glede na številne priložnosti – morala biti izdatnejša. Da temu ni tako, gre delno pripisati tudi odličnemu gostujočemu vratarju, ki je zagotovo preprečil vsaj še 15-im žogam pot v lastno mrežo. V dvobojih z enakovrednejšimi nasprotniki bi podobno visoka neučinkovitost znala biti za ekipo usodna. Če zanemarimo neučinkovitost, si predstava Přepychov zasluži visoko oceno. Predvsem velja izpostaviti visok nivo igre, ki je vključeval številne moderne elemente nogometa. Rezultat pokrivanje nasprotnika so bile mnoge odvzete žoge, po katerih so sledile hitre napadalne akcije. Po visokem in varnem vodstvu marsikatera ekipa stopi na žogo in tekmo varno pripelje do konca. Přepychy so dokazali, da je visok tempo možno držati vseh 90 minut. Nasprotnik jim je zmogel parirati zgolj prvih 15 minut srečanja, nakar smo nazelenici lahko spremljali le še nogometaše v črno beli opremi. Brata Hoffinger, Tomin, Krejza ter ostali so nedvomno zagotovilo za uspešen spomladanski del sezone. Gre za igralce, ki se jih zagotovo ne bi branili višjerangirani klubi. Vsaj po prikazanem na uvodni spomladanski tekmi bi morali biti Přepychy prvi kandidat za končno drugo mesto na lestvici. Pod pogojem, da jim podobne predstave uspe prenesti tudi na gostujoča igrišča, na katerih jim v jesenskem delu niso cvetele rožice. V kolikor jim uspe tudi ta korak, je le vprašanje časa ligaškega napredovanja v višji rang.

  • Přepychy

    Přepychy

    15 km vzhodno od regijske prestolnice Hradec Kralove leži vas Přepychy. Naselje v radiusu nekaj kilometrov obdaja več večjih mest. Glede na svojo velikost premorejo Přepychy solidno infrastrukturo (vrtec, šola, trgovina, dom za ostarele, restavracija, pošta). Južno od kraja se razteza t.i. Dřizenska dolina (Dřízeňské údolí), kjer se nahaja romarsko središče s križevim potom. Vas je znana tudi po bolšjih sejmih, ki jih redno prireja lokalni nogometni klub. Slednji je v svoji več kot 90-letni zgodovini postal eden glavnih dejavnikov športnega in družabnega življenja v kraju.

    Pogled na osrednji del Přepychov kamor pripelje v vzhoda strma cesta.

    Regijska metropola Hradec Kralove leži približno 15 km zahodneje od Přepychov. Malenkost bližje, a na nasprotni – jugovzhodni strani – se nahaja središče okrožja Rychnov nad Kněžnou. Od omenjenih mest sta za vaščane pomembnejši severneje ležeči mesti

    Ravno najpomembnejša postranska stvar je ob »asistenci« češke nacionalne televizije pred dvema letoma in pol poskrbela za promocijo Přepychov širom Češke. Predstavitev kluba na osrednjem državnem mediju ter prenos prvenstvene tekme sta poskrbela, da je marsikateri prebivalec dežele piva sploh prvič slišal za omenjeno vas v Kralovehraški regiji. Naselje z dobrimi 600 prebivalci je tako zahvaljujoč medijski pozornosti za kratek čas zasenčilo največja mesta v regiji.

    Dobruška in Opočno. S slednjim imajo Přepychy neposredno povezavo preko pomembne lokalne ceste, na katero se v južnem delu vasi navezuje še ena lokalna cestna komunikacija. Obe cesti pomenita za Přepyche dobro povezljivost, dasiravno na določenih delih (vsaj na območju kraja) že lep čas izpolnjujeta pogoje za njuno obnovo.

    Ob gasilskem domu se nahaja osrednje avtobusno postajališče.

    Vas se razteza v smeri sever – jug ob obeh glavnih cestah. Nekaj gostejša naseljenost je v njenem južnem delu. V vasi so tri avtobusna postajališča.

    Osrednje je ob gasilskem domu po katerem tudi nosi ime. Skozi naselje vodita dve regionalni avtobusni liniji. Obe svojo pot pričneta oz. zaključita v že omenjenem mestu Opočno. Ena od njiju vodi do južneje ležečega mesta Tyniště nad Orlici (4 avtobusi dnevno), medtem ko druga – z devetimi pari avtobusov dnevno – povezuje središče okrožja (Rychnov nad Kněžnou). Ker prav vsi avtobusi vozijo zgolj ob delovnih dneh, so vaščani ob koncih tedna in praznikih v primeru obiskov okoliških krajev odvisni zgolj od svojih jeklenih konjičkov.

    Prva pisna omemba kraja sega v leto 1355. Podobno, kot mnoga podeželska naselja na Češkem, so tudi Přepychy bili deležni največje naseljenosti v zadnjih dveh desetletjih 19. stoletja. Takrat je v vasi živelo preko tisoč prebivalcev. Da bi v kraj privabili predvsem mlajše družine, so se nedavno na vaškem uradu odločila preurediti 35 zemljišč v severnem delu vasi. Na mnogih od njih danes že stojijo družinske hiše. V tem delu vasi najdemo tudi vrtec, ki je bil zgrajen

    Mogočno vrbo ob t.i. Občinskem ribniku (Obecní rybník) je v teh dneh delno poškodoval veter.

    leta 1979. Gre za dvorazredni vrtec s skupno kapaciteto 30 otrok. V vsakem razredu je največ 15 otrok, kar vzgojiteljem omogoča boljši individualni pristop k otrokom, kakovostnejšo oskrbo ter posledično lažje prilagajanje otrokom. V bližini vrtca stoji t.i. Dom Dědina. Ta od svojih začetkov delovanja nudi bivalne storitve za invalide ter odrasle z duševnimi motnjami. Od leta 2014 je v svojo dejavnost vključil tudi storitev varovanih stanovanj, namenjenih odraslim osebam z blagimi duševnimi motnjami. Celotna kapaciteta doma je namenjena 150-im osebam.

    V severnem predelu Přepychov imenovanem V domcich je v zadnjem obdobju zraslo nekaj novih družinskih hiš.

    V severnem delu Přepychov leži tudi eden od štirih vaških ribnikov, imenovan Dvorsky. Nekaj korakov od njega – na obrobju vasi – imajo svoj prostor pod soncem ljubitelji najpomembnejše postranske stvari na svetu. Če smo natančni, k nogometnemu igrišču si svojo pot pogosto najdejo tudi prodajalci in kupci vsega možnega. Na travniku ob nogometnem igrišču se namreč v organizaciji vaškega nogometnega kluba že več kot štiri desetletja organizirajo bolšji trgi, ki večino sobot med marcem in decembrom v kraj privabljajo ponudnike, kupce in radovedneže.

    Přepychy ležijo na nadmorski višini 300 m n.m. Obiskovalci med sprehodom skozi vas lahko mdr. opazijo tudi številne kipe oz. spomenike, postavljene ob obeh glavnih cestah. Ob ribniku z imenom Jan stoji kip sv. Jana Nepomuka. Nekaj metrov južneje je bila v čast

    Antoninu Švehli (češkoslovaškemu politiku iz obdobja pred in med prvo republiko) odkrit spomenik z njegovo podobo. Ob stiku obeh lokalnih cest stoji spomenik žrtvam prve svetovne vojne. Streljaj od njega sta postavljena še pomnika svetnikov Cirila in Metoda ter Kalvarije. Na prusko – avstrijske vojne nas na jugovzhodnem robu vasi pripominjata kipa pruskega kralja Fridricha II. Velikega ter avstrijskega feldmaršala barona Ernsta Gideona von Laudona.   

    Južno od Přepychov se razteza priljubljena sprehajalna in izletniška točka imenovana Dřizenska dolina (Dřízenské údolí).

    Bolj kot turistom je edina restavracija (z imenom Katka) v vasi namenjena lokalnemu prebivalstvu. Tako dnevni meniji kot odpirali čas so prilagojeni izključno dnevnim malicam oz. kosilom. Posledično je restavracija ob koncih tedna zaprta. Takrat lahko obiskovalci kaj za pod zob najdejo bodisi na bolšjem trgu ali (občasno tudi) v klubskem bifeju ob igrišču. Tudi v zimskem obdobju (ko trgi »mirujejo«), ima svoja vrata ob nedeljah in

    praznikih edina manjša trgovina v kraju.

    Kot večina glavnih objektov, se tudi vaška osnovna šola nahaja ob glavni prometnici. Gre za dvorazredno osnovno šolo nižje stopnje. Šolanje v 6. razredu nato učenci nadaljujejo bodisi v mestu Opočno ali na večletni gimnaziji v Dobruški. Šolo v Přepychyh obiskujejo tudi otroci iz okoliških vasi. Vanjo je običajno vpisanih okrog 40 učencev. Šolsko stavbo obdaja ograjen manjši vrt. Nedaleč je avtobusno postajališče. Mlajšim otrokom je v sklopu šole ponujeno popoldansko bivanje, lahko pa se glede na možnosti in ponudbo udeležujejo različnih interesnih skupin (angleščina, verouk itd.).

    Edina trgovina v kraju ima svoja vrata odprta tudi ob nedeljah.

    Zgolj ožja vaška cesta loči osnovno šolo od stavbe vaškega urada. V njem ima svoje prostore tudi pošta. Odprta je vse dni med ponedeljkom in petkom. Deluje v t.i. programu Pošta partner, kar pomeni, da je financirana in upravljana s strani kraja (občine). Ena od dveh dominant v vasi pripada (župnijski) lipi. Obseg njenega debla

    meri preko 5,5 metra in je od leta 2007 zaščitena kot spominsko drevo.  Lipa se nahaja ob Župnijskem ribniku (Farský rybník) na čigar gladini odseva podoba cerkve svetega Prokopa. Prvotna gotska cerkev je bila kasneje prezidana in predelana v renesančnem slogu. V njem so pokopani mnogi plemiči iz 16. in 17. stoletja.

    Kipa Fridricha II. Velikega ter generala Laudona (desno) pripominjata obdobje prusko – avstrijskih vojn.

    Da v Přepychyh namenjajo posebno pozornost najstarejši populaciji, priča tudi dom za upokojence, ki stoji na skrajnem jugu vasi. Dom nudi socialno in negovalno oskrbo ljudem od 50. leta starosti, katerih samozadostnost je zaradi neugodnih zdravstvenih stanj zmanjšana.

    Ob že omenjenih bolšjih trgih se večina turistov ustavi v Přepychyh predvsem zaradi obiska Dřizeňske doline (Dřízenské

    Glavna cesta skozi Přepyche povezuje mesti Opočno (na severu) ter južneje ležeče Tyniště nad Orlicí.

    údolí). Njen začetek se praktično dotika kraja. Z rumeno barvo označena turistična pot vodi do slikovite doline sredi gozda s številnimi naravnimi lepotami. Dolina ponuja sprehod po poteh križevega pota s štirinajstimi postajami (štirinajsta postaja je v skalo vklesan Božji grob), ogled kapele Lurške Matere Božje ter izvir studenca.

    Temeljni kamen za stavbo kapele je bil položen na velikonočni ponedeljek leta 1889. Zgrajeno je bila z dobrodelnostjo vernikov v spomin na jubilej 40. obletnice vladanja njegovega apostolskega veličanstva cesarja in kralja Franca Jožefa I. Leta 1891 je bil na pobočju nad dolino dodan še križev pot. Mesto je tako postalo lokalno romarsko središče, ki je bilo vsako leto deležno velike obiskanosti. Romarji so semkaj prihajali v številnih molitvenih procesijah iz skoraj vseh župnij v regiji.

    Simbol potoka, ki teče po dolini, lahko v modri barvi najdemo tudi v grbu kraja. Ta je bil s strani parlamenta sprejet leta 2015. V srebrnem ščitu znaka so na zelenem hribu upodobljena tri listnata drevesa naravne barve. Ta del grba označuje geografsko lego Přepychov ob vznožju vzpetine Velika zvezda (Velká Hvězda), ki se nahaja severovzhodno od kraja. V

    Kip svetega Jana Nepomuka nad gladino enega štirih vaških ribnikov imenovanega Jan.
    Tako imenovani Župnijski ribnik (Farský rybník) obdajajo zgodovinske stavbe vključno z vaško dominanto – cerkvijo svetega Prokopa.

    hribu, nad spuščeno modro valovito podlago, je upodobljena zlata stopničasta konica s štirimi stopnicami. Drevesa na hribu se nanašajo na sadjarsko tradicijo kraja, medtem ko stopničasti klin simbolizira nekdanje kamnolome laporja.

    Poleg žogobrcarjev v Přepychyh deluje še nekaj interesnih skupin. Najdaljšo tradicijo premore prostovoljno gasilsko društvo. Da so v kraju še posebej ponosni na gasilstvo, priča nekaj lepo ohranjenih zgodovinskih eksponatov, ki jih obiskovalci opazijo skozi steklena okna gasilskega doma v središču vasi. Začetki organizirane prostovoljne gasilske dejavnosti v vasi segajo v leto 1880. Pogosti požari v preteklih stoletjih so ljudi na podeželju in v mestih že mnogo prej prisilili k iskanju načinov za spopadanje z ognjenimi zublji. Podobno velja tudi za Přepyche, kjer v občinski kroniki izvemo, da je kraj mdr. že leta 1855 nakupil nove cevi za gasilsko vozilo.

    Ob gasilskem velja omeniti še aktivno lovsko društvo ter društvo čebelarjev. Tako člani naštetih društev kot ostali prostovoljci so zaslužni za tradicionalne prireditve v vasi. Poleg že omenjenih bolšjih trgov so Přepychy znani po dolgoletni gledališki tradiciji, vsakoletni pustni povorki, festivalu pihalne glasbe, tekmovanju netradicionalnih plovil ter ribiškem tekmovanju.

    Ravno najpomembnejša postranska stvar je ob »asistenci« češke nacionalne televizije pred dvema letoma in pol poskrbela za promocijo Přepychov širom Češke. Predstavitev kluba na osrednjem državnem mediju ter prenos prvenstvene tekme sta poskrbela, da je marsikateri prebivalec dežele piva sploh prvič slišal za omenjeno vas v Kralovehraški regiji. Naselje z dobrimi 600 prebivalci je tako zahvaljujoč medijski pozornosti za kratek čas zasenčilo največja mesta v regiji.

    Regijska metropola Hradec Kralove leži približno 15 km zahodneje od Přepychov. Malenkost bližje, a na nasprotni – jugovzhodni strani – se nahaja središče okrožja Rychnov nad Kněžnou. Od omenjenih mest sta za vaščane pomembnejši severneje ležeči mesti Dobruška in Opočno. S slednjim imajo Přepychy neposredno povezavo preko pomembne lokalne ceste, na katero se v južnem delu vasi navezuje še ena lokalna cestna komunikacija. Obe cesti pomenita za Přepyche dobro povezljivost, dasiravno na določenih delih (vsaj na območju kraja) že lep čas izpolnjujeta pogoje za njuno obnovo.

    Vas se razteza v smeri sever – jug ob obeh glavnih cestah. Nekaj gostejša naseljenost je v njenem južnem delu. V vasi so tri avtobusna postajališča. Osrednje je ob gasilskem domu po katerem tudi nosi ime. Skozi naselje vodita dve regionalni avtobusni liniji. Obe svojo pot pričneta oz. zaključita v že omenjenem mestu Opočno. Ena od njiju vodi do južneje ležečega mesta Tyniště nad Orlici (4 avtobusi dnevno), medtem ko druga – z devetimi pari avtobusov dnevno – povezuje središče okrožja (Rychnov nad Kněžnou). Ker prav vsi avtobusi vozijo zgolj ob delovnih dneh, so vaščani ob koncih tedna in praznikih v primeru obiskov okoliških krajev odvisni zgolj od svojih jeklenih konjičkov.

    Prva pisna omemba kraja sega v leto 1355. Podobno, kot mnoga podeželska naselja na Češkem, so tudi Přepychy bili deležni največje naseljenosti v zadnjih dveh desetletjih 19. stoletja. Takrat je v vasi živelo preko tisoč prebivalcev. Da bi v kraj privabili predvsem mlajše družine, so se nedavno na vaškem uradu odločila preurediti 35 zemljišč v severnem delu vasi. Na mnogih od njih danes že stojijo družinske hiše. V tem delu vasi najdemo tudi vrtec, ki je bil zgrajen leta 1979. Gre za dvorazredni vrtec s skupno kapaciteto 30 otrok. V vsakem razredu je največ 15 otrok, kar vzgojiteljem omogoča boljši individualni pristop k otrokom, kakovostnejšo oskrbo ter posledično lažje prilagajanje otrokom. V bližini vrtca stoji t.i. Dom Dědina. Ta od svojih začetkov delovanja nudi bivalne storitve za invalide ter odrasle z duševnimi motnjami. Od leta 2014 je v svojo dejavnost vključil tudi storitev varovanih stanovanj, namenjenih odraslim osebam z blagimi duševnimi motnjami. Celotna kapaciteta doma je namenjena 150-im osebam.

    V severnem delu Přepychov leži tudi eden od štirih vaških ribnikov, imenovan Dvorsky. Nekaj korakov od njega – na obrobju vasi – imajo svoj prostor pod soncem ljubitelji najpomembnejše postranske stvari na svetu. Če smo natančni, k nogometnemu igrišču si svojo pot pogosto najdejo tudi prodajalci in kupci vsega možnega. Na travniku ob nogometnem igrišču se namreč v organizaciji vaškega nogometnega kluba že več kot štiri desetletja organizirajo bolšji trgi, ki večino sobot med marcem in decembrom v kraj privabljajo ponudnike, kupce in radovedneže.

    Přepychy ležijo na nadmorski višini 300 m n.m. Obiskovalci med sprehodom skozi vas lahko mdr. opazijo tudi številne kipe oz. spomenike, postavljene ob obeh glavnih cestah. Ob ribniku z imenom Jan stoji kip sv. Jana Nepomuka. Nekaj metrov južneje je bila v čast Antoninu Švehli (češkoslovaškemu politiku iz obdobja pred in med prvo republiko) odkrit spomenik z njegovo podobo. Ob stiku obeh lokalnih cest stoji spomenik žrtvam prve svetovne vojne. Streljaj od njega sta postavljena še pomnika svetnikov Cirila in Metoda ter Kalvarije. Na prusko – avstrijske vojne nas na jugovzhodnem robu vasi pripominjata kipa pruskega kralja Fridricha II. Velikega ter avstrijskega feldmaršala barona Ernsta Gideona von Laudona.   

    Bolj kot turistom je edina restavracija (z imenom Katka) v vasi namenjena lokalnemu prebivalstvu. Tako dnevni meniji kot odpirali čas so prilagojeni izključno dnevnim malicam oz. kosilom. Posledično je restavracija ob koncih tedna zaprta. Takrat lahko obiskovalci kaj za pod zob najdejo bodisi na bolšjem trgu ali (občasno tudi) v klubskem bifeju ob igrišču. Tudi v zimskem obdobju (ko trgi »mirujejo«), ima svoja vrata ob nedeljah in praznikih edina manjša trgovina v kraju.

    Kot večina glavnih objektov, se tudi vaška osnovna šola nahaja ob glavni prometnici. Gre za dvorazredno osnovno šolo nižje stopnje. Šolanje v 6. razredu nato učenci nadaljujejo bodisi v mestu Opočno ali na večletni gimnaziji v Dobruški. Šolo v Přepychyh obiskujejo tudi otroci iz okoliških vasi. Vanjo je običajno vpisanih okrog 40 učencev. Šolsko stavbo obdaja ograjen manjši vrt. Nedaleč je avtobusno postajališče. Mlajšim otrokom je v sklopu šole ponujeno popoldansko bivanje, lahko pa se glede na možnosti in ponudbo udeležujejo različnih interesnih skupin (angleščina, verouk itd.).

    Zgolj ožja vaška cesta loči osnovno šolo od stavbe vaškega urada. V njem ima svoje prostore tudi pošta. Odprta je vse dni med ponedeljkom in petkom. Deluje v t.i. programu Pošta partner, kar pomeni, da je financirana in upravljana s strani kraja (občine). Ena od dveh dominant v vasi pripada (župnijski) lipi. Obseg njenega debla meri preko 5,5 metra in je od leta 2007 zaščitena kot spominsko drevo.  Lipa se nahaja ob Župnijskem ribniku (Farský rybník) na čigar gladini odseva podoba cerkve svetega Prokopa. Prvotna gotska cerkev je bila kasneje prezidana in predelana v renesančnem slogu. V njem so pokopani mnogi plemiči iz 16. in 17. stoletja.

    Da v Přepychyh namenjajo posebno pozornost najstarejši populaciji, priča tudi dom za upokojence, ki stoji na skrajnem jugu vasi. Dom nudi socialno in negovalno oskrbo ljudem od 50. leta starosti, katerih samozadostnost je zaradi neugodnih zdravstvenih stanj zmanjšana.

    Ob že omenjenih bolšjih trgih se večina turistov ustavi v Přepychyh predvsem zaradi obiska Dřizeňske doline (Dřízenské údolí). Njen začetek se praktično dotika kraja. Z rumeno barvo označena turistična pot vodi do slikovite doline sredi gozda s številnimi naravnimi lepotami. Dolina ponuja sprehod po poteh križevega pota s štirinajstimi postajami (štirinajsta postaja je v skalo vklesan Božji grob), ogled kapele Lurške Matere Božje ter izvir studenca.

    Temeljni kamen za stavbo kapele je bil položen na velikonočni ponedeljek leta 1889. Zgrajeno je bila z dobrodelnostjo vernikov v spomin na jubilej 40. obletnice vladanja njegovega apostolskega veličanstva cesarja in kralja Franca Jožefa I. Leta 1891 je bil na pobočju nad dolino dodan še križev pot. Mesto je tako postalo lokalno romarsko središče, ki je bilo vsako leto deležno velike obiskanosti. Romarji so semkaj prihajali v številnih molitvenih procesijah iz skoraj vseh župnij v regiji.

    Simbol potoka, ki teče po dolini, lahko v modri barvi najdemo tudi v grbu kraja. Ta je bil s strani parlamenta sprejet leta 2015. V srebrnem ščitu znaka so na zelenem hribu upodobljena tri listnata drevesa naravne barve. Ta del grba označuje geografsko lego Přepychov ob vznožju vzpetine Velika zvezda (Velká Hvězda), ki se nahaja severovzhodno od kraja. V hribu, nad spuščeno modro valovito podlago, je upodobljena zlata stopničasta konica s štirimi stopnicami. Drevesa na hribu se nanašajo na sadjarsko tradicijo kraja, medtem ko stopničasti klin simbolizira nekdanje kamnolome laporja.

    Poleg žogobrcarjev v Přepychyh deluje še nekaj interesnih skupin. Najdaljšo tradicijo premore prostovoljno gasilsko društvo. Da so v kraju še posebej ponosni na gasilstvo, priča nekaj lepo ohranjenih zgodovinskih eksponatov, ki jih obiskovalci opazijo skozi steklena okna gasilskega doma v središču vasi. Začetki organizirane prostovoljne gasilske dejavnosti v vasi segajo v leto 1880. Pogosti požari v preteklih stoletjih so ljudi na podeželju in v mestih že mnogo prej prisilili k iskanju načinov za spopadanje z ognjenimi zublji. Podobno velja tudi za Přepyche, kjer v občinski kroniki izvemo, da je kraj mdr. že leta 1855 nakupil nove cevi za gasilsko vozilo.

    Ob gasilskem velja omeniti še aktivno lovsko društvo ter društvo čebelarjev. Tako člani naštetih društev kot ostali prostovoljci so zaslužni za tradicionalne prireditve v vasi. Poleg že omenjenih bolšjih trgov so Přepychy znani po dolgoletni gledališki tradiciji, vsakoletni pustni povorki, festivalu pihalne glasbe, tekmovanju netradicionalnih plovil ter ribiškem tekmovanju.

  • Slatina nad Zdobnico

    Slatina nad Zdobnico

    Slatina nad Zdobnico (Slatina nad Zdobnicí) velja za večjo vas v okrožju Rychnov nad Knežnou v Kralovehraški regiji. Gre za slikovito razpotegnjeno vas, ki je vpeta med okoliške travnike in (mešane) gozdove. Tudi zato je deležna turističnega obiska pohodnikov. Kraj premore nekaj javnih objektov, ki vaščanom lajšajo vsakdanje življenje (šola, vrtec, trgovina, pošta), redne avtobusne linije do večjih mest v okolici ter železniško postajališče. Verjetno največji ponos Slatine je prostovoljno gasilsko društvo z dolgo tradicijo. In tudi nogometni klub, ki je v okviru sokola v uvodnem delu sezone z rezultati jasno nakazal željo po uvrstitvi na višji ligaški nivo.

    Povprečen hodec bi potreboval slabo uro, da bi prehodil celotno Slatino od njene skrajne točke na severozahodu do table, ki označuje pričetek oz. konec kraja na južnem koncu. Čeprav šteje dobrih 850 prebivalcev, se kraj razprostira na slabih 4-ih kilometrih ob lokalni cesti (v ne ravno najboljšem stanju). Razlog, da vas zavzema precejšnjo površino, tiči tudi v raztresenosti hiš v večjem delu Slatine, kjer so med bivalnimi objekti večje travnate površine. Malenkost bolj strnjeno je naselje zgolj v svojem osrednjem delu.

    Slatina nad Zdobnico leži na obronkih Orliškega hribovja vzdolž Slatinskega potoka.

    Slatina je od zahodneje ležečega centra okrožja (Rychnov nad Kněžnou) oddaljena 14 minut vožnje z avtom. Nekaj dlje (približno 50 km) se v isti smeri nahaja regijska metropola Hradec Kralove. Leži na nadmorski višini 420 m n.m. in ima status samostojne

    Ime kraja izhaja iz kislih močvirnih zemljišč oziroma barij (slatin), ki jih je bilo nekdaj v okolici polno. Po njih nosi ime tudi Slatinsky potok. Ta ima svoj izvir v južnem delu vasi. Na svoji kratki poti teče skozi večji del naselja, dokler se na njegovem severozahodnem robu ne izlije v tu že manjšo reko Zdobnico (češko Zdobnice). Reka izvira v Orliškem hribovju. Njen tok meri 34 km. Na svoji poti do izliva v Divoko Orlico teče skozi severni del Slatine, kjer je postavljena hidrološka postaja.

    občine. Slikoviti kraj ob vznožju vzhodneje ležečega Orliškega hribovja na meji med Češko in Poljsko leži ob cesti, ki povezuje Rychnov nad Kněžnou in Žamberk. Zaradi svoje razpotegnjenosti ne čudi, da vzdolž ceste skozi Slatino ustavljajo avtobusi na kar šestih mestih (avtobusnih postajališčih). Glavne avtobusne linije povezujejo Slatino nad Zdobnico z Rychnovom nad Kněžnou (17 parov v delovnih dneh ter 8 parov avtobusov ob praznikih in koncih tedna), Žamberk (11 parov) ter bližnjo Rokytnico v Orliškem hribovju z osmimi pari v vseh dneh. Nekaj manj je neposrednih avtobusov za Vamberk in kraj Deštne. Ter še mnogo več do vseh naštetih krajev, če bi upoštevali tudi prestope.

    Obisk Slatine je možen tudi z vlakom. Vas ima namreč svojo železniško postajališče ob slabih 20 km dolgi lokalni (enotirni in neelektrificirani) progi med že omenjeno Rokytnico ter Doudleby nad Orlici (kjer se navezuje na progo Praga – Letohrad). Ta se nahaja v njenem severozahodnem delu. V delovnih dneh progo prevozi 8 parov ob koncih tedna in praznikov pa 7 parov osebnih potniških vlakov.

    Kraj se prvič pisno omenja leta 1359. V obdobju 13. in 14. stoletja so bila okoliška hribovja in njihovi obronki porasli s težko prehodnim gozdom. Naselja takratnih prebivalcev so se nahajala večinoma ob spodnjih tokih rek. Skozi neprehodne gozdove so vodile zgolj trgovske poti, po katerih so v glavnem prevažali sol z ozemlja današnje Poljske na ozemlje današnje Italije. Ena takšnih poti je vodila tudi po ozemlju današnje občine Slatina nad Zdobnico.

    Današnja žaga na severnem robu Slatine se navezuje na tradicijo tovrstne dejavnosti iz obdobja med obema vojnama, ko je ob žagi stal tudi mlin.

    Kolonizacija češke kraljeve rodbine Přemyslovcev je v drugi polovici 13. stoletja prinesla oživitev tega dela

    regije. V obdobju od 1257 do 1267 so bila ustanovljena številna naselja, med njimi okoli leta 1260 tudi Slatina. Zapisi v cerkvenem arhivu dokazujejo obstoj župnije v Slatini na začetku 14. stoletja. Naselju niso prizanesle husitske vojne. Najhuje je bilo okrobra leta 1421, ko je vojska šlezijskih knezov s podporo nasprotnikov husitskega gibanja vdrla v regijo. Njihov napad je bil neuspešen, a je za seboj pustil opustošenje in številne požgane vasi ter dvorce.

    Na obdobje gospodarskega razcveta danes spominja velik zvon iz leta 1523 na cerkvi Gospodovega preobraženja. Baročna cerkev je leta 1699 nadomestila cerkev svete Doroteje iz 14. stoletja. Danes je del vaškega pokopališča. V njegovi bližini stoji mdr. tudi spomenik žrtvam prve svetovne vojne, postavljen leta 1927.

    Devetletna osnovna šola z avtobusnim postajališčem pred njo.
    Cerkev Gospodovega preobraženja ter pred njo spomenik žrtvam prve svetovne vojne z imeni padlih vaščanov.

    Slatini ni prizanesla niti Tridesetletna vojna. Divjanje, plenjenje in požiganje vasi s strani švedske vojske je za seboj puščalo lakoto in pogoste epidemije. Po koncu vojen je vas štela zgolj 26 kmečkih in pet kajžarskih družin.

    Ustanovitev župnije ni prinesla le ustanovitve matičnega urada, temveč leta 1789 tudi ustanovitev šole. Leta 1817 so na mestu prvotne lesene šole zgradili zidano. Stavba je bila enonadstropna in ni zadostovala za približno 250 učencev, ki so jo takrat obiskovali. Zato so leta 1882 dozidali prvo nadstropje in uredili 4 učilnice.

    Dasiravno so se glavne bitke avstrijsko – pruskega konflikta leta 1866 odvijale v drugih krajih, dogajanje posredno ni prizaneslo niti Slatini. 21. junija so na poti iz Moravske proti severnim mejam Češke Slatino prečkali trije armadni korpusi in dve konjeniški diviziji, kar je bila približno polovica avstrijske vojske, skoncentrirane na spopad pri Olomoucu. Pohod je trajal skoraj dva tedna. Med njim je šlo skozi Slatino več kot 100 tisoč mož, 375

    Spomenik mojstru Janu Husu iz leta 1909.

    vozov s strelivom, ki so jih vlekle šestkonjske vprege, 186 topov in približno 15.000 konj. V tem obdobju so bile v vasi porabljene vse zaloge kruha, moke in drugih živil.

    Po izgubljenih bitkah se je celotna regija postopoma spremenila v veliko bolnišnico, saj je avstrijske vojake umikajoča se vojska prepustila lokalnemu prebivalstvu. Tudi v Slatini so mnogi skrbeli za ranjene cesarske vojake in skrivali lažje ranjence, da ne bi padli v prusko ujetništvo. Za nameček je v kraju izbruhnila epidemija kolere, ki je terjala življenja štirih ljudi.

    Kljub težkim gospodarskim in socialnim razmeram ob koncu 19. stoletja se je življenje v vasi uspešno razvijalo. K razvoju vasi je pripomogla tudi izgradnja železnice v letih 1905-1906. V povezavi z njeno izgradnjo je bila leta 1905 ustanovljena žandarmerijska postaja in leta 1907 pošta. Danes ima pošta svoje prostore v stavbi vaškega urada.

    Nadaljnji razvoj vasi je prekinila prva svetovna vojna, ki je terjala življenja 37 občanov. Z odhodom moških na fronto je v vasi zastalo družabno življenje. Posledično so številne družine imele velike težave pri zagotavljanju preživetja. Hrane in drugih dobrin je primanjkovalo, v vas pa so vse pogosteje prihajale rekvizicijske komisije, ki so zasegale žito, živino in kovine. Predati je bilo treba tudi dva manjša zvonova.

    Nedavno je v središču Slatine zrasel lepo urejen manjši park z altano.
    Informativni tabli v parku z edino večstanovanjsko stavbo za njima ter trgovino z živili (na desni strani slike).

    Za razliko od obdobja izpred stoletja, je danes v Slatini ena trgovina z osnovnimi živili. Nahaja se v severni polovici vasi, svoja vrata pa ima odprta vse dni v tednu. V njeni bližini stoji spomenik Janu Husu, nedaleč pa je tudi kip svetemu Janu Nepomuku. V kraju je turistom na voljo tudi prenočitveni objekt v obliki počitniške hiše. Tako vaščani kot obiskovalci Slatine se imajo možnost podružiti v enem od dveh gostinskih objektov.

    Konec vojne in ustanovitev samostojne češkoslovaške države je močno pospešil nadaljnji razvoj vasi. Družabno življenje je znova oživelo. Napredovala je tudi gradnja vasi, ki je bila v začetku dvajsetih let 20. stoletja elektrificirana. Ustanovljene so bile nove trgovine, obrtni obrati in posodobljena podjetja za predelavo kmetijskih pridelkov. Predvsem sta bila obnovljena oba mlina, obstoječa vodna kolesa so bila zamenjana s turbinami. Leta 1926 je bila zgrajena mlekarna. V začetku tridesetih let 20. stoletja je imela Slatina poleg omenjenih dveh mlinov še 6 trgovin z mešanim blagom, 5 gostiln, 2 pekarni, 2 mesnici in 184 kmetij ter več čevljarjev, krojačev, mizarjev, kovačev in drugih obrtnikov. Med večjimi obrati so bile strojna delavnica, žaga in tovarna čevljev.

    Najsevernejše avtobusno postajališče v vasi stoji v bližini železniške postaje.

    Prvi se nahaja ob glavni cesti, približno na sredini vasi. Gre za tradicionalno vaško pivnico (Hospoda U Václava), kjer se je možno okrepčati v večernih urah od srede do sobote. Drugi tovrstni objekt (bife) stoji ob nogometnem igrišču na severnem delu vasi. Odprt je zgolj ob petkih in sobotah zvečer ter izjemoma tudi v nedeljah, ko se na bližnjem igrišču odvija nogometna tekma. Če v obeh omenjenih objektih jedi niso vedno v ponudbi, imajo ob delovnikih kosila na meniju v jedilnici stavbe lokalnega agrarnega podjetja v centru Slatine. Le da je kosilo potrebno naročiti dan vnaprej.

    Obdobje miru in blagostanja je v vasi (kakor tudi v večjem delu tedanje Češkoslovaške) trajalo do druge polovice 30-ih let prejšnjega stoletja. Bližina meje z Nemčijo (danes to ozemlje pripada Poljski) je napetost tedanjega časa še dodatno stopnjevala. Leta 1938 je

    bila razglašena mobilizacija vseh rezervistov do 40. leta starosti. Preostali za delo sposobni moški od 17. leta starosti so bili poklicani v pomožne delovne enote za dokončanje obrambnega sistema. September 1938 je bil zato težaven tudi za kmetice, ki so morale vsa jesenska opravila na poljih opraviti sama (zlasti pobiranje krompirja in setev ozimnih pridelkov). Da je bilo življenje še dodatno oteženo, je poskrbela epidemija slinavke in parkljevke. Za nameček je bilo treba večino konj predati vojaškim enotam.

    Edina sreča šestletnega obdobja nacistične okupacije za Slatini je bila, da vojna ni terjala življenja nobenega izmed vaščanov.

    V Slatini je dobro poskrbljeno tudi za izobraževanje mlajše generacije. V vasi je namreč tako vrtec kot (devetletna) osnovna šola. Občina je svoj današnji

    V poslopju železniške postaje je danes stanovanje.
    Postajo sestavljata dva tira od katerih je v uporabi zgolj eden.

    grb dobila leta 2004. Podobe na njem jasno kažejo na poljedelsko tradicijo v Slatini.

    Eno izmed društev, ki že več kot 130 let skrbi za aktivno dejavnost v vasi, je prostovoljno gasilsko društvo. Šteje preko 80 članov. S svojimi izkušnjami ob poplavah in drugih naravnih nesrečah je terenska enota gasilcev zadolžena tako za interveniranje v Slatini kot tudi okoliških vaseh. Društvo je usmerjeno še v delo z mladimi s katerimi se udeležuje otroških gasilskih tekmovanj.

    Za največ veselja v Slatini v zadnjem obdobju skrbijo lokalni nogometaši, ki v okviru vaškega sokola v začetku novega prvenstva premagujejo svoje tekmece kot po tekočem traku. K uresničitvi končnega cilja in osvojitvi prvega mesta ter

    uvrstitvi ligo višje jih sicer čaka še dolga pot. A so že zdaj s svojimi predstavami pripomogli k številčnim obiskom domačih tekem ter s tem pripomogli k dvigu družabnega življenja v Slatini nad Zdobnico.

    Povprečen hodec bi potreboval slabo uro, da bi prehodil celotno Slatino od njene skrajne točke na severozahodu do table, ki označuje pričetek oz. konec kraja na južnem koncu. Čeprav šteje dobrih 850 prebivalcev, se kraj razprostira na slabih 4-ih kilometrih ob lokalni cesti (v ne ravno najboljšem stanju). Razlog, da vas zavzema precejšnjo površino, tiči tudi v raztresenosti hiš v večjem delu Slatine, kjer so med bivalnimi objekti večje travnate površine. Malenkost bolj strnjeno je naselje zgolj v svojem osrednjem delu.

    Ime kraja izhaja iz kislih močvirnih zemljišč oziroma barij (slatin), ki jih je bilo nekdaj v okolici polno. Po njih nosi ime tudi Slatinsky potok. Ta ima svoj izvir v južnem delu vasi. Na svoji kratki poti teče skozi večji del naselja, dokler se na njegovem severozahodnem robu ne izlije v tu že manjšo reko Zdobnico (češko Zdobnice). Reka izvira v Orliškem hribovju. Njen tok meri 34 km. Na svoji poti do izliva v Divoko Orlico teče skozi severni del Slatine, kjer je postavljena hidrološka postaja.

    Slatina je od zahodneje ležečega centra okrožja (Rychnov nad Kněžnou) oddaljena 14 minut vožnje z avtom. Nekaj dlje (približno 50 km) se v isti smeri nahaja regijska metropola Hradec Kralove. Leži na nadmorski višini 420 m n.m. in ima status samostojne občine. Slikoviti kraj ob vznožju vzhodneje ležečega Orliškega hribovja na meji med Češko in Poljsko leži ob cesti, ki povezuje Rychnov nad Kněžnou in Žamberk. Zaradi svoje razpotegnjenosti ne čudi, da vzdolž ceste skozi Slatino ustavljajo avtobusi na kar šestih mestih (avtobusnih postajališčih). Glavne avtobusne linije povezujejo Slatino nad Zdobnico z Rychnovom nad Kněžnou (17 parov v delovnih dneh ter 8 parov avtobusov ob praznikih in koncih tedna), Žamberk (11 parov) ter bližnjo Rokytnico v Orliškem hribovju z osmimi pari v vseh dneh. Nekaj manj je neposrednih avtobusov za Vamberk in kraj Deštne. Ter še mnogo več do vseh naštetih krajev, če bi upoštevali tudi prestope.

    Obisk Slatine je možen tudi z vlakom. Vas ima namreč svojo železniško postajališče ob slabih 20 km dolgi lokalni (enotirni in neelektrificirani) progi med že omenjeno Rokytnico ter Doudleby nad Orlici (kjer se navezuje na progo Praga – Letohrad). Ta se nahaja v njenem severozahodnem delu. V delovnih dneh progo prevozi 8 parov ob koncih tedna in praznikov pa 7 parov osebnih potniških vlakov.

    Kraj se prvič pisno omenja leta 1359. V obdobju 13. in 14. stoletja so bila okoliška hribovja in njihovi obronki porasli s težko prehodnim gozdom. Naselja takratnih prebivalcev so se nahajala večinoma ob spodnjih tokih rek. Skozi neprehodne gozdove so vodile zgolj trgovske poti, po katerih so v glavnem prevažali sol z ozemlja današnje Poljske na ozemlje današnje Italije. Ena takšnih poti je vodila tudi po ozemlju današnje občine Slatina nad Zdobnico.

    Kolonizacija češke kraljeve rodbine Přemyslovcev je v drugi polovici 13. stoletja prinesla oživitev tega dela regije. V obdobju od 1257 do 1267 so bila ustanovljena številna naselja, med njimi okoli leta 1260 tudi Slatina. Zapisi v cerkvenem arhivu dokazujejo obstoj župnije v Slatini na začetku 14. stoletja. Naselju niso prizanesle husitske vojne. Najhuje je bilo okrobra leta 1421, ko je vojska šlezijskih knezov s podporo nasprotnikov husitskega gibanja vdrla v regijo. Njihov napad je bil neuspešen, a je za seboj pustil opustošenje in številne požgane vasi ter dvorce.

    Na obdobje gospodarskega razcveta danes spominja velik zvon iz leta 1523 na cerkvi Gospodovega preobraženja. Baročna cerkev je leta 1699 nadomestila cerkev svete Doroteje iz 14. stoletja. Danes je del vaškega pokopališča. V njegovi bližini stoji mdr. tudi spomenik žrtvam prve svetovne vojne, postavljen leta 1927.

    Slatini ni prizanesla niti Tridesetletna vojna. Divjanje, plenjenje in požiganje vasi s strani švedske vojske je za seboj puščalo lakoto in pogoste epidemije. Po koncu vojen je vas štela zgolj 26 kmečkih in pet kajžarskih družin.

    Ustanovitev župnije ni prinesla le ustanovitve matičnega urada, temveč leta 1789 tudi ustanovitev šole. Leta 1817 so na mestu prvotne lesene šole zgradili zidano. Stavba je bila enonadstropna in ni zadostovala za približno 250 učencev, ki so jo takrat obiskovali. Zato so leta 1882 dozidali prvo nadstropje in uredili 4 učilnice.

    Dasiravno so se glavne bitke avstrijsko – pruskega konflikta leta 1866 odvijale v drugih krajih, dogajanje posredno ni prizaneslo niti Slatini. 21. junija so na poti iz Moravske proti severnim mejam Češke Slatino prečkali trije armadni korpusi in dve konjeniški diviziji, kar je bila približno polovica avstrijske vojske, skoncentrirane na spopad pri Olomoucu. Pohod je trajal skoraj dva tedna. Med njim je šlo skozi Slatino več kot 100 tisoč mož, 375 vozov s strelivom, ki so jih vlekle šestkonjske vprege, 186 topov in približno 15.000 konj. V tem obdobju so bile v vasi porabljene vse zaloge kruha, moke in drugih živil.

    Po izgubljenih bitkah se je celotna regija postopoma spremenila v veliko bolnišnico, saj je avstrijske vojake umikajoča se vojska prepustila lokalnemu prebivalstvu. Tudi v Slatini so mnogi skrbeli za ranjene cesarske vojake in skrivali lažje ranjence, da ne bi padli v prusko ujetništvo. Za nameček je v kraju izbruhnila epidemija kolere, ki je terjala življenja štirih ljudi.

    Kljub težkim gospodarskim in socialnim razmeram ob koncu 19. stoletja se je življenje v vasi uspešno razvijalo. K razvoju vasi je pripomogla tudi izgradnja železnice v letih 1905-1906. V povezavi z njeno izgradnjo je bila leta 1905 ustanovljena žandarmerijska postaja in leta 1907 pošta. Danes ima pošta svoje prostore v stavbi vaškega urada.

    Nadaljnji razvoj vasi je prekinila prva svetovna vojna, ki je terjala življenja 37 občanov. Z odhodom moških na fronto je v vasi zastalo družabno življenje. Posledično so številne družine imele velike težave pri zagotavljanju preživetja. Hrane in drugih dobrin je primanjkovalo, v vas pa so vse pogosteje prihajale rekvizicijske komisije, ki so zasegale žito, živino in kovine. Predati je bilo treba tudi dva manjša zvonova.

    Konec vojne in ustanovitev samostojne češkoslovaške države je močno pospešil nadaljnji razvoj vasi. Družabno življenje je znova oživelo. Napredovala je tudi gradnja vasi, ki je bila v začetku dvajsetih let 20. stoletja elektrificirana. Ustanovljene so bile nove trgovine, obrtni obrati in posodobljena podjetja za predelavo kmetijskih pridelkov. Predvsem sta bila obnovljena oba mlina, obstoječa vodna kolesa so bila zamenjana s turbinami. Leta 1926 je bila zgrajena mlekarna. V začetku tridesetih let 20. stoletja je imela Slatina poleg omenjenih dveh mlinov še 6 trgovin z mešanim blagom, 5 gostiln, 2 pekarni, 2 mesnici in 184 kmetij ter več čevljarjev, krojačev, mizarjev, kovačev in drugih obrtnikov. Med večjimi obrati so bile strojna delavnica, žaga in tovarna čevljev.

    Za razliko od obdobja izpred stoletja, je danes v Slatini ena trgovina z osnovnimi živili. Nahaja se v severni polovici vasi, svoja vrata pa ima odprta vse dni v tednu. V njeni bližini stoji spomenik Janu Husu, nedaleč pa je tudi kip svetemu Janu Nepomuku. V kraju je turistom na voljo tudi prenočitveni objekt v obliki počitniške hiše. Tako vaščani kot obiskovalci Slatine se imajo možnost podružiti v enem od dveh gostinskih objektov.

    Prvi se nahaja ob glavni cesti, približno na sredini vasi. Gre za tradicionalno vaško pivnico (Hospoda U Václava), kjer se je možno okrepčati v večernih urah od srede do sobote. Drugi tovrstni objekt (bife) stoji ob nogometnem igrišču na severnem delu vasi. Odprt je zgolj ob petkih in sobotah zvečer ter izjemoma tudi v nedeljah, ko se na bližnjem igrišču odvija nogometna tekma. Če v obeh omenjenih objektih jedi niso vedno v ponudbi, imajo ob delovnikih kosila na meniju v jedilnici stavbe lokalnega agrarnega podjetja v centru Slatine. Le da je kosilo potrebno naročiti dan vnaprej.

    Obdobje miru in blagostanja je v vasi (kakor tudi v večjem delu tedanje Češkoslovaške) trajalo do druge polovice 30-ih let prejšnjega stoletja. Bližina meje z Nemčijo (danes to ozemlje pripada Poljski) je napetost tedanjega časa še dodatno stopnjevala. Leta 1938 je bila razglašena mobilizacija vseh rezervistov do 40. leta starosti. Preostali za delo sposobni moški od 17. leta starosti so bili poklicani v pomožne delovne enote za dokončanje obrambnega sistema. September 1938 je bil zato težaven tudi za kmetice, ki so morale vsa jesenska opravila na poljih opraviti sama (zlasti pobiranje krompirja in setev ozimnih pridelkov). Da je bilo življenje še dodatno oteženo, je poskrbela epidemija slinavke in parkljevke. Za nameček je bilo treba večino konj predati vojaškim enotam.

    Edina sreča šestletnega obdobja nacistične okupacije za Slatini je bila, da vojna ni terjala življenja nobenega izmed vaščanov.

    V Slatini je dobro poskrbljeno tudi za izobraževanje mlajše generacije. V vasi je namreč tako vrtec kot (devetletna) osnovna šola. Občina je svoj današnji grb dobila leta 2004. Podobe na njem jasno kažejo na poljedelsko tradicijo v Slatini.

    Eno izmed društev, ki že več kot 130 let skrbi za aktivno dejavnost v vasi, je prostovoljno gasilsko društvo. Šteje preko 80 članov. S svojimi izkušnjami ob poplavah in drugih naravnih nesrečah je terenska enota gasilcev zadolžena tako za interveniranje v Slatini kot tudi okoliških vaseh. Društvo je usmerjeno še v delo z mladimi s katerimi se udeležuje otroških gasilskih tekmovanj.

    Za največ veselja v Slatini v zadnjem obdobju skrbijo lokalni nogometaši, ki v okviru vaškega sokola v začetku novega prvenstva premagujejo svoje tekmece kot po tekočem traku. K uresničitvi končnega cilja in osvojitvi prvega mesta ter uvrstitvi ligo višje jih sicer čaka še dolga pot. A so že zdaj s svojimi predstavami pripomogli k številčnim obiskom domačih tekem ter s tem pripomogli k dvigu družabnega življenja v Slatini nad Zdobnico.

  • Sokol Slatina nad Zdobnici – Sokol Kostelecka Lhota B

    Sokol Slatina nad Zdobnici – Sokol Kostelecka Lhota B

    Peti prvenstveni krog okrožja Rychnov nad Knežnou je mdr. postregel tudi z derbijem drugo- in tretjeuvrščene ekipe. Ekipa Slatine nad Zdobnico je v nedeljskem popoldnevu gostila B ekipo sokolov iz dobrih 20 km oddaljenega kraja Kostelecka Lhota. Cilj domačinov pred tekmo je bil jasen – z zmago ohraniti stoodstoten izkupiček in s tem postoriti naslednji korak k svojemu končnemu cilju v aktualni sezoni ter znova razveseliti svoje številne privržence.       

    Zadnja poletna nedelja je tudi na Češkem marsikje poskrbela za temperaturni rekord. Če se je v nekaterih delih države živo srebro povzpelo tudi preko 30 stopinj celzija, je bilo pod obronki Orliškega hribovja glavnim akterjem na zelenici vendarle nekoliko bolj prizanešeno. Sredi dneva je termometer kazal okrog  24°C in s tem dajal vedeti, da se poletje tudi v tem (sicer hladnejšem delu) Češke še ni poslovilo.

    Ko so sončni žarki v trenutkih največje moči padali na sicer odlično pripravljeno igrišče (ki se ga ne bi branil marsikateri višjeligaš), je to še čakalo na svojo finalno podobo, ki jo zahteva igranje tekme. Prihoda prvih

    igralcev se je dočakalo dobri dve uri in pol pred pričetkom srečanja (tekma je bila delegirana ob 16:30). Med njimi je bil tudi predsednik kluba in kapetan moštva Jan Čižinsky, ki je po svojem prihodu nemudoma zavihal rokave in ob pomoči še dveh soigralcev pričel s črtanjem zelenice.

    Ko je bila igralna podlaga dokončno pripravljena za dvoboj je bila ob igrišču že glavnina domačih akterjev. Svoja vrata je

    takrat odprl tudi bife za klubskimi prostori (ki je sicer ob nedeljah zaprt), kjer so osvežitev v obliki pijače našli prvi obiskovalci (in tudi igralci obeh ekip). Iz obrazov in besed igralcev Slatine je bilo razvidno, da zmagoviti val zelo dobro vpliva na razpoloženje v moštvu. Dodaten optimizem v jadra sta jim pred srečanjem dajali tudi dve zmagi iz pretekle sezone proti svojemu nedeljskemu tekmecu (2:4 in 2:0). Da je v domačem taboru tudi priprava na tekmo na visokem

    nivoju, so se prvi gledalci ob igrišču lahko prepričali že slabo uro pred prvim sodniškim žvižgom. Takrat so namreč Slatinčani (z vsemi glavnimi možmi vključno s prvim strelcem lige Martinom Šponarom) na polovici igrišča ob pomoči ploščatih stožcev ter pod taktirko trenerja Martina Mihaličke in njegovega pomočnika Jana Vodaka pričeli z ogrevanjem. Po zadnje taktične napotke so igralci v zelenih dresih odšli v garderobo, od koder jih je nato priklical sodniški žvižg.

    Prvi polčas

    Kljub pričakovanju uvodne minute niso prinesle pretiranega razburjenja. Nekaj več od igre so sicer imeli domači, a si jim resnih priložnosti ni uspelo priigrati. Prvi strel v okvir vrat so v 11. minuti z dobrih 30 metrov sprožili gostje, a domači vratar Stanislav Hynek z

    Uvodni pozdrav obeh nasprotnikov.

    njim ni imel težav. Dve minuti zatem se je prva resnejša priložnost ponudila tudi Slatini. Iznajdljivi Martin Šponar je z obrata že znotraj kazenskega prostora meril preko gostujočih vrat.

    Čižinsky je s svojo aktivno igro na sredini igrišča pogosto sodeloval pri kreaciji napadov.

    Slatinčani so poskušali igrati po tleh, z malo dotiki in krajšimi podajami. A so se gostje na njihovo igro očitno dobro pripravili. Tudi na robustnega domačega napadalca Dominika Vojtuša, ki je bil večkrat obkrožen kar s tremi nasprotnimi igralci. Rezultat agresivnejše igre gostov je bila dokaj raztrgana in na trenutke nepovezana igra Slatine. Številne napačne podaje na sredini igrišča in tudi v obrambi so vnesle nekaj nesigurnosti, a ne tudi nervoze v domači tabor.

    V 19. minuti je Slatini uspelo izpeljati akcijo v kateri je sodelovalo pet igralcev. Po zaključnem predložku Šponara se

    je na petih metrih od vrat znašel Ondřej Michalička, a je gostujoči vratar njegov strel z glavo ubranil. Niti ta priložnost goste ni zmedla. Nadaljevali so svojo agresivno igro in s tem uspešno preprečevali domačim razviti igro. Slatinčani so sicer nekaj več poskušali po desni strani, kjer so akcije najpogosteje kreirali Pavel Křepela, Michalička, Zdeněk Bednař in Roman Samek.

    V 24. minuti niti trojica gostujočih branilcev ni uspela zaustaviti Vojtuša, a je po njegovem odločnem prodoru in strelu po tleh goste zaostanka rešila vratnica. Ob čemer je potrebno omeniti, da je bil domači napadalec oviran

    Levi bočni branilec Martin Bednař ni imel pretiranega dela.

    vsaj na meji prekrška. Za naslednjo akcijo domačih sta poskrbela Chlumecky in Vojtuš, a je slednji tokrat s 25-ih metrov meril precej manj natančno.

    Pred prostim strelom gostov je vratar Stanislav Hynek v živi zid postavil Romana Samka (#9), Tomaša Mazuro in Tomaša Chlumeckega (#19).

    V 32. minuti je sreča zopet pokazala hrbet Slatinčanom, ko se je po natančno merjenem strelu Čižinskega s 23-ih metrov žoga od vratnice ponovno odbila v polje. Kljub temu, da sta bili na semaforju še vedno dve ničli, se je na veselje večine ljubiteljev nogometa ob igrišču v finišu prvega polčasa tehtnica vendarle konkretneje nagnila na stran Slatine. Nadaljevanje se je vendarle odvijalo večinoma na gostujoči polovici,

    Za desno stran obrambe Slatine je bil zadolžen Pavel Křepela.

    domači sokoli pa so pričeli tekmovati v strelih na gol. Po novem poskusu domačega

    kapetana s prostega strela s skoraj 35 metrov, ko je žoga končala visoko na gostujočimi vrati, je z dvema streloma na sceno stopil Zdeněk Bednař. Najprej je z 20-ih metrov nevarno meril mimo vrat, minuto zatem pa je žogo po njegovem drugem poskusu po sredini gola gostujoči vratar s konicami prstov odbil preko prečke.

    37. minuta je vendarle obrodila sadove pritiska in razveselila domače privržence. Za vodilni zadetek je poskrbel kdo drug kot Šponar, ki je še enkrat več pokazal svoje mojstrstvo. Po kotu je žoga prišla na desni rob kazenskega prostora, kjer si jo je domači golgeter spretno namestil in poslal neubranljiv in natančen strel v daljši vratarjev kot, ob katerem je gostujoči čuvaj mreže s pogledom zgolj nemočno pospremil let žoge.

    Martin Šponar se je tudi na peti zaporedni prvenstveni tekmi vpisal med strelce.

    Tudi po doseženem zadetku so domači nadaljevali z napadalnejšo igro. Plod aktivne igre je bil nov poskus z 20-ih metrov Zdenka Bednařa, ki pa je po tleh meril nenatančno. Še v isti minuti je svojo hitrost na desnem krilu demonstriral Michalička, ki je po tleh poslal nevaren predložek tik pred golovo črto. Gostujoči vratar je na prvi vratnici žogo odbil, a le do vtekajočega Tomaša Chlumeckega, ki  je z bližine oviran meril mimo desne vratnice. Tik pred odmorom so Slatinčani izvedli še eno akcijo, ki so jo pričeli na desni strani na svoji polovici igrišča, s strelom s 25-ih metrov mimo vrat pa jo je zaključil Chlumecky.  

    Po zapravljeni priložnosti v 41. minuti je Chlumecky nerodno trčil v okvir vrat in za hip obležal, a že kmalu zatem nadaljeval s tekmo.

    Kljub minimalnemu vodstvu so igralci Slatine odhajali v garderobo z mešanimi občutki. Zavedajoč se svojih zmožnosti in prikazanega v dosedanjem delu prvenstva z igro v prvem polčasu niso bili najbolj zadovoljni. Dobrega razpoloženja si ob igrišču niso pustili vzeti številni ljubitelji nogometa. Nedeljski dvoboj je ob igrišču Na Ohradě spremljalo približno sto gledalcev (le redko se zgodi, da tekmo v najnižji ligi spremlja triciferno število ljubiteljev nogometa), med katerimi je bil tudi župan kraja. Ti so med premorom poskrbeli tudi za kar

    dolgo vrsto pred prodajnim okencem bifeja, kjer jim je bila na voljo pestra izbira pijač (primat v prodaji je kajpak pripadel točenemu pivu), manjkale pa niso niti dimljene klobase. V prihodnje bi odgovorni lahko razmislili o okrepitvi osebja v bifeju v času tekem. Še posebej ker gre tudi v nadaljevanju prvenstva pričakovati pozitivne rezultate Slatine in posledično zelo dober obisk njihovih domačih tekem. Sto gledalcev in potencialno enako število strank je vendarle prezahtevna naloga za eno samo uslužbenko…

    Po prihodu igralcev iz garderobe so bili slednji odločni popraviti svoj vtis iz večjega dela prvega polčasa ter čim prej rešiti vprašanje zmagovalca. Še preden je iz svoje garderobe prikorakal prvi sodnik s svojim pomočnikom (drugega je prispeval domači tabor) so si domači »sokoli« našli čas za kratke pogovore s svojimi privrženci ob igrišču.

    Na obrazih domačih akterjev srečanja je bilo razbrati, da s svojo predstavo v prvem polčasu niso bili najbolj zadovoljni.
    Lepo vreme in odlične predstave domačega moštva so nedvomno prispevale k zelo dobremu obisku nedeljskega derbija kroga. Tekmo v Slatini si je ogledalo približno sto ljubiteljev nogometa.

    Drugi polčas

    V drugi minuti nadaljevanja je Slatina izpeljala napadalno akcijo v kateri je sodelovala peterica domačih napadalcev, s strelom visoko preko vrat pa jo je zaključil Samek. Domači so v nadaljevanje vstopili precej bolj odločno. Kot se je nakazalo že ob koncu prvega dela, gostje niso zmogli več držati nivo agresivnosti. Njihov padec v igri je pomenil, da so zeleno črni povsem zagospodarili na igrišču. Iz minute v minuto so kazali več samozavesti. Kar jim večji del prvega polčasa ni uspevalo, jim je v nadaljevanju toliko bolj. Predvsem gre pohvaliti vztrajanje pri igri z malo dotiki in kratkimi

    Pred nadaljevanjem srečanja si je domači čuvaj mreže Hynek našel čas za krajši pogovor z domačimi privrženci. Med njimi tudi z županom Slatine Petrom Tumo (na sliki v majici s češkim simbolom), ki je tudi sicer podpornik slatinskega nogometnega kluba.

    podajami po tleh. Pri diktiranju tempa in bolj ali manj enosmernem prometu so si tudi priložnosti vrstile ena za drugo.

    Gostje so iz edine priložnosti v drugem polčasu uspeli v 52. minuti rezultat znižati.

    V 50. minuti je Jan Čižinsky po kotu z desne na oddaljenejši vratnici našel Martina Bednařa, a je ta iz bližine meril preko vrat. Minuto zatem so domači svojo prednost podvojili. Medtem ko so njegovi soigralci svoje priložnosti zapravljali, velja ravno nasprotno za prvega domačega zvezdnika. Šponar je še enkrat več dokazal, da gre za hladnokrvnega eksekutorja. Tokrat je žogo prejel med vtekanjem v gostujoči kazenski prostor, kjer mu ni bilo težko poslati v daljši vratarjev kot za svoj že 15-i (!) zadetek v vsega petih prvenstvenih tekmah.

    Da ima tudi domača ekipa vendarle nekaj lukenj, se je izkazalo že minuto po drugem doseženem zadetku. Visoka žoga gostov na domačo polovico je končala v nogah enega izmed nasprotnikovih napadalcev. Ta je žogo popeljal na rob kazenskega prostora od koder je na levi strani našel vtekajočega soigralca, ki je s strelom po tleh

    znotraj domačega kazenskega prostora premagal Hynka. Kljub temu, da je bilo ob dveh gostujočih igralcih kar nekaj domačih branilcev, so le-ti delovali preveč anemično oz. premalo odločno in gostom dovolili, da so praktično iz edine akcije po dolgem času (in prve v drugem polčasu) prelahko prišli na razliko enega zadetka.

    Da je upanje gostov kmalu splavalo po vodi so poskrbeli kar sami. Natančneje, glavni krivec je bil njihov vratar, ki je v 55. minuti slabo izvedel gol avt. Žogo je podal točno na noge osamljenemu Vojtušu, ki je z dvema korakoma prodrl v gostujoči kazenski prostor ter z natančnim strelom neoviran vodstvo domačih znova povišal na varno razdaljo dveh zadetkov (3:1). Že minuto kasneje se je Slatini ponudila nova lepa priložnost, ko je Michalička s podajo pred gostujoči vratarjev prostor lepo našel osamljenega Čižinskega, a je domači kapetan meril preko vrat.

    Soigralci so v 55. minuti čestitali Dominiku Vojtušu za zadetek.
    Kapetan Čižinsky je tekmo odigral v velikem slogu.

    Kar Slatinčanom ni uspevalo večji del prvega polčasa, jim je ves drugi polčas. Igra je dobila rep in glavo. Aktivna igra tako po obeh krilih kot tudi po sredini, pogosto vključevanje defenzivnih igralcev v napadalne akcije ter kontrola nad sredino igrišča ni pustila ravnodušnih gledalcev ob igrišču. Ti so lahko uživali tudi ob atraktivnih potezah svojih ljubljencev. Še posebej velja izpostaviti pogoste dvojne ali trojne podaje na majhnem prostoru s katerimi so večkrat izigrali nasprotnika. Ob popolni kontroli nad igro in visokem vodstvu domačemu trenerju ni bilo težko v igro poslati manj izkušene (mlajše) igralce, ki so si imeli možnost nabrati nove dragocene minute izkušenj.

    V 61. minuti je pritisk napadalne vrste znova obrodil sad v obliki nove priložnosti. Na levi strani je žogo priboril Chlumecky, jo zavodil proti sredini, akcijo pa je nato z nenatančnim strelom zaključil Samek. Slatinčani so se kar pogosto odločali zaključevati napadalne akcije s streli z razdalje, a bili pri tem v veliki meri nenatačni. Tako je bilo tudi v 66. minuti, ko je s 24-ih metrov po tleh poskusil Čižinsky, a je žoga tudi tokrat končala mimo vratnice gostov. Čeprav ni bil pri strelu, velja domačega kapetana pohvaliti za igro v drugem polčasu, ko ga je bilo polno igrišče. S svojo agresivno igro na sredini igrišča je prispeval levji delež, da se je tehtnica prevesila konkretno na domačo stran. Po dobljenih dvobojih je bil večkrat tudi kreator napadalnih akcij. Njemu ob bok velja izpostaviti tudi Zdenka Bednařa in Marina Bednařa, ki sta s svojimi izkušnjami in borbenostjo pripomogla k hitrim prenosom igre iz obrambne v vezno ter napadalno vrsto.

    Izkušeni sodnik Miroslav Štancel je tekmo odsodil na visokem nivoju. Pokazal je dva rumena kartona – oba gostujoči ekipi.
    Za peti zadetek v gostujoči mreži je v 74. minuti s solo akcijo poskrbel iznajdljivi Samek (na fotografiji med dvema gostujočima branilcema).

    V 74. minuti je dobro igro z zadetkom kronal tudi Samek. Svoj samostojni prodor po levi strani je pričel skoraj na sredini igrišča. Kljub bližini kar treh nasprotnih igralcev mu je uspelo prodreti v kazenski prostor, kjer je oviran iznajdljivo zaključil solo akcijo s petim zadetkom v gostujoči mreži. V tistih trenutkih na igrišču ni bilo več Šponarja in še nekaj domačih prvokategornikov. Na veselje predvsem trenerja Michaličke igra

    S hitrimi prodori po desnem krilu in nevarnimi predložki je nase večkrat opozoril Ondřej Michalička, ki je zaradi bolečine v nogi tekmo zaključil predčasno.

    kljub številnim rezervistom na zelenici ni prav nič padla. Še več, domači so si tudi v zaključku tekme priigrali še nekaj priložnosti.

    Neustavljivi Vojtuš je bil eden izmed trojice, ki so prispevali po dva zadetka.

    Dve minuti po petem zadetku je 18-ih metrov poskusil Vojtuš, a je gostujoči vratar žogo po njegovem natančnem strelu odbil v kot. Minuto zatem je po izvedenem avtu isti igralec prodrl po levi strani od koder je poslal nevarno podajo po tleh v gostujoči kazenski prostor, kjer ni bilo nikogar od njegovih soigralcev, ki bi žogo preusmeril proti gostujočim vratom. V 78. minuti so Slatinčani zapravili še eno stoodstotno priložnost za izdatnejše povišanje vodstva. Po prekršku in prostem strelu s strani je Čižinsky poslal visok predložek na rob vratarjevega prostora, kjer se je sam znašel Roman Moudry, a je z glavo meril mimo vrat.

    Trenerska dvojica Slatine je tekmo spremljala stoje z roba igrišča, od koder je dajala vzpodbudo in nasvete svojim varovancem.

    Domačim ni bilo potrebno obžalovati zapravljeno priložnost, saj so že minut zatem dosegli še svoj šesti zadetek. Tokrat se je za strel po tleh s približno 18-ih metrov odločil Vojtuš. Žoga je letela po sredini in na presenečenje vseh tudi med obema nogama vratarja gostov, ki se je s (ne)posredovanjem dodobra osmešil.

    Za piko na i in končnih 7:1 je s pravim evrogolom poskrbel Chlumecky. Žoga je po njegovem nenadnem strelu s 30-ih metrov z leve strani preletela nasprotnega vratarja. Zagotovo poteza, ki se je ne bi sramovali niti največji nogometni virtuozi.

    Tekaško in borbeno predstavo na visokem nivoju je Chlumecky nadgradil z evrogolom za visoko zmago zeleno črnih.

    Slatinčani so igrišče zapuščali bolj vedrih obrazov, kot po prvih 45-ih minutah. Še prej so nove tri točke

    proslavili s svojimi številčnimi privrženci. Kot med vsako domačo tekmo, so ti tudi tokrat izbrali tri najboljše igralce v zelenem dresu. Največ točk in s tem naziva igralec tekme si je prislužil Zdeněk Bednař.

    Domači si za predstavo v drugem polčasu in popolno nadvlado zasluži pohvalo. Ob večji zbranosti v zaključku akcij bi bila njihova zmaga lahko še izdatnejša. Izpostaviti velja tudi željo po igri, ki temelji na hitrem oddajanju žoge ter kratkih podajah. Kar je pri ekipah v najnižjih ligah bolj izjema kot pravilo. Čeprav jim v prvem polčasu ni steklo, so igralci vztrajali pri svoji filozofiji. Na koncu so bili za vztrajnost nagrajeni z visoko zmago po kateri so se zavihteli na sam vrh lestvice.

    Zaradi visokega odstotka posesti žoge, ki je bila tudi rezultat pritiska na nasprotnika na njihovi polovici in napadalno usmerjene igre je sila težko oceniti nivo zadnje obrambne linije Slatine z vratarjem na čelu. Čeprav glavni domači adut in z naskokom prvi strelec tako moštva kot lige tokrat ni bil v prvem planu (vsaj kot bi se za golgeterja njegovega ranga pričakovalo), je Šponar s svojo  

    individualno kvaliteto iz treh priložnosti dvakrat zatresel gostujočo mrežo. S tem je strl nasprotnika in tlakoval Slatini pot k visoki zmagi. Ob 35-letnem igralcu dobro delujoči ofenzivni stroj dopolnjujeta še oba krilna igralca – na desni hitronogi Michalička (ki bi lahko bil bolje izkoriščen) ter na levi strani zelo aktivni Chlumecky. V napadu Šponarju dela družbo visokorasli in fizično močni Vojtuš. Vsi našteti imajo za svojim hrbtom neumornega Čižinskega. Kapetan Slatine velja za nepogrešljivi členi na sredini igrišča, ki ga odlično dopolnjujeta tako ofenzivno usmerjeni 8 kot defenzivni Zdeněk Bednař.

    V tem trenutku se zdi, da Slatini le stežka konkurira kateri koli klub v ligi. Če ne bo večjih presenečenj, bi jesenski del sezone morala zaključiti na vrhu lestvice. V kolikor bodo igralci aktualno formo uspeli prenesti tudi v spomladanski del prvenstva, glavni cilj te sezone ne bi smel biti ogrožen. Po do sedaj prikazanem si dobro organizirano moštvo nedvomno zasluži naslov prvaka in posledično uvrstitev ligo višje. Tudi zaradi vzorno urejene infrastrukture ter številnih ljubiteljev nogometa.

    Zadnja poletna nedelja je tudi na Češkem marsikje poskrbela za temperaturni rekord. Če se je v nekaterih delih države živo srebro povzpelo tudi preko 30 stopinj celzija, je bilo pod obronki Orliškega hribovja glavnim akterjem na zelenici vendarle nekoliko bolj prizanešeno. Sredi dneva je termometer kazal okrog  24°C in s tem dajal vedeti, da se poletje tudi v tem (sicer hladnejšem delu) Češke še ni poslovilo.

    Ko so sončni žarki v trenutkih največje moči padali na sicer odlično pripravljeno igrišče (ki se ga ne bi branil marsikateri višjeligaš), je to še čakalo na svojo finalno podobo, ki jo zahteva igranje tekme. Prihoda prvih igralcev se je dočakalo dobri dve uri in pol pred pričetkom srečanja (tekma je bila delegirana ob 16:30). Med njimi je bil tudi predsednik kluba in kapetan moštva Jan Čižinsky, ki je po svojem prihodu nemudoma zavihal rokave in ob pomoči še dveh soigralcev pričel s črtanjem zelenice.

    Ko je bila igralna podlaga dokončno pripravljena za dvoboj je bila ob igrišču že glavnina domačih akterjev. Svoja vrata je takrat odprl tudi bife za klubskimi prostori (ki je sicer ob nedeljah zaprt), kjer so osvežitev v obliki pijače našli prvi obiskovalci (in tudi igralci obeh ekip). Iz obrazov in besed igralcev Slatine je bilo razvidno, da zmagoviti val zelo dobro vpliva na razpoloženje v moštvu. Dodaten optimizem v jadra sta jim pred srečanjem dajali tudi dve zmagi iz pretekle sezone proti svojemu nedeljskemu tekmecu (2:4 in 2:0). Da je v domačem taboru tudi priprava na tekmo na visokem nivoju, so se prvi gledalci ob igrišču lahko prepričali že slabo uro pred prvim sodniškim žvižgom. Takrat so namreč Slatinčani (z vsemi glavnimi možmi vključno s prvim strelcem lige Martinom Šponarom) na polovici igrišča ob pomoči ploščatih stožcev ter pod taktirko trenerja Martina Mihaličke in njegovega pomočnika Jana Vodaka pričeli z ogrevanjem. Po zadnje taktične napotke so igralci v zelenih dresih odšli v garderobo, od koder jih je nato priklical sodniški žvižg.

    Prvi polčas

    Kljub pričakovanju uvodne minute niso prinesle pretiranega razburjenja. Nekaj več od igre so sicer imeli domači, a si jim resnih priložnosti ni uspelo priigrati. Prvi strel v okvir vrat so v 11. minuti z dobrih 30 metrov sprožili gostje, a domači vratar Stanislav Hynek z njim ni imel težav. Dve minuti zatem se je prva resnejša priložnost ponudila tudi Slatini. Iznajdljivi Martin Šponar je z obrata že znotraj kazenskega prostora meril preko gostujočih vrat.

    Slatinčani so poskušali igrati po tleh, z malo dotiki in krajšimi podajami. A so se gostje na njihovo igro očitno dobro pripravili. Tudi na robustnega domačega napadalca Dominika Vojtuša, ki je bil večkrat obkrožen kar s tremi nasprotnimi igralci. Rezultat agresivnejše igre gostov je bila dokaj raztrgana in na trenutke nepovezana igra Slatine. Številne napačne podaje na sredini igrišča in tudi v obrambi so vnesle nekaj nesigurnosti, a ne tudi nervoze v domači tabor.

    V 19. minuti je Slatini uspelo izpeljati akcijo v kateri je sodelovalo pet igralcev. Po zaključnem predložku Šponara se je na petih metrih od vrat znašel Ondřej Michalička, a je gostujoči vratar njegov strel z glavo ubranil. Niti ta priložnost goste ni zmedla. Nadaljevali so svojo agresivno igro in s tem uspešno preprečevali domačim razviti igro. Slatinčani so sicer nekaj več poskušali po desni strani, kjer so akcije najpogosteje kreirali Pavel Křepela, Michalička, Zdeněk Bednař in Roman Samek.

    V 24. minuti niti trojica gostujočih branilcev ni uspela zaustaviti Vojtuša, a je po njegovem odločnem prodoru in strelu po tleh goste zaostanka rešila vratnica. Ob čemer je potrebno omeniti, da je bil domači napadalec oviran vsaj na meji prekrška. Za naslednjo akcijo domačih sta poskrbela Chlumecky in Vojtuš, a je slednji tokrat s 25-ih metrov meril precej manj natančno.

    V 32. minuti je sreča zopet pokazala hrbet Slatinčanom, ko se je po natančno merjenem strelu Čižinskega s 23-ih metrov žoga od vratnice ponovno odbila v polje. Kljub temu, da sta bili na semaforju še vedno dve ničli, se je na veselje večine ljubiteljev nogometa ob igrišču v finišu prvega polčasa tehtnica vendarle konkretneje nagnila na stran Slatine. Nadaljevanje se je vendarle odvijalo večinoma na gostujoči polovici, domači sokoli pa so pričeli tekmovati v strelih na gol. Po novem poskusu kapetana s prostega strela s skoraj 35 metrov, ko je žoga končala visoko na gostujočimi vrati, je z dvema streloma na sceno stopil Zdeněk Bednař. Najprej je z 20-ih metrov nevarno meril mimo vrat, minuto zatem pa je žogo po njegovem drugem poskusu po sredini gola gostujoči vratar s konicami prstov odbil preko prečke.

    37. minuta je vendarle obrodila sadove pritiska in razveselila domače privržence. Za vodilni zadetek je poskrbel kdo drug kot Šponar, ki je še enkrat več pokazal svoje mojstrstvo. Po kotu je žoga prišla na desni rob kazenskega prostora, kjer si jo je domači golgeter spretno namestil in poslal neubranljiv in natančen strel v daljši vratarjev kot, ob katerem je gostujoči čuvaj mreže s pogledom zgolj nemočno pospremil let žoge.

    Tudi po doseženem zadetku so domači nadaljevali z napadalnejšo igro. Plod aktivne igre je bil nov poskus z 20-ih metrov Zdenka Bednařa, ki pa je po tleh meril nenatančno. Še v isti minuti je svojo hitrost na desnem krilu demonstriral Michalička, ki je po tleh poslal nevaren predložek tik pred golovo črto. Gostujoči vratar je na prvi vratnici žogo odbil, a le do vtekajočega Tomaša Chlumeckega, ki je z bližine oviran meril mimo desne vratnice. Tik pred odmorom so Slatinčani izvedli še eno akcijo, ki so jo pričeli na desni strani na svoji polovici igrišča, s strelom s 25-ih metrov mimo vrat pa jo je zaključil Chlumecky.

    Kljub minimalnemu vodstvu so igralci Slatine odhajali v garderobo z mešanimi občutki. Zavedajoč se svojih zmožnosti in prikazanega v dosedanjem delu prvenstva z igro v prvem polčasu niso bili najbolj zadovoljni. Dobrega razpoloženja si ob igrišču niso pustili vzeti številni ljubitelji nogometa. Nedeljski dvoboj je ob igrišču Na Ohradě spremljalo približno sto gledalcev (le redko se zgodi, da tekmo v najnižji ligi spremlja triciferno število ljubiteljev nogometa), med katerimi je bil tudi župan kraja. Ti so med premorom poskrbeli tudi za kar dolgo vrsto pred prodajnim okencem bifeja, kjer jim je bila na voljo pestra izbira pijač (primat v prodaji je kajpak pripadel točenemu pivu), manjkale pa niso niti dimljene klobase. V prihodnje bi odgovorni lahko razmislili o okrepitvi osebja v bifeju v času tekem. Še posebej ker gre tudi v nadaljevanju prvenstva pričakovati pozitivne rezultate Slatine in posledično zelo dober obisk njihovih domačih tekem. Sto gledalcev in potencialno enako število strank je vendarle prezahtevna naloga za eno samo uslužbenko…

    Po prihodu igralcev iz garderobe so bili slednji odločni popraviti svoj vtis iz večjega dela prvega polčasa ter čim prej rešiti vprašanje zmagovalca. Še preden je iz svoje garderobe prikorakal prvi sodnik s svojim pomočnikom (drugega je prispeval domači tabor) so si domači »sokoli« našli čas za kratke pogovore s svojimi privrženci ob igrišču.

    Drugi polčas

    V drugi minuti nadaljevanja je Slatina izpeljala napadalno akcijo v kateri je sodelovala peterica domačih napadalcev, s strelom visoko preko vrat pa jo je zaključil Samek. Domači so v nadaljevanje vstopili precej bolj odločno. Kot se je nakazalo že ob koncu prvega dela, gostje niso zmogli več držati nivo agresivnosti. Njihov padec v igri je pomenil, da so zeleno črni povsem zagospodarili na igrišču. Iz minute v minuto so kazali več samozavesti. Kar jim večji del prvega polčasa ni uspevalo, jim je v nadaljevanju toliko bolj. Predvsem gre pohvaliti vztrajanje pri igri z malo dotiki in kratkimi podajami po tleh. Pri diktiranju tempa in bolj ali manj enosmernem prometu so si tudi priložnosti vrstile ena za drugo.

    V 50. minuti je Jan Čižinsky po kotu z desne na oddaljenejši vratnici našel Martina Bednařa, a je ta iz bližine meril preko vrat. Minuto zatem so domači svojo prednost podvojili. Medtem ko so njegovi soigralci svoje priložnosti zapravljali, velja ravno nasprotno za prvega domačega zvezdnika. Šponar je še enkrat več dokazal, da gre za hladnokrvnega eksekutorja. Tokrat je žogo prejel med vtekanjem v gostujoči kazenski prostor, kjer mu ni bilo težko poslati v daljši vratarjev kot za svoj že 15-i (!) zadetek v vsega petih prvenstvenih tekmah.

    Da ima tudi domača ekipa vendarle nekaj lukenj, se je izkazalo že minuto po drugem doseženem zadetku. Visoka žoga gostov na domačo polovico je končala v nogah enega izmed nasprotnikovih napadalcev. Ta je žogo popeljal na rob kazenskega prostora od koder je na levi strani našel vtekajočega soigralca, ki je s strelom po tleh znotraj domačega kazenskega prostora premagal Hynka. Kljub temu, da je bilo ob dveh gostujočih igralcih kar nekaj domačih branilcev, so le-ti delovali preveč anemično oz. premalo odločno in gostom dovolili, da so praktično iz edine akcije po dolgem času (in prve v drugem polčasu) prelahko prišli na razliko enega zadetka.

    Da je upanje gostov kmalu splavalo po vodi so poskrbeli kar sami. Natančneje, glavni krivec je bil njihov vratar, ki je v 55. minuti slabo izvedel gol avt. Žogo je podal točno na noge osamljenemu Vojtušu, ki je z dvema korakoma prodrl v gostujoči kazenski prostor ter z natančnim strelom neoviran vodstvo domačih znova povišal na varno razdaljo dveh zadetkov (3:1). Že minuto kasneje se je Slatini ponudila nova lepa priložnost, ko je Michalička s podajo pred gostujoči vratarjev prostor lepo našel osamljenega Čižinskega, a je domači kapetan meril preko vrat.

    Kar Slatinčanom ni uspevalo večji del prvega polčasa, jim je ves drugi polčas. Igra je dobila rep in glavo. Aktivna igra tako po obeh krilih kot tudi po sredini, pogosto vključevanje defenzivnih igralcev v napadalne akcije ter kontrola nad sredino igrišča ni pustila ravnodušnih gledalcev ob igrišču. Ti so lahko uživali tudi ob atraktivnih potezah svojih ljubljencev. Še posebej velja izpostaviti pogoste dvojne ali trojne podaje na majhnem prostoru s katerimi so večkrat izigrali nasprotnika. Ob popolni kontroli nad igro in visokem vodstvu domačemu trenerju ni bilo težko v igro poslati manj izkušene (mlajše) igralce, ki so si imeli možnost nabrati nove dragocene minute izkušenj.

    V 61. minuti je pritisk napadalne vrste znova obrodil sad v obliki nove priložnosti. Na levi strani je žogo priboril Chlumecky, jo zavodil proti sredini, akcijo pa je nato z nenatančnim strelom zaključil Samek. Slatinčani so se kar pogosto odločali zaključevati napadalne akcije s streli z razdalje, a bili pri tem v veliki meri nenatačni. Tako je bilo tudi v 66. minuti, ko je s 24-ih metrov po tleh poskusil Čižinsky, a je žoga tudi tokrat končala mimo vratnice gostov. Čeprav ni bil pri strelu, velja domačega kapetana pohvaliti za igro v drugem polčasu, ko ga je bilo polno igrišče. S svojo agresivno igro na sredini igrišča je prispeval levji delež, da se je tehtnica prevesila konkretno na domačo stran. Po dobljenih dvobojih je bil večkrat tudi kreator napadalnih akcij. Njemu ob bok velja izpostaviti tudi Zdenka Bednařa in Marina Bednařa, ki sta s svojimi izkušnjami in borbenostjo pripomogla k hitrim prenosom igre iz obrambne v vezno ter napadalno vrsto.

    V 74. minuti je dobro igro z zadetkom kronal tudi Samek. Svoj samostojni prodor po levi strani je pričel skoraj na sredini igrišča. Kljub bližini kar treh nasprotnih igralcev mu je uspelo prodreti v kazenski prostor, kjer je oviran iznajdljivo zaključil solo akcijo s petim zadetkom v gostujoči mreži. V tistih trenutkih na igrišču ni bilo več Šponarja in še nekaj domačih prvokategornikov. Na veselje predvsem trenerja Michaličke igra kljub številnim rezervistom na zelenici ni prav nič padla. Še več, domači so si tudi v zaključku tekme priigrali še nekaj priložnosti.

    Dve minuti po petem zadetku je 18-ih metrov poskusil Vojtuš, a je gostujoči vratar žogo po njegovem natančnem strelu odbil v kot. Minuto zatem je po izvedenem avtu isti igralec prodrl po levi strani od koder je poslal nevarno podajo po tleh v gostujoči kazenski prostor, kjer ni bilo nikogar od njegovih soigralcev, ki bi žogo preusmeril proti gostujočim vratom. V 78. minuti so Slatinčani zapravili še eno stoodstotno priložnost za izdatnejše povišanje vodstva. Po prekršku in prostem strelu s strani je Čižinsky poslal visok predložek na rob vratarjevega prostora, kjer se je sam znašel Roman Moudry, a je z glavo meril mimo vrat.

    Domačim ni bilo potrebno obžalovati zapravljeno priložnost, saj so že minut zatem dosegli še svoj šesti zadetek. Tokrat se je za strel po tleh s približno 18-ih metrov odločil Vojtuš. Žoga je letela po sredini in na presenečenje vseh tudi med obema nogama vratarja gostov, ki se je s (ne)posredovanjem dodobra osmešil.

    Za piko na i in končnih 7:1 je s pravim evrogolom poskrbel Chlumecky. Žoga je po njegovem nenadnem strelu s 30-ih metrov z leve strani preletela nasprotnega vratarja. Zagotovo poteza, ki se je ne bi sramovali niti največji nogometni virtuozi.

    Slatinčani so igrišče zapuščali bolj vedrih obrazov, kot po prvih 45-ih minutah. Še prej so nove tri točke proslavili s svojimi številčnimi privrženci. Kot med vsako domačo tekmo, so ti tudi tokrat izbrali tri najboljše igralce v zelenem dresu. Največ točk in s tem naziva igralec tekme si je prislužil Zdeněk Bednař.

    Domači si za predstavo v drugem polčasu in popolno nadvlado zasluži pohvalo. Ob večji zbranosti v zaključku akcij bi bila njihova zmaga lahko še izdatnejša. Izpostaviti velja tudi željo po igri, ki temelji na hitrem oddajanju žoge ter kratkih podajah. Kar je pri ekipah v najnižjih ligah bolj izjema kot pravilo. Čeprav jim v prvem polčasu ni steklo, so igralci vztrajali pri svoji filozofiji. Na koncu so bili za vztrajnost nagrajeni z visoko zmago po kateri so se zavihteli na sam vrh lestvice.

    Zaradi visokega odstotka posesti žoge, ki je bila tudi rezultat pritiska na nasprotnika na njihovi polovici in napadalno usmerjene igre je sila težko oceniti nivo zadnje obrambne linije Slatine z vratarjem na čelu. Čeprav glavni domači adut in z naskokom prvi strelec tako moštva kot lige tokrat ni bil v prvem planu (vsaj kot bi se za golgeterja njegovega ranga pričakovalo), je Šponar s svojo individualno kvaliteto iz treh priložnosti dvakrat zatresel gostujočo mrežo. S tem je strl nasprotnika in tlakoval Slatini pot k visoki zmagi. Ob 35-letnem igralcu dobro delujoči ofenzivni stroj dopolnjujeta še oba krilna igralca – na desni hitronogi Michalička (ki bi lahko bil bolje izkoriščen) ter na levi strani zelo aktivni Chlumecky. V napadu Šponarju dela družbo visokorasli in fizično močni Vojtuš. Vsi našteti imajo za svojim hrbtom neumornega Čižinskega. Kapetan Slatine velja za nepogrešljivi členi na sredini igrišča, ki ga odlično dopolnjujeta tako ofenzivno usmerjeni 8 kot defenzivni Zdeněk Bednař.

    V tem trenutku se zdi, da Slatini le stežka konkurira kateri koli klub v ligi. Če ne bo večjih presenečenj, bi jesenski del sezone morala zaključiti na vrhu lestvice. V kolikor bodo igralci aktualno formo uspeli prenesti tudi v spomladanski del prvenstva, glavni cilj te sezone ne bi smel biti ogrožen. Po do sedaj prikazanem si dobro organizirano moštvo nedvomno zasluži naslov prvaka in posledično uvrstitev ligo višje. Tudi zaradi vzorno urejene infrastrukture ter številnih ljubiteljev nogometa.

  • TJ Sokol Slatina nad Zdobnici

    TJ Sokol Slatina nad Zdobnici

    Brez dvoma so v teh dneh lokalni nogometaši ena glavnih tem pogovorov med vaščani Slatine nad Zdobnico. Rezultatsko popoln uvod v novo sezono, lepo urejeno igrišče ter organiziranost članske ekipe potrjujejo visoke klubske ambicije po uvrstitvi v višjo ligo. V klubu pozornost namenjajo tudi mladim (v letošnji sezoni je v tekmovanje prijavljena ekipa mlajših dečkov), pohvalijo pa se lahko še z aktualno najboljšim strelcem lige, ki je sokole okrepil pred letošnjo sezono. Za razliko od večine desetoligaških klubov se odgovorni v klubu trudijo tudi z razpoznavnostjo oz. vidnostjo kluba na svetovnem spletu.

    Okrožje Rychnov nad Kněžnou je tudi v sezoni 2025/26 edino v Kralovehraški regiji, ki mu številčnost klubov omogoča organizacijo tekmovanja na najnižjem nivoju češkega nogometa. A se je kmalu po žrebu in objavi razporeda jesenskega dela sezone izkazalo, da bo ligaško tekmovanje okrnjeno za klub 1. FC Union Rokytnice v Orlickych horach, ki je še pred pričetkom prvenstva izstopilo iz tekmovanja. S tem se je število klubov v ligi zmanjšalo na devet. Sokol iz Slatine je tako nehote doletela usoda neigranja tekme ravno v prvem prvenstvenem krogu. V naslednjih štirih tekmah so nato dosegli štiri prepričljive zmage, kar jih je zavihtelo na vrh lestvice skupaj z ekipo Dobrega. A ima slednja na svojem kontu tudi tekmo več (vključno z enim porazom). Razlog, da so Slatinčani po petih krogih uradno na drugem mestu, tiči v manjšem številu doseženih zadetkov.

    Med vsemi pomembnimi objekti na smerokazih v Slatini nad Zdobnico najdemo tudi “Igrišče Na Ohradě”.

    Slatinski zmagoviti val se odvija na krilih trenutno najboljšega strelca lige Martina Šponara, ki je dosegel točno polovico vseh zadetkov. Ne le prihod slednjega, klubsko letvico so visoko postavili tudi poletni prihodi kar nekaj povratnikov v zeleni slatinski dres. Za popoln klubski ustroj članskega moštva skrbi trenerski štab. Slednji dvakrat tedensko zbere igralce na treningih. Odgovorni so zadovoljni tudi s podporo občine, ki kot edina finančno pomaga klubu ter hkrati skrbi za zgledno urejen nogometni park. Pri tem velja omeniti tudi posluh župana kraja. Zavedajoč se kvalitetnih pogojev za treniranje in igranje tekem je poskrbel za ustrezno šolanje vzdrževalcev travnate površine, kar prinaša sadove v obliki vrhunsko pripravljene zelenice.

    Zanimivo, da so si Slatinčani svoje igrišče več kot deset sezon delili z moštvom Labut’ iz

    Rychnova nad Kněžnou, ki je kar nekaj sezon preigral v isti ligi. Omenjeni klub je bil namreč brez svojega igrišča, zato je bil primoran najti nadomestno lokacijo za svoje domače tekme. In jo – ob plačilu občini za uporabo igrišča – našel ravno v Slatini. Po koncu zadnje sezone je omenjeni klub prenehal delovati in igrišče je tako znova pod »popolno kontrolo« lokalnih sokolov.

    Slatina se od sezone 2020/21 redno prijavlja v pokalno tekmovanje na nivoju okrožja. Prvič jim je najnižjo stopnico uspelo prestopiti jeseni 2022, ko so se od tekmovanja poslovili v drugem krogu. Svoj uspeh so ponovili še v aktualni sezoni, ko so tudi v pokalu potrdili svoje visoke ambicije. V prvem krogu so na domačem igrišču gostili devetoligaša Zdelov in ga izločili z rezultatom 5:3. V drugem krogu jim je žreb namenil še za rang višjega nasprotnika – osmoligaša Skolnico. Čeprav so tekmo odigrali brez svojega

    Zgledno urejen nogometni objekt se nahaja v severnem delu Slatine.
    Kapetan moštva Jan Čižinsky opravlja tudi funkcijo predsednika kluba.

    najboljšega strelca, je Slatini že v uvodu uspelo povesti z 2:0 in s tem v delirij spraviti svoje številne navijače. Gostje so naposled vendarle potrdili vlogo favorita in rezultat obrnili sebi v prid (3:5). Kljub izpadu so Slatinčani pustili zelo dober vtis.  

    Po besedah trenerja in igralcev v klubu ne skrivajo želje po osvojitvi prvega mesta in napredovanju v deveto ligo. Kjer bi se znova merili s svojim največjim rivalom, B ekipo iz sosednjega kraja Javornice. Do takrat bo vlogo glavnega rivala nadomeščala B ekipa Lukavic. Večji del svojega obstoja je bila del klubskega ustroja tudi katera izmed mlajših kategorij. Kar je pripomoglo Slatini ustvariti si ime tudi v širšem okolju. Med mladimi nogometaši, ki so v obdobju osnovne šole nastopali za slatinski sokol, je najvidnejša kariera uspela Pavlu Dapeciju. Večino svoje nogometne poti je sicer nastopal za klub iz Rychnova nad

    Do izgradnje novega klubskega objekta (na sliki desno) je imel klub svoje prostore v starejši stavbi, v kateri je danes še vedno bife, kjer se je v času tekem možno odžejati in potešiti lakoto.

    Kněžnou, za krajši čas pa se je znašel tudi v kadru prvoligaškega kluba Hradec Kralove.

    Zgodovina in uspehi kluba

    Po besedah župana Tume, ki v sojem uradu hrani klubske arhivske članke, naj bi začetki nogometa v Slatini segali v leto 1934. Cela tri desetletja naj bi šlo bolj za druženje lokalnih nogometnih zanesenjakov, ki so tu in tam odigrali prijateljsko tekmo s katerim od bližnjih klubov. Klub naj bi že od samih začetkov imel v svojem imenu naziv »sokol«. Prvič se v uradnem tekmovanju okrožja pojavi leta 1963. Hkrati to letnico v klubu vodijo tudi kot uradni nastanek nogometnega kluba Sokol Slatina nad Zdobnici. Od tega leta do danes se nogomet v Slatini igra brez prestanka, klub pa je ves čas tekmoval na nivoju okrožnih lig. Vse do leta 1995 je z različnimi uspehi nastopal v takrat še enotni okrožni ligi. Iz tistega obdobja velja izpostaviti sezono 1978/79, ki so jo zaključili na drugem mestu. Čeprav je bil ustroj tekmovanja takrat drugačen, se omenjena sezona lahko šteje za najuspešnejšo v klubski zgodovini.

    Najstarejša fotografija moštva iz Slatine sega v leto 1947. Vir: TJ Sokol Slatina nad Zdobnici
    Moštvo Slatine nad Zdobnico v sezoni 1993/94. Vir: TJ Sokol Slatina nad Zdobnici

    Od leta 1995 sledi šest sezon med okrožnimi drugoligaši (danes devetoligaši). Nakar se Slatinčani znova vrnejo v elitni razred okrožja, v katerem nastopajo štiri sezone. Sledi izpad ligo nižje, leta 2010 pa prvič (za dve sezoni) okusijo nastopanje na najnižjem nivoju okrožja. Trend rezultatskih vzponov in padcev se je nadaljeval tudi v naslednjih letih. Slatini se je namreč kmalu znova uspelo prebiti v prvo okrožno ligo v kateri so zadnjič nastopali v sezoni 2015/16. Štiri sezone zatem so znova pristali na najnižjem nivoju. Razlog za konkreten padec v sorazmerno kratkem času je bil predvsem v odhodih mnogih igralcev in s tem posledično okrnjenem igralskem kadru.  V tistem obdobju se odgovorni odločijo za novo klubsko podobo grba. Po šestih sezonah igranja med desetoligaši (ki jih je z dvema prekinitvama prvenstva zaznamovala tudi pandemija COVIDa) in tretjem mestu v pretekli sezoni, se zdi, da je znova napočil čas rezultatsko uspešnejšega obdobja za slatinski nogomet.

    Infrastruktura

    Paradoksno je, da so k današnji moderni podobi športnega parka precej pripomogle poplave izpred poltretjega desetletja. Južno ob igrišču »Na Ohradě« (kakor se tudi imenuje slatinski nogometni park) si svojo pot utira reka Zdobnica. V teh dneh bolj potok kot reka je v preteklosti ob obilnih deževjih že večkrat prestopila bregove in povzročil škodo v vasi. Podobno je bilo tudi leta 2000, ko se je igrišče znašlo dobesedno pod vodo. V tistem obdobju so bili klubski prostori vključno z garderobami še v starejšem objektu, kjer je še danes bife. V njem je v času tekem gledalcem na voljo več vrst pijače, prigrizki ter večinoma tudi dimljene klobase.

    Devet let po uničujočih poplavah je klub leta 2009 dobil nov objekt.

    Leta 2009 je s pomočjo evropskih sredstev sledila popolna prenova športnega parka, ki je vključevala tudi izgradnjo novega klubskega objekta vzdolž avt linije na vzhodni strani igrišča. Objekt je od zelenice oddaljen zgolj nekaj korakov. Ločuje ju preprosta ograja, ki v času tekem mnogim gledalcem služi kot naslonjalo pri spremljanju tekem. Nekaj redkih klopi je sicer postavljenih ob steni klubskega objekta. Kjer pa pogled na

    Prostorni rezervni klopi loči od igrišča atletska steza.

    igrišče v času tekem zakrivajo pred njimi stoječi gledalci.

    Notranjost klubskega objekta je preprosta in ima več prostorov. Garderobi sta preprosti in ravno dovolj veliki, da sprejmeta vse igralce. K vsaki od garderob je priključen prostor s tuši in toaletami.

    Vrhunsko vzdrževana igralna površina omogoča igralcem Slatine odlične pogoje za treniranje in igranje tekem.

    Od celotne notranjosti v objektu nemara še najbolj pade v oči prazen prostor čigar vse štiri stene krasijo ekipne slike iz različnih obdobjih slatinskega nogometa. Najstarejša od njih sega v leto 1947. Nekaj je tudi ekipnih slik mlajših kategorij.

    Garderoba domače ekipe.

    Prav pod vsemi slikami lahko najdemo tudi imena nogometašev. V enem izmed kotov visijo tudi igralni kartoni iz davne preteklosti, medtem ko se na nasprotni steni lahko z očmi »sprehodimo« po večji tabeli na kateri najdemo vse končne uvrstitve od sezone, ko je klub pričel s tekmovanjem. Z morda še kakšnim dodatkom iz klubske preteklosti bi prostor lahko poimenovali kar klubska spominska soba. Vsekakor si njegov avtor za trud

    zasluži globok priklon.

    Ob isti strani igrišča je bilo sočasno s klubskim objektom postavljeno tudi večnamensko športno igrišče. Teren okoli igrišča je nekoliko povzdignjen zgolj za vrati na južni strani igrišča. Medtem ko ga na vzhodni in severni strani obdaja zelenje (travniki in nekaj dreves). Leseni in prostorni rezervni klopi, prekriti s plehom, sta postavljeni na nasprotni strani igrišča od klubskega objekta. Od igrišča ju loči še krajša tripasovna atletska steza iz tartana, ki mdr. služi tudi uram telovadbe  učencem iz bližnje osnovne šole.

    Posebno pozornost si brez dvoma zasluži igralna površina. Ravna podlaga s »prvoligaškim« travnikom priča o skrbi, ki jo v kraju namenjajo nogometni zelenici. K njegovi kvaliteti veliko pripomore tudi drenaža, ki je bila pod igrišče vgrajena hkrati z obnovo celotnega kompleksa (leta 2009). Igralci imajo tako

    Stene enega izmed (praznih) klubskih prostorov krasijo fotografije z vseh obdobij kluba ter imeni igralcev pod njimi.

    vrhunske pogoje za treniranje in igranje tekem. Kakršne jim lahko zavida ne le večina klubov na istem nivoju, temveč tudi mnogi višjeligaši.

    Predsednik kluba, trenerski štab ter igralski kader

    Z vrnitvijo peterice nekdanjih igralcev v svoj matični klub je ekipa Slatine brez dvoma pridobila ogromno izkušenj. Velik del svojih igralskih karier so namreč ti igralci preigrali na višjem nivoju. Njihova odločitev o vrnitvi v svoj prvotni klub je povezana predvsem z željo po pomoči Slatini na poti k uvrstitvi v višjo ligo. Ena izmed prednosti igralskega kadra bi znala biti tudi večja pripadnost klubu. Kar polovica igralcev ima namreč svoje korenine prav v Slatini. Med njimi je tudi Josef Svoboda, ki s svojim soimenjakom tvori navezo oče – sin. Josef Svoboda starejši je s svojimi 58-imi leti tudi najstarejši igralec. Kljub svojim častitljivim letom ga po stažu v slatinskem dresu prekaša nekaj soigralcev. Najdaljšo zvestobo klubu premore kapetan Jan Čižinsky. Barve Slatine je zastopal že v kategoriji mlajših dečkov, medtem ko za člansko ekipo nastopa že celih 26 let. Kljub svojim letom je še vedno nepogrešljivi člen prve enajsterice. Poleg kapetanskih nalog je pred kratkim prevzel še vodenje kluba. V krog iste generacije sodi tudi Martin Bednař. Slatinski branilec hkrati skrbi tudi za nogometni podmladek.

    53-letni Slatinčan Martin Michalička je pred štirimi leti sedel na klop svojega matičnega kluba.

    Poleg naveze Svobode v klubu najdemo še eno tovrstno sorodstveno vez. Predstavljata jo trener Martin in njegov sin Ondřej Michalička, ki s svojo hitrostjo uspešno prebija bočne branilce. Za piko na i družinskemu pridihu v moštvu Slatine pripeva še bratska naveza Zdeněk in Petr Bednař. Vsaj v uvodnem delu prvenstva je prvo ime Slatine brez dvoma Martin Šponar. Z njegovim poletnim prihodom je klub v svoje vrste dobil hladnokrvnega eksekutorja, ki polni mreže nasprotnikov kot po tekočem traku. V štirih nastopih mu je kar 13-krat uspelo poslati žogo za hrbet nasprotnih vratarjev. Kot zanimivost – ostali soigralci so skupaj prispevali enako število zadetkov. Glede na njegov dosedanji izkupiček ne čudi, da je Šponar z naskokom tudi vodilni ligaški strelec. 35-letni napadalec je v Slatino prestopil iz devetoligaške ekipe Roven, za katero je nastopal vse od leta 2016. V prestop so ga prepričali tako družina kot prijatelji. Navkljub dejstvu, da v letošnji sezoni nastopa za nižjerangirani klub, mu to očitno prav nič zmanjšuje motivacijo in željo po zadetkih. Zna se zgoditi, da bi njegova odlična forma ključna za dosego cilja moštva. Kar bi pomenilo, da bi Šponar že v naslednji sezoni znova lahko premagoval vratarje na istem nivoju, kot je to počel še pred nekaj meseci.

    Med ofenzivno usmerjenimi igralci velja omeniti tudi Dominika Vojtuša.

    Vrhunski napadalec Martin Šponar velja za enega glavnih adutov Slatinčanov v boju za ligaški naslov.

    Gre za fizično močnega igralca in tudi spretnega z žogo, ki je večino tekem deležen pozornosti tudi dveh ali več branilcev. V svojem osnovnošolskem obdobju je nastopal za Banik iz Ostrave, ko se mu je uspelo prebiti tudi v regijsko reprezentanco.

    Sočasno s Šponarjem se je ekipi pridružil Adam Netušil, s čimer je 17-letnik prevzel primat najmlajšega v moštvu Slatine.

    Zanimivo, da so Slatinčani tudi v pretekli sezoni v svojih vrstah imeli najboljšega strelca lige. Njihova gonilna sila je bil Miroslav Stašov, ki je svoj strelski pohod zaključil pri 25-ih zadetkih. Trenutno je na klubski »bolniški listi«, saj ga je pred tremi tedni doletela poškodba.

    Med legende kluba iz Slatine sodi tudi že omenjeni trener Martin Michalička. Še eden izmed mnogih domačinov je svoje prve nogometne korake v otroštvu opravil na slatinskem igrišču. Tudi kasneje je velik del članske kariere preigral za domače sokole. Pred štirimi leti je sprejel nov izziv in prevzel vodenje moštva. Na njegovo željo se mu je pred kratkim na mestu asistenta pridružil prav tako nekdanji igralec Slatine Jan Vodak. Tako na treningih kot tekmah se njune naloge odlično dopolnjujejo, kar navzven daje moštvu pridih resne in odločne ekipe z jasno določenimi cilji. Dolgoletne igralske izkušnje Michalička in Vodaka ter znano lokalno okolje so nedvomno ena izmed velikih prednosti ne le članskega moštva.

    Mlajše kategorije

    Vse od (uradnega) pričetka organiziranega nogometa v Slatini je večino sezon klubske strukture tvorila katera od mlajših kategorij. Večinoma je bila to ekipa mlajših in starejših dečkov. Dres mlajših kategorij je nosilo tudi kar nekaj nogometašev, ki danes nastopajo za člansko ekipo. Glavna zasluga za delo z mladimi v zadnjem obdobju gre Martinu Bednařu. Nezamenljivi branilec članske ekipe že 17 let predaja nogometno znanje najmlajšim. V klubu se nato vsako leto sproti (odvisno od odziva in številčnosti) odločijo katero ekipo prijaviti v tekmovanje mlajših kategorij. Sodeč po slikah na klubskih družbenih omrežjih so zadnja leta najpogosteje zastopani starejši in mlajši cicibani. Jeseni pred štirimi leti so jim prijave otrok omogočile sestaviti celo ekipo U-6.

    Ekipa starejših dečkov Slatine v sezoni 1980/81. Vir: TJ Sokol Slatina nad Zdobnici

    Zaradi preobremenjenosti Bednařa je klub pred tremi leti na svoji Facebook strani objavil oglas preko katerega je iskal trenerja in asistenta za delo z najmlajšimi. Po besedah Bednařa odziva – po pričakovanju – ni bilo. Zaradi česar je bil na koncu kar sam primoran poiskati pomoč. In jo je našel v Ivu Ďuroški. Igralcu, ki ga je tudi sam treniral v preteklosti.

    V aktualni sezoni ima klub v tekmovanje prijavljeno ekipo mlajših dečkov, ki uradno nastopa združena s C ekipo Vamberka. Moštvo tvori 12 igralcev. Deset od njih je članov Slatine. Večino svojih domačih

    Tudi Martin Bednař spada v kategorijo klubskih legend. Poleg igranja za Slatino se v svojem matičnem klubu že 17 let posveča nogometnemu podmladku.

    tekem igrajo na slatinskem igrišču. Med desetimi moštvi, ki nastopajo v tekmovanju znotraj okrožja, ekipa Slatine po treh odigranih krogih zaseda peto mesto.

    Podobno, kot v mnogih manjših sredinah, so tudi v Slatini močno omejeni s številom mlajših igralcev. Tudi zato v preteklosti niso formirali kadetske ekipe. Česar nimajo v načrtu niti v prihodnje. Za razliko od mlajših in starejših dečkov ter cicibanov nastopanje kadetske in mladinske ekipe zahteva večje število igralcev. Medtem ko se trend števila igralcev v mlajših selekcijah v manjših sredinah s starostjo kvečjemu manjša. Tako igralci, ki so po koncu osnovne šole zaključili z nastopanjem za Slatino svojo nogometno pot ali končajo ali nadaljujejo v katerem izmed večjih okoliških klubov (Rychnov nad Kněžnou, Vamberk).

    Medijska pokritost in cilji kluba

    Marsikdo bi pripomnil, da za popolno podobo kluba v današnjem času ne zadostuje zgolj zgledno urejena infrastruktura ter dobri rezultati, temveč je za to potrebna tudi (vidna) medijska podoba. Tudi na tem področju je potrebno klub iz obronkov Orliškega hribovja pohvaliti. Slatina ima svojo aktivno Facebook stran od leta 2012. Prva leta je bila namenjena primarno informiranju igralcev o prihajajočih akcijah. Kasneje so se na njej sledili pogostejši vpisi, predvsem z razporedi pred prihajajočimi tekmami vseh klubskih kategorij. Izpostaviti velja jesenski del sezone 2022/23, ko so se na strani našle fotoreportaže s tekem z zelo kvalitetnimi fotografijami.

    Razpored sezone lahko najdemo tudi na občinski spletni strani ter na oglasni deski v središču vasi. Poleg članskih tekem so tam objavljeni tudi termini tekem mlajših dečkov, ob njih pa lahko ugledamo še plakat z vabilom na prihajajočo člansko prvenstveno tekmo.

    V zadnjem obdobju so v klubu poskrbeli še za dodatni »medijski zagon«. Facebook stran je zagotovo še pridobila na obiskanosti z intervjuji in pogostejšimi vpisi. Da se odgovorni v klubu zavedajo pomena socialnih omrežij, ki omogočajo stik tako z navijači kot tudi informiranje širše javnosti, se je pokazalo v preteklem letu. Takrat je zaživela tudi spletna stran na kateri so zaenkrat prispevki o odigranih tekmah ter slikovna predstavitev igralcev. Za popolnejšo podobo strani bi veljalo nanjo dodati morda zgodovino ter ostale zanimivosti povezane s klubom. Kar seveda terja svoj čas. Odgovorni v klubu temu pritrjujejo ter dopuščajo možnost izboljšave tudi v tej smeri.

    Poleg pogostih objav na spletu ima klub tudi svojo oglasno desko ob glavni cesti v središču Slatine.

    Za piko na i zunanji podobi kluba so v letošnjem letu poskrbeli še s postavitvijo Instagram strani na kateri se občasno pojavljajo tudi slike.

    Dasiravno se v klubu v prihodnjih letih ne bi branili niti napredovanja na morda še višji tekmovalni nivo, se odgovorni vseeno zavedajo tudi svojega primarnega dolgoročnega cilja. Ki je – tako kot pri veliki večini klubov iz manjših sredin – vezan na obstoj nogometa v kraju. Čeprav se morda v času uspehov tovrstni cilj zdi samoumeven, številne usode klubov pritrjujejo, da je tudi v obdobju slave potrebno misliti na (morebitne) padce. Tudi zato si v Slatini želijo v klub v prihodnje privabiti večje število mladih in s tem razširiti potencialno bazo doma vzgojenih nogometašev.

    Brez dvoma ima Sokol Slatina postavljene trdne temelje za nadaljnjo rast kluba. Poleg klubske infrastrukture, kvalitetne igralske in trenerske zasedbe, medijske razpoznavnosti je tu še en zelo pomemben faktor – podpora lokalnega okolja. V trenutnih okoliščinah se zdi, da morajo svoj del opraviti le še igralci na zelenici in z uspehom (uvrstitvijo ligo višje) dodati češnjo na torti. Zaenkrat so na odlični poti.  

    TJ Sokol Slatina nad Zdobnici v jesenskem delu sezone 2025/26.

    Okrožje Rychnov nad Kněžnou je tudi v sezoni 2025/26 edino v Kralovehraški regiji, ki mu številčnost klubov omogoča organizacijo tekmovanja na najnižjem nivoju češkega nogometa. A se je kmalu po žrebu in objavi razporeda jesenskega dela sezone izkazalo, da bo ligaško tekmovanje okrnjeno za klub 1. FC Union Rokytnice v Orlickych horach, ki je še pred pričetkom prvenstva izstopilo iz tekmovanja. S tem se je število klubov v ligi zmanjšalo na devet. Sokol iz Slatine je tako nehote doletela usoda neigranja tekme ravno v prvem prvenstvenem krogu. V naslednjih štirih tekmah so nato dosegli štiri prepričljive zmage, kar jih je zavihtelo na vrh lestvice skupaj z ekipo Dobrega. A ima slednja na svojem kontu tudi tekmo več (vključno z enim porazom). Razlog, da so Slatinčani po petih krogih uradno na drugem mestu, tiči v manjšem številu doseženih zadetkov.

    Slatinski zmagoviti val se odvija na krilih trenutno najboljšega strelca lige Martina Šponara, ki je dosegel točno polovico vseh zadetkov. Ne le prihod slednjega, klubsko letvico so visoko postavili tudi poletni prihodi kar nekaj povratnikov v zeleni slatinski dres. Za popoln klubski ustroj članskega moštva skrbi trenerski štab. Slednji dvakrat tedensko zbere igralce na treningih. Odgovorni so zadovoljni tudi s podporo občine, ki kot edina finančno pomaga klubu ter hkrati skrbi za zgledno urejen nogometni park. Pri tem velja omeniti tudi posluh župana kraja. Zavedajoč se kvalitetnih pogojev za treniranje in igranje tekem je poskrbel za ustrezno šolanje vzdrževalcev travnate površine, kar prinaša sadove v obliki vrhunsko pripravljene zelenice.

    Zanimivo, da so si Slatinčani svoje igrišče več kot deset sezon delili z moštvom Labut’ iz Rychnova nad Kněžnou, ki je kar nekaj sezon preigral v isti ligi. Omenjeni klub je bil namreč brez svojega igrišča, zato je bil primoran najti nadomestno lokacijo za svoje domače tekme. In jo – ob plačilu občini za uporabo igrišča – našel ravno v Slatini. Po koncu zadnje sezone je omenjeni klub prenehal delovati in igrišče je tako znova pod »popolno kontrolo« lokalnih sokolov.

    Slatina se od sezone 2020/21 redno prijavlja v pokalno tekmovanje na nivoju okrožja. Prvič jim je najnižjo stopnico uspelo prestopiti jeseni 2022, ko so se od tekmovanja poslovili v drugem krogu. Svoj uspeh so ponovili še v aktualni sezoni, ko so tudi v pokalu potrdili svoje visoke ambicije. V prvem krogu so na domačem igrišču gostili devetoligaša Zdelov in ga izločili z rezultatom 5:3. V drugem krogu jim je žreb namenil še za rang višjega nasprotnika – osmoligaša Skolnico. Čeprav so tekmo odigrali brez svojega najboljšega strelca, je Slatini že v uvodu uspelo povesti z 2:0 in s tem v delirij spraviti svoje številne navijače. Gostje so naposled vendarle potrdili vlogo favorita in rezultat obrnili sebi v prid (3:5). Kljub izpadu so Slatinčani pustili zelo dober vtis.

    Po besedah trenerja in igralcev v klubu ne skrivajo želje po osvojitvi prvega mesta in napredovanju v deveto ligo. Kjer bi se znova merili s svojim največjim rivalom, B ekipo iz sosednjega kraja Javornice. Do takrat bo vlogo glavnega rivala nadomeščala B ekipa Lukavic. Večji del svojega obstoja je bila del klubskega ustroja tudi katera izmed mlajših kategorij. Kar je pripomoglo Slatini ustvariti si ime tudi v širšem okolju. Med mladimi nogometaši, ki so v obdobju osnovne šole nastopali za slatinski sokol, je najvidnejša kariera uspela Pavlu Dapeciju. Večino svoje nogometne poti je sicer nastopal za klub iz Rychnova nad Kněžnou, za krajši čas pa se je znašel tudi v kadru prvoligaškega kluba Hradec Kralove.

    Zgodovina in uspehi kluba

    Po besedah župana Tume, ki v sojem uradu hrani klubske arhivske članke, naj bi začetki nogometa v Slatini segali v leto 1934. Cela tri desetletja naj bi šlo bolj za druženje lokalnih nogometnih zanesenjakov, ki so tu in tam odigrali prijateljsko tekmo s katerim od bližnjih klubov. Klub naj bi že od samih začetkov imel v svojem imenu naziv »sokol«. Prvič se v uradnem tekmovanju okrožja pojavi leta 1963. Hkrati to letnico v klubu vodijo tudi kot uradni nastanek nogometnega kluba Sokol Slatina nad Zdobnici. Od tega leta do danes se nogomet v Slatini igra brez prestanka, klub pa je ves čas tekmoval na nivoju okrožnih lig. Vse do leta 1995 je z različnimi uspehi nastopal v takrat še enotni okrožni ligi. Iz tistega obdobja velja izpostaviti sezono 1978/79, ki so jo zaključili na drugem mestu. Čeprav je bil ustroj tekmovanja takrat drugačen, se omenjena sezona lahko šteje za najuspešnejšo v klubski zgodovini.

    Od leta 1995 sledi šest sezon med okrožnimi drugoligaši (danes devetoligaši). Nakar se Slatinčani znova vrnejo v elitni razred okrožja, v katerem nastopajo štiri sezone. Sledi izpad ligo nižje, leta 2010 pa prvič (za dve sezoni) okusijo nastopanje na najnižjem nivoju okrožja. Trend rezultatskih vzponov in padcev se je nadaljeval tudi v naslednjih letih. Slatini se je namreč kmalu znova uspelo prebiti v prvo okrožno ligo v kateri so zadnjič nastopali v sezoni 2015/16. Štiri sezone zatem so znova pristali na najnižjem nivoju. Razlog za konkreten padec v sorazmerno kratkem času je bil predvsem v odhodih mnogih igralcev in s tem posledično okrnjenem igralskem kadru. V tistem obdobju se odgovorni odločijo za novo klubsko podobo grba. Po šestih sezonah igranja med desetoligaši (ki jih je z dvema prekinitvama prvenstva zaznamovala tudi pandemija COVIDa) in tretjem mestu v pretekli sezoni, se zdi, da je znova napočil čas rezultatsko uspešnejšega obdobja za slatinski nogomet.

    Infrastruktura

    Paradoksno je, da so k današnji moderni podobi športnega parka precej pripomogle poplave izpred poltretjega desetletja. Južno ob igrišču »Na Ohradě« (kakor se tudi imenuje slatinski nogometni park) si svojo pot utira reka Zdobnica. V teh dneh bolj potok kot reka je v preteklosti ob obilnih deževjih že večkrat prestopila bregove in povzročil škodo v vasi. Podobno je bilo tudi leta 2000, ko se je igrišče znašlo dobesedno pod vodo. V tistem obdobju so bili klubski prostori vključno z garderobami še v starejšem objektu, kjer je še danes bife. V njem je v času tekem gledalcem na voljo več vrst pijače, prigrizki ter večinoma tudi dimljene klobase.

    Leta 2009 je s pomočjo evropskih sredstev sledila popolna prenova športnega parka, ki je vključevala tudi izgradnjo novega klubskega objekta vzdolž avt linije na vzhodni strani igrišča. Objekt je od zelenice oddaljen zgolj nekaj korakov. Ločuje ju preprosta ograja, ki v času tekem mnogim gledalcem služi kot naslonjalo pri spremljanju tekem. Nekaj redkih klopi je sicer postavljenih ob steni klubskega objekta. Kjer pa pogled na igrišče v času tekem zakrivajo pred njimi stoječi gledalci.

    Notranjost klubskega objekta je preprosta in ima več prostorov. Garderobi sta preprosti in ravno dovolj veliki, da sprejmeta vse igralce. K vsaki od garderob je priključen prostor s tuši in toaletami.

    Od celotne notranjosti v objektu nemara še najbolj pade v oči prazen prostor čigar vse štiri stene krasijo ekipne slike iz različnih obdobjih slatinskega nogometa. Najstarejša od njih sega v leto 1947. Nekaj je tudi ekipnih slik mlajših kategorij. Prav pod vsemi slikami lahko najdemo tudi imena nogometašev. V enem izmed kotov visijo tudi igralni kartoni iz davne preteklosti, medtem ko se na nasprotni steni lahko z očmi »sprehodimo« po večji tabeli na kateri najdemo vse končne uvrstitve od sezone, ko je klub pričel s tekmovanjem. Z morda še kakšnim dodatkom iz klubske preteklosti bi prostor lahko poimenovali kar klubska spominska soba. Vsekakor si njegov avtor za trud zasluži globok priklon.

    Ob isti strani igrišča je bilo sočasno s klubskim objektom postavljeno tudi večnamensko športno igrišče. Teren okoli igrišča je nekoliko povzdignjen zgolj za vrati na južni strani igrišča. Medtem ko ga na vzhodni in severni strani obdaja zelenje (travniki in nekaj dreves). Leseni in prostorni rezervni klopi, prekriti s plehom, sta postavljeni na nasprotni strani igrišča od klubskega objekta. Od igrišča ju loči še krajša tripasovna atletska steza iz tartana, ki mdr. služi tudi uram telovadbe učencem iz bližnje osnovne šole.

    Posebno pozornost si brez dvoma zasluži igralna površina. Ravna podlaga s »prvoligaškim« travnikom priča o skrbi, ki jo v kraju namenjajo nogometni zelenici. K njegovi kvaliteti veliko pripomore tudi drenaža, ki je bila pod igrišče vgrajena hkrati z obnovo celotnega kompleksa (leta 2009). Igralci imajo tako vrhunske pogoje za treniranje in igranje tekem. Kakršne jim lahko zavida ne le večina klubov na istem nivoju, temveč tudi mnogi višjeligaši.

    Predsednik kluba, trenerski štab ter igralski kader

    Z vrnitvijo peterice nekdanjih igralcev v svoj matični klub je ekipa Slatine brez dvoma pridobila ogromno izkušenj. Velik del svojih igralskih karier so namreč ti igralci preigrali na višjem nivoju. Njihova odločitev o vrnitvi v svoj prvotni klub je povezana predvsem z željo po pomoči Slatini na poti k uvrstitvi v višjo ligo. Ena izmed prednosti igralskega kadra bi znala biti tudi večja pripadnost klubu. Kar polovica igralcev ima namreč svoje korenine prav v Slatini. Med njimi je tudi Josef Svoboda, ki s svojim soimenjakom tvori navezo oče – sin. Josef Svoboda starejši je s svojimi 58-imi leti tudi najstarejši igralec. Kljub svojim častitljivim letom ga po stažu v slatinskem dresu prekaša nekaj soigralcev. Najdaljšo zvestobo klubu premore kapetan Jan Čižinsky. Barve Slatine je zastopal že v kategoriji mlajših dečkov, medtem ko za člansko ekipo nastopa že celih 26 let. Kljub svojim letom je še vedno nepogrešljivi člen prve enajsterice. Poleg kapetanskih nalog je pred kratkim prevzel še vodenje kluba. V krog iste generacije sodi tudi Martin Bednař. Slatinski branilec hkrati skrbi tudi za nogometni podmladek.

    Poleg naveze Svobode v klubu najdemo še eno tovrstno sorodstveno vez. Predstavljata jo trener Martin in njegov sin Ondřej Michalička, ki s svojo hitrostjo uspešno prebija bočne branilce. Za piko na i družinskemu pridihu v moštvu Slatine pripeva še bratska naveza Zdeněk in Petr Bednař. Vsaj v uvodnem delu prvenstva je prvo ime Slatine brez dvoma Martin Šponar. Z njegovim poletnim prihodom je klub v svoje vrste dobil hladnokrvnega eksekutorja, ki polni mreže nasprotnikov kot po tekočem traku. V štirih nastopih mu je kar 13-krat uspelo poslati žogo za hrbet nasprotnih vratarjev. Kot zanimivost – ostali soigralci so skupaj prispevali enako število zadetkov. Glede na njegov dosedanji izkupiček ne čudi, da je Šponar z naskokom tudi vodilni ligaški strelec. 35-letni napadalec je v Slatino prestopil iz devetoligaške ekipe Roven, za katero je nastopal vse od leta 2016. V prestop so ga prepričali tako družina kot prijatelji. Navkljub dejstvu, da v letošnji sezoni nastopa za nižjerangirani klub, mu to očitno prav nič zmanjšuje motivacijo in željo po zadetkih. Zna se zgoditi, da bi njegova odlična forma ključna za dosego cilja moštva. Kar bi pomenilo, da bi Šponar že v naslednji sezoni znova lahko premagoval vratarje na istem nivoju, kot je to počel še pred nekaj meseci.

    Med ofenzivno usmerjenimi igralci velja omeniti tudi Dominika Vojtuša. Gre za fizično močnega igralca in tudi spretnega z žogo, ki je večino tekem deležen pozornosti tudi dveh ali več branilcev. V svojem osnovnošolskem obdobju je nastopal za Banik iz Ostrave, ko se mu je uspelo prebiti tudi v regijsko reprezentanco.

    Sočasno s Šponarjem se je ekipi pridružil Adam Netušil, s čimer je 17-letnik prevzel primat najmlajšega v moštvu Slatine.

    Zanimivo, da so Slatinčani tudi v pretekli sezoni v svojih vrstah imeli najboljšega strelca lige. Njihova gonilna sila je bil Miroslav Stašov, ki je svoj strelski pohod zaključil pri 25-ih zadetkih. Trenutno je na klubski »bolniški listi«, saj ga je pred tremi tedni doletela poškodba.

    Med legende kluba iz Slatine sodi tudi že omenjeni trener Martin Michalička. Še eden izmed mnogih domačinov je svoje prve nogometne korake v otroštvu opravil na slatinskem igrišču. Tudi kasneje je velik del članske kariere preigral za domače sokole. Pred štirimi leti je sprejel nov izziv in prevzel vodenje moštva. Na njegovo željo se mu je pred kratkim na mestu asistenta pridružil prav tako nekdanji igralec Slatine Jan Vodak. Tako na treningih kot tekmah se njune naloge odlično dopolnjujejo, kar navzven daje moštvu pridih resne in odločne ekipe z jasno določenimi cilji. Dolgoletne igralske izkušnje Michalička in Vodaka ter znano lokalno okolje so nedvomno ena izmed velikih prednosti ne le članskega moštva.

    Mlajše kategorije

    Vse od (uradnega) pričetka organiziranega nogometa v Slatini je večino sezon klubske strukture tvorila katera od mlajših kategorij. Večinoma je bila to ekipa mlajših in starejših dečkov. Dres mlajših kategorij je nosilo tudi kar nekaj nogometašev, ki danes nastopajo za člansko ekipo. Glavna zasluga za delo z mladimi v zadnjem obdobju gre Martinu Bednařu. Nezamenljivi branilec članske ekipe že 17 let predaja nogometno znanje najmlajšim. V klubu se nato vsako leto sproti (odvisno od odziva in številčnosti) odločijo katero ekipo prijaviti v tekmovanje mlajših kategorij. Sodeč po slikah na klubskih družbenih omrežjih so zadnja leta najpogosteje zastopani starejši in mlajši cicibani. Jeseni pred štirimi leti so jim prijave otrok omogočile sestaviti celo ekipo U-6.

    Zaradi preobremenjenosti Bednařa je klub pred tremi leti na svoji Facebook strani objavil oglas preko katerega je iskal trenerja in asistenta za delo z najmlajšimi. Po besedah Bednařa odziva – po pričakovanju – ni bilo. Zaradi česar je bil na koncu kar sam primoran poiskati pomoč. In jo je našel v Ivu Ďuroški. Igralcu, ki ga je tudi sam treniral v preteklosti.

    V aktualni sezoni ima klub v tekmovanje prijavljeno ekipo mlajših dečkov, ki uradno nastopa združena s C ekipo Vamberka. Moštvo tvori 12 igralcev. Deset od njih je članov Slatine. Večino svojih domačih tekem igrajo na slatinskem igrišču. Med desetimi moštvi, ki nastopajo v tekmovanju znotraj okrožja, ekipa Slatine po treh odigranih krogih zaseda peto mesto.

    Podobno, kot v mnogih manjših sredinah, so tudi v Slatini močno omejeni s številom mlajših igralcev. Tudi zato v preteklosti niso formirali kadetske ekipe. Česar nimajo v načrtu niti v prihodnje. Za razliko od mlajših in starejših dečkov ter cicibanov nastopanje kadetske in mladinske ekipe zahteva večje število igralcev. Medtem ko se trend števila igralcev v mlajših selekcijah v manjših sredinah s starostjo kvečjemu manjša. Tako igralci, ki so po koncu osnovne šole zaključili z nastopanjem za Slatino svojo nogometno pot ali končajo ali nadaljujejo v katerem izmed večjih okoliških klubov (Rychnov nad Kněžnou, Vamberk).

    Medijska pokritost in cilji kluba

    Marsikdo bi pripomnil, da za popolno podobo kluba v današnjem času ne zadostuje zgolj zgledno urejena infrastruktura ter dobri rezultati, temveč je za to potrebna tudi (vidna) medijska podoba. Tudi na tem področju je potrebno klub iz obronkov Orliškega hribovja pohvaliti. Slatina ima svojo aktivno Facebook stran od leta 2012. Prva leta je bila namenjena primarno informiranju igralcev o prihajajočih akcijah. Kasneje so se na njej sledili pogostejši vpisi, predvsem z razporedi pred prihajajočimi tekmami vseh klubskih kategorij. Izpostaviti velja jesenski del sezone 2022/23, ko so se na strani našle fotoreportaže s tekem z zelo kvalitetnimi fotografijami.

    Razpored sezone lahko najdemo tudi na občinski spletni strani ter na oglasni deski v središču vasi. Poleg članskih tekem so tam objavljeni tudi termini tekem mlajših dečkov, ob njih pa lahko ugledamo še plakat z vabilom na prihajajočo člansko prvenstveno tekmo.

    V zadnjem obdobju so v klubu poskrbeli še za dodatni »medijski zagon«. Facebook stran je zagotovo še pridobila na obiskanosti z intervjuji in pogostejšimi vpisi. Da se odgovorni v klubu zavedajo pomena socialnih omrežij, ki omogočajo stik tako z navijači kot tudi informiranje širše javnosti, se je pokazalo v preteklem letu. Takrat je zaživela tudi spletna stran na kateri so zaenkrat prispevki o odigranih tekmah ter slikovna predstavitev igralcev. Za popolnejšo podobo strani bi veljalo nanjo dodati morda zgodovino ter ostale zanimivosti povezane s klubom. Kar seveda terja svoj čas. Odgovorni v klubu temu pritrjujejo ter dopuščajo možnost izboljšave tudi v tej smeri.

    Za piko na i zunanji podobi kluba so v letošnjem letu poskrbeli še s postavitvijo Instagram strani na kateri se občasno pojavljajo tudi slike.

    Dasiravno se v klubu v prihodnjih letih ne bi branili niti napredovanja na morda še višji tekmovalni nivo, se odgovorni vseeno zavedajo tudi svojega primarnega dolgoročnega cilja. Ki je – tako kot pri veliki večini klubov iz manjših sredin – vezan na obstoj nogometa v kraju. Čeprav se morda v času uspehov tovrstni cilj zdi samoumeven, številne usode klubov pritrjujejo, da je tudi v obdobju slave potrebno misliti na (morebitne) padce. Tudi zato si v Slatini želijo v klub v prihodnje privabiti večje število mladih in s tem razširiti potencialno bazo doma vzgojenih nogometašev.

    Brez dvoma ima Sokol Slatina postavljene trdne temelje za nadaljnjo rast kluba. Poleg klubske infrastrukture, kvalitetne igralske in trenerske zasedbe, medijske razpoznavnosti je tu še en zelo pomemben faktor – podpora lokalnega okolja. V trenutnih okoliščinah se zdi, da morajo svoj del opraviti le še igralci na zelenici in z uspehom (uvrstitvijo ligo višje) dodati češnjo na torti. Zaenkrat so na odlični poti.  

  • SK Dobre – TJ Start Olešnice

    SK Dobre – TJ Start Olešnice

    Zadnji konec tedna je v okrožju Rychnov nad Kněžnou potekal že 17. prvenstveni krog v tretji okrožni ligi. Eno od srečanj je na materinski dan potekalo tudi v Dobrem, kamor je na gostovanje prispela zadnjeuvrščena ekipa iz 15 km oddaljenega kraja Olešnica v Orliškem hribovju. Po ne ravno uspešnem uvodu v spomladanski del prvenstva (štiri točke iz petih tekem) bi si v taboru Dobrega le težko želeli primernejšega nasprotnika za izboljšanje točkovnega izkupička.

    S soncem obsijana nedelja in pogled na lestvico sta v taboru Dobrega že pred tekmo poskrbela za sproščeno razpoloženje. Za dodaten optimizem v taboru domačih je

    Kot je že običaj v Švejkovi deželi, so vsako leto drugi majski konec tedna s pričetkom svetovnega prvenstva v hokeju žogobrcarji za krajše obdobje primorani stopiti v senco najhitrejše moštvene igre. Kar bistveno ne vpliva na njihove sotrpine v najnižjih ligah. Vajeni igranja v senci medijskih žarometov so se tudi zadnji konec tedna podali v boj za prvenstvene točke in posledično v čim boljšem razpoloženju štartati v nov delovni teden.

    Še preden je sodnik prvič pihnil v svojo piščalko sta moštvi zamenjali igralni polovici.

    vplival tako jesenski rezultat med nasprotnikoma (visoka zmaga Dobrega z 0:6) ter povratek prvega domačega golgeterja Michala Dostala. Popolno pomladno idilo sta malenkost kazila (za ta čas nizka temperatura) in hladnejši severni veter, ki sta gledalcem preprečila, da bi tekmo spremljali v lahkotnejših oblačilih.

    Ob igrišču se je uro pred pričetkom tekme kot prvi pojavil mlad par. S polnimi rokami hrane in jedače je odkorakal v gostinski objekt, kjer je pričel s pripravo ponudbe. Skupaj s prvimi obiskovalci pred prodajnim okencem so z ogrevanjem na svoji polovici pričeli tudi domači nogometni junaki. Po ne prezahtevni fizični pripravi na srečanje je pred prihodom sodnika sledil še bojni posvet ob svoji rezervni klopi. Da postavitev igrišča (vzhod – zahod) v sončnem vremenu zna igrati pomembno vlogo tudi v najnižji ligi, se je pokazalo

    pred uvodnim sodniškim žvižgom. Še preden sta se nasprotnika podala v boj za prvenstvene točke, je namreč sledila menjava igralnih polovic.

    Prvi polčas

    Da bo tekma na trenutke obogatena tudi s kurioznimi situacijami, je pokazala že peta minuta. Takrat so domači izvedli napad med katerim je stranski sodnik precej neodločno dvignil zastavico, a jo kmalu zatem znova spustil. Igralci Dobrega so žogo nato zapravili. Gostujoči vratar si jo z nogo namestil na rob vratarjevega prostora od koder jo je podal točno na noge domačemu napadalcu Jiřimu Poulu, ki jo je z roba kazenskega prostora poslal v gostujočo mrežo. Neodločni in izgubljeni sodnik Rudolf Merbs je potreboval kar nekaj časa, da je zadetek naposled (upravičeno) priznal.

    Tomaš Vidlak je držal vajeti domače igre na sredini igrišča.

    V deveti minuti je sledila nova nevarna situacija pred gostujočimi vrati. Po levi strani je na rob kazenskega prostora prodrl Tomaš Hanuš, a žoga po njegovi podaji ni našla nog soigralcev. Dve minuti zatem se je s prodorom izkazal domači kapetan Martin Pašta. Akcijo je zaključil Tomaš Vidlak, a so gostje njegov strel blokirali. Po kotu z desne je sledila podaja na prvo vratnico, kjer je bil najbolj spreten Michal Dostal, ki je z nogo

    žogo poslal v nebranjeni del nasprotnih vrat. Domači napadalec je vrnitev na zelenice ovekovečil že s svojim desetim prvenstvenim zadetkom.

    V 18. minuti je za novo priložnost poskrbel na

    levem krilu zelo aktivni Hanuš. Njegovo podajo v kazenski prostor so pospremili kar trije njegovi soigralci. Naposled je bila ravno številčnost kriva, da so si bili pri zaključku bolj v napoto kot v pomoč, saj so iz lepe situacije streljali mimo gostujočih vrat. 23. minuta je postregla z lepo akcijo Dobrega. po dvojni podaji je Hanuš sam prodrl v kazenski prostor, a iz bližine nato meril nenatančno. Dve minuti zatem bi lahko domači svojo prednost povišali. Po natančni podaji Dostala vtekajočemu Ondřeju Svobodi je slednji z 10-ih metrov že premagala nemočnega nasprotnega vratarja, a je žoga po njegovem strelu zadela vratnico in se nato odbila točno v naročje vratarja.

    Obe moštvi svojim privržencem nista ponudili ravno kakovostne predstave. V tekmi s številnimi napakami je bila pobuda vendarle na strani domačih. Z aktivnostjo v napadu sta vsak na svoji strani izstopala Dostal in

    Luboš Pohl je uspešno pokrival levo stran domače obrambe ter se po dobljenih žogah večkrat vključeval tudi v napadalne akcije.

    Hanuš. Še posebej slednji je imel na levem krilu ob anemični in premalo agresivni gostujoči obrambi pogosto odprto pot proti gostujočim vratom. Na nasprotni strani so gostje nekaj več pozornosti namenjali najnevarnejšemu napadalcu Dobrega Dostalu, ki je s svojimi prodori tako po desni kot skozi sredino pokazal zakaj velja za gonilno silo domače ofenzive.

    Zelo aktivni Tomaš Hanuš je v 23. minuti takole zapravil lepo priložnost za zadetek.

    Za razliko od gostujoče obrambe so domači igralci kazali nekaj več agresivnosti. Ob sicer precej limitiranem nasprotniku tudi domača obrambna linija v sestavi Michal Sedlaček – Jaroslav Pohl – Luboš Pohl ni imela pretiranega dela z nasprotnimi napadalci. Gostom je sicer uspelo nekajkrat prenesti igro na polovico Dobrega, a pri redkih zaključkih niso uspelo ogroziti domačega vratarja Zdenka Arnošta.

    Po daljšem obdobju nezanimive in raztrgane igre je vendarle sledil zanimivejši zaključek prvega dela igre. Če je v 38. minuti Hanuš z leve strani meril še preko vrat, so domači naslednjo minuto še tretjič razveselili svoje privržence. Znova je bil glavni kreator akcije Dostal, ki je svoj prodor rahlo po desni zaključil z močnim strelom. Njegov drugi zadetek na tekmi mu je preprečila vratnica, od katere se je žoga odbila pred gol. Najhitrejši pri njej je bil Jiři Madr, ki jo je z desetih metrov neubranljivo poslal za hrbet gostujočega vratarja.

    Tretji zadetek v gostujoči mreži je skupinica mlajših domačih privržencev proslavila s prižigom dimne bombe.

    Zaključek prvega polčasa je igralcem Dobrega prinesel izdatno prednost, ki jim je omogočala mirno nadaljevanje tekme. Ob tem velja omeniti, da gostom niti enkrat ni uspelo sprožiti resnega strela v okvir

    Zgolj tri minute kasneje je Dobre svojo prednost še povišal. Glavnino dela pri četrtem zadetku je znova opravil Dostal, ki je bil v svojem prodoru po desni strani neustavljiv za nasprotne branilce. S podajo po tleh je v kazenskem prostoru lepo našel soigralca Hanuša, ki mu z bližine ni bilo težko zatresti nasprotne mreže. Dve minuti pred koncem polčasa je Dostal poskrbel za še en natančen predložek, tokrat Jiřimu Poulu, ki pa je z glavo meril precej preko vrat.

    domačih vrat. Domači privrženci so svoje ljubljence z odobravanjem pospremili v garderobo, nakar si je večina od njih privoščila kozarec točenega piva. Poleg hmeljevega napitka je bilo gledalcem ponujeno več različnih brezalkoholnih pijač, prigrizkov, sladkarij, pa tudi klobas in hot dogov. Slednji so bili še posebej priljubljeni pri najmlajših gledalcih.

    Lepo število gledalcev si je ogledalo nedeljski dvoboj v Dobrem.

    Nedeljski obračun je ob igrišče v Dobrem privabil približno 80 gledalcev. K lepi številki je velik del prispevala prisotnost najmlajših. Manjšina gledalcev si je temo ogledala s travnate »tribune« za rezervnima klopema, kjer je pol ducata domačih privržencev dogajanje popestrilo tudi z nekaj dimnimi bombami. Pogled ob nasprotno stran igrišča je pokazal, da nogometne tekme za kraj predstavljajo več, kot le običajen športni dogodek. Številčna prisotnost najmlajših oz. mladih družin je najlepši pokazatelj širšega

    pomena nogometa za sam kraj.

    Po prihodu iz garderob je bila sproščenost na obrazih domačih nogometašev videti tudi med pogovori s svojimi družinskimi člani in privrženci. Vsaj tisti, ki so trenutke do pričetka drugega polčasa izkoristili za izmenjavo mnenj s prisotnimi ob igrišču.

    Drugi polčas

    Uvodne minute nadaljevanja srečanja so nakazale aktivnejšo igro gostov. Vseeno si jim v tem obdobju ni uspelo priigrati omembe vredne priložnosti. Na drugi strani je domačim prvo akcijo uspelo izpeljati v 54. minuti, ko je Vidlak s podajo s sredine igrišča v nasprotnem kazenskem prostoru zaposlil Poula, a je slednji pokazal preveč nespretnosti pri sprejemu žoge. Minuto kasneje je s strelom z desne strani poskusil Daniel Šmida, po katerem je žoga končala mimo daljše vratnice v gol avtu.

    Po prihodu iz garderobe so si nekateri domači junaki vzeli čas za krajši klepet s svojimi privrženci. Med njimi sta bila tudi Josef Čtvrtečka in Jiři Poul.
    Michal Sedlaček v obrambni akciji.

    Precej bolj izenačeno srečanje je v 62. minuti prineslo sploh prvi strel v okvir domačih vrat, a je poskusil gostov po prostem strelu s 25-ih metrov končal zgolj v naročju Arnošta. Še v isti minuti je eden izmed gostujočih igralcev zaradi poškodbe moral zapustiti igrišče. Ker so gostje v Dobre prispeli z enajsterico igralcev, so bili preostanek srečanja primorani odigrati z deseterico.

    Drugi najboljši strelec Dobrega Ondřej Svoboda se tokrat ni vpisal med strelce.

    Igralci Dobrega so bili precej manj angažirani in agresivni, kot v prvem polčasu. Več kot očitno sta jih visoko vodstvo ter zatem še igralec več uspavala. Posledično se je tekma pogosteje odvijala na njihovi polovici. Rezultat pasivne igre je bil prejeti zadetek v 64. minuti. Po visoki podaji na desno stran domačega kazenskega prostora je ob anemični domači obrambi do žoge prvi pritekel eden od gostujočih napadalcev in jo z bližine že skoraj z mrtvega kota poslal za hrbet Arnošta.

    Rudolf Merbs je s svojimi (ne)odločitvami večkrat povzročil začudenje med igralci obeh moštev.

    Za odigrano prvo polovico drugega polčasa si domača ekipa zasluži vse prej kot pozitivno oceno. Poleg prejetega zadetka ob igralcu več jim nikakor ni več uspelo povezati podaj preko katerih bi si uspeli pripraviti še kakšno priložnost. Sodeč po videnem so bolj ali manj čakali le še konec srečanja.

    Zadnjih 20 minut srečanja je vendarle nagnilo tehtnico (zopet) na stran favoriziranega moštva. Čeprav je bilo nekaj domačih igralcev v tem obdobju že dokaj na koncu s svojimi močmi, si jim je do konca srečanja uspelo pripraviti še nekaj priložnosti. Ki so tudi rezultat številčno okrnjene zasedbe pri nasprotniku.

    Domači vratar Zdeněk Arnošt je bil večji del tekme brez dela. Kljub temu je v 64. minuti moral po žogo v svojo mrežo.

    Poskus Luboša Pohla z desne strani v 72. minuti je končal še preko gola. Zato pa so bili domači znova uspešni pet minut kasneje, ko jim je po dolgem času uspelo izpeljati napadalno akcijo, s kakršnimi so v prvem polčasu precej pogosteje razvajali prisotne gledalce. Tudi tokrat je svoj pečat pri spremembi rezultata prispeval Dostal, ki je z leve strani s podajo na sredini igrišča našel Radeka Frimla. Ta je žogo podaljšal do Pašte, ki je s strelom z roba kazenskega prostora uspešno zaključil akcijo.

    V 84. minuti so igralci Dobrega s šestim zadetkom zaključili svoje strelske vaje.

    V 84. minuti so se domači še šestič razveselili doseženega zadetka. Po nekaj odbojih žoge na robu kazenskega prostora je žoga naposled prišla do Pavla Dirlama. Po njegovem strelu je žoga končala v desnem zgornjem kotu gostujočih vrat.

    Zadnji trenutki srečanja so vendarle pripadli tudi gostujoči ekipi. V 89. minuti je po poskusu strela s skoraj 30-ih metrov žoga le za malo končala preko domačih vrat. Še najlepšo priložnost za znižanje rezultata so si gostje priigrali prav v zadnjih trenutkih, ko se je sam iz oči v oči z domačim čuvajem mreže znašel gostujoči napadalec, a je na koncu meril točno v Arnošta. Sledil je zadnji sodnikov žvižg po katerem so domači igralci še drugič v tej sezoni prejeli čestitke s strani istega nasprotnika, ki so mu v dveh prvenstvenih tekmah skupaj nasuli ducat zadetkov.

    Visoka zmaga Dobrega s 6:1 je zaslužena. Razlika v kvaliteti med nasprotnikoma je bila prevelika, da bi bila zmaga domačih v kakršnem koli trenutku ogrožena. Za bolj podrobno oceno moči ekipe bi na nasprotni strani potrebovali kvalitetnejšega nasprotnika. Česar so se v domačem taboru zavedali že pred tekmo. Privržence Dobrega lahko veseli pogled na šest različnih strelcev. Še večjo dozo optimizma lahko črpajo v povratku Dostala. Ob njegovi prisotnosti namreč delnice moštva kotirajo precej višje. A kolikor je njegova prisotnost pozitivna za samo moštvo hkrati razkriva tudi veliko pomanjkljivost ekipe. Ob njegovi odsotnosti ter odsotnosti levokrilnega napadalca Hanuša je ekipa Dobrega le bleda senca svoje »popolne podobe«. Tudi zato je sredina lestvice

    Prvo ime srečanja je bil brez dvoma Michal Dostal. Po daljši odsotnosti je njegov povratek vnesel precej optimizma v domači tabor že pred tekmo. In to opravičeno. Domača devetica je dokazala zakaj velja za gonilno silo Dobrega. Številni hitri prodori po desni strani ter na sredini igrišča so za gostujoče obrambne igralce predstavljali pravo nočno moro. Daljša odsotnost z zelenic je verjetno tudi pri Dostalu povzročila na trenutke preveliko željo po dokazovanju. Zaradi česar njegovi prodori ob dveh (včasih tudi treh) nasprotnih igralcih niso bili vselej uspešni. Kljub temu, da bo potreboval še nekaj časa za doseg optimalne forme, je njegovo široko znanje že sedaj zagotovilo za mnogo boljšo točkovno bero v taboru zeleno belih, kot je ta bila med njegovo odsotnostjo.

    verjetno skrajni domet trenutne ekipe. Brez dvoma bi vsi ljubitelji nogometa v Dobrem takoj podpisali slabše rezultate za nadaljevanje nogometne zgodbe v kraju tudi v prihodnje. Glede na kuliso ob igrišču v času tekem bi bila velika škoda, če tudi v prihodnje na nogometnem zemljevidu ne bi bilo kluba iz Dobrega.

    Kot je že običaj v Švejkovi deželi, so vsako leto drugi majski konec tedna s pričetkom svetovnega prvenstva v hokeju žogobrcarji za krajše obdobje primorani stopiti v senco najhitrejše moštvene igre. Kar bistveno ne vpliva na njihove sotrpine v najnižjih ligah. Vajeni igranja v senci medijskih žarometov so se tudi zadnji konec tedna podali v boj za prvenstvene točke in posledično v čim boljšem razpoloženju štartati v nov delovni teden.

    S soncem obsijana nedelja in pogled na lestvico sta v taboru Dobrega že pred tekmo poskrbela za sproščeno razpoloženje. Za dodaten optimizem v taboru domačih je vplival tako jesenski rezultat med nasprotnikoma (visoka zmaga Dobrega z 0:6) ter povratek prvega domačega golgeterja Michala Dostala. Popolno pomladno idilo sta malenkost kazila (za ta čas nizka temperatura) in hladnejši severni veter, ki sta gledalcem preprečila, da bi tekmo spremljali v lahkotnejših oblačilih.

    Ob igrišču se je uro pred pričetkom tekme kot prvi pojavil mlad par. S polnimi rokami hrane in jedače je odkorakal v gostinski objekt, kjer je pričel s pripravo ponudbe. Skupaj s prvimi obiskovalci pred prodajnim okencem so z ogrevanjem na svoji polovici pričeli tudi domači nogometni junaki. Po ne prezahtevni fizični pripravi na srečanje je pred prihodom sodnika sledil še bojni posvet ob svoji rezervni klopi. Da postavitev igrišča (vzhod – zahod) v sončnem vremenu zna igrati pomembno vlogo tudi v najnižji ligi, se je pokazalo pred uvodnim sodniškim žvižgom. Še preden sta se nasprotnika podala v boj za prvenstvene točke, je namreč sledila menjava igralnih polovic.

    Prvi polčas

    Da bo tekma na trenutke obogatena tudi s kurioznimi situacijami, je pokazala že peta minuta. Takrat so domači izvedli napad med katerim je stranski sodnik precej neodločno dvignil zastavico, a jo kmalu zatem znova spustil. Igralci Dobrega so žogo nato zapravili. Gostujoči vratar si jo z nogo namestil na rob vratarjevega prostora od koder jo je podal točno na noge domačemu napadalcu Jiřimu Poulu, ki jo je z roba kazenskega prostora poslal v gostujočo mrežo. Neodločni in izgubljeni sodnik Rudolf Merbs je potreboval kar nekaj časa, da je zadetek naposled (upravičeno) priznal.

    V deveti minuti je sledila nova nevarna situacija pred gostujočimi vrati. Po levi strani je na rob kazenskega prostora prodrl Tomaš Hanuš, a žoga po njegovi podaji ni našla nog soigralcev. Dve minuti zatem se je s prodorom izkazal domači kapetan Martin Pašta. Akcijo je zaključil Tomaš Vidlak, a so gostje njegov strel blokirali. Po kotu z desne je sledila podaja na prvo vratnico, kjer je bil najbolj spreten Michal Dostal, ki je z nogo žogo poslal v nebranjeni del nasprotnih vrat. Domači napadalec je vrnitev na zelenice ovekovečil že s svojim desetim prvenstvenim zadetkom.

    V 18. minuti je za novo priložnost poskrbel na levem krilu zelo aktivni Hanuš. Njegovo podajo v kazenski prostor so pospremili kar trije njegovi soigralci. Naposled je bila ravno številčnost kriva, da so si bili pri zaključku bolj v napoto kot v pomoč, saj so iz lepe situacije streljali mimo gostujočih vrat. 23. minuta je postregla z lepo akcijo Dobrega. po dvojni podaji je Hanuš sam prodrl v kazenski prostor, a iz bližine nato meril nenatančno. Dve minuti zatem bi lahko domači svojo prednost povišali. Po natančni podaji Dostala vtekajočemu Ondřeju Svobodi je slednji z 10-ih metrov že premagala nemočnega nasprotnega vratarja, a je žoga po njegovem strelu zadela vratnico in se nato odbila točno v naročje vratarja.

    Obe moštvi svojim privržencem nista ponudili ravno kakovostne predstave. V tekmi s številnimi napakami je bila pobuda vendarle na strani domačih. Z aktivnostjo v napadu sta vsak na svoji strani izstopala Dostal in Hanuš. Še posebej slednji je imel na levem krilu ob anemični in premalo agresivni gostujoči obrambi pogosto odprto pot proti gostujočim vratom. Na nasprotni strani so gostje nekaj več pozornosti namenjali najnevarnejšemu napadalcu Dobrega Dostalu, ki je s svojimi prodori tako po desni kot skozi sredino pokazal zakaj velja za gonilno silo domače ofenzive.

    Za razliko od gostujoče obrambe so domači igralci kazali nekaj več agresivnosti. Ob sicer precej limitiranem nasprotniku tudi domača obrambna linija v sestavi Michal Sedlaček – Jaroslav Pohl – Luboš Pohl ni imela pretiranega dela z nasprotnimi napadalci. Gostom je sicer uspelo nekajkrat prenesti igro na polovico Dobrega, a pri redkih zaključkih niso uspelo ogroziti domačega vratarja Zdenka Arnošta.

    Po daljšem obdobju nezanimive in raztrgane igre je vendarle sledil zanimivejši zaključek prvega dela igre. Če je v 38. minuti Hanuš z leve strani meril še preko vrat, so domači naslednjo minuto še tretjič razveselili svoje privržence. Znova je bil glavni kreator akcije Dostal, ki je svoj prodor rahlo po desni zaključil z močnim strelom. Njegov drugi zadetek na tekmi mu je preprečila vratnica, od katere se je žoga odbila pred gol. Najhitrejši pri njej je bil Jiři Madr, ki jo je z desetih metrov neubranljivo poslal za hrbet gostujočega vratarja.

    Zgolj tri minute kasneje je Dobre svojo prednost še povišal. Glavnino dela pri četrtem zadetku je znova opravil Dostal, ki je bil v svojem prodoru po desni strani neustavljiv za nasprotne branilce. S podajo po tleh je v kazenskem prostoru lepo našel soigralca Hanuša, ki mu z bližine ni bilo težko zatresti nasprotne mreže. Dve minuti pred koncem polčasa je Dostal poskrbel za še en natančen predložek, tokrat Jiřimu Poulu, ki pa je z glavo meril precej preko vrat.

    Zaključek prvega polčasa je igralcem Dobrega prinesel izdatno prednost, ki jim je omogočala mirno nadaljevanje tekme. Ob tem velja omeniti, da gostom niti enkrat ni uspelo sprožiti resnega strela v okvirdomačih vrat. Domači privrženci so svoje ljubljence z odobravanjem pospremili v garderobo, nakar si je večina od njih privoščila kozarec točenega piva. Poleg hmeljevega napitka je bilo gledalcem ponujeno več različnih brezalkoholnih pijač, prigrizkov, sladkarij, pa tudi klobas in hot dogov. Slednji so bili še posebej priljubljeni pri najmlajših gledalcih.

    Nedeljski obračun je ob igrišče v Dobrem privabil približno 80 gledalcev. K lepi številki je velik del prispevala prisotnost najmlajših. Manjšina gledalcev si je temo ogledala s travnate »tribune« za rezervnima klopema, kjer je pol ducata domačih privržencev dogajanje popestrilo tudi z nekaj dimnimi bombami. Pogled ob nasprotno stran igrišča je pokazal, da nogometne tekme za kraj predstavljajo več, kot le običajen športni dogodek. Številčna prisotnost najmlajših oz. mladih družin je najlepši pokazatelj širšega pomena nogometa za sam kraj.

    Po prihodu iz garderob je bila sproščenost na obrazih domačih nogometašev videti tudi med pogovori s svojimi družinskimi člani in privrženci. Vsaj tisti, ki so trenutke do pričetka drugega polčasa izkoristili za izmenjavo mnenj s prisotnimi ob igrišču.

    Drugi polčas

    Uvodne minute nadaljevanja srečanja so nakazale aktivnejšo igro gostov. Vseeno si jim v tem obdobju ni uspelo priigrati omembe vredne priložnosti. Na drugi strani je domačim prvo akcijo uspelo izpeljati v 54. minuti, ko je Vidlak s podajo s sredine igrišča v nasprotnem kazenskem prostoru zaposlil Poula, a je slednji pokazal preveč nespretnosti pri sprejemu žoge. Minuto kasneje je s strelom z desne strani poskusil Daniel Šmida, po katerem je žoga končala mimo daljše vratnice v gol avtu.

    Precej bolj izenačeno srečanje je v 62. minuti prineslo sploh prvi strel v okvir domačih vrat, a je poskusil gostov po prostem strelu s 25-ih metrov končal zgolj v naročju Arnošta. Še v isti minuti je eden izmed gostujočih igralcev zaradi poškodbe moral zapustiti igrišče. Ker so gostje v Dobre prispeli z enajsterico igralcev, so bili preostanek srečanja primorani odigrati z deseterico.

    Igralci Dobrega so bili precej manj angažirani in agresivni, kot v prvem polčasu. Več kot očitno sta jih visoko vodstvo ter zatem še igralec več uspavala. Posledično se je tekma pogosteje odvijala na njihovi polovici. Rezultat pasivne igre je bil prejeti zadetek v 64. minuti. Po visoki podaji na desno stran domačega kazenskega prostora je ob anemični domači obrambi do žoge prvi pritekel eden od gostujočih napadalcev in jo z bližine že skoraj z mrtvega kota poslal za hrbet Arnošta.

    Za odigrano prvo polovico drugega polčasa si domača ekipa zasluži vse prej kot pozitivno oceno. Poleg prejetega zadetka ob igralcu več jim nikakor ni več uspelo povezati podaj preko katerih bi si uspeli pripraviti še kakšno priložnost. Sodeč po videnem so bolj ali manj čakali le še konec srečanja.

    Zadnjih 20 minut srečanja je vendarle nagnilo tehtnico (zopet) na stran favoriziranega moštva. Čeprav je bilo nekaj domačih igralcev v tem obdobju že dokaj na koncu s svojimi močmi, si jim je do konca srečanja uspelo pripraviti še nekaj priložnosti. Ki so tudi rezultat številčno okrnjene zasedbe pri nasprotniku.

    Poskus Luboša Pohla z desne strani v 72. minuti je končal še preko gola. Zato pa so bili domači znova uspešni pet minut kasneje, ko jim je po dolgem času uspelo izpeljati napadalno akcijo, s kakršnimi so v prvem polčasu precej pogosteje razvajali prisotne gledalce. Tudi tokrat je svoj pečat pri spremembi rezultata prispeval Dostal, ki je z leve strani s podajo na sredini igrišča našel Radeka Frimla. Ta je žogo podaljšal do Pašte, ki je s strelom z roba kazenskega prostora uspešno zaključil akcijo.

    V 84. minuti so se domači še šestič razveselili doseženega zadetka. Po nekaj odbojih žoge na robu kazenskega prostora je žoga naposled prišla do Pavla Dirlama. Po njegovem strelu je žoga končala v desnem zgornjem kotu gostujočih vrat.

    Zadnji trenutki srečanja so vendarle pripadli tudi gostujoči ekipi. V 89. minuti je po poskusu strela s skoraj 30-ih metrov žoga le za malo končala preko domačih vrat. Še najlepšo priložnost za znižanje rezultata so si gostje priigrali prav v zadnjih trenutkih, ko se je sam iz oči v oči z domačim čuvajem mreže znašel gostujoči napadalec, a je na koncu meril točno v Arnošta. Sledil je zadnji sodnikov žvižg po katerem so domači igralci še drugič v tej sezoni prejeli čestitke s strani istega nasprotnika, ki so mu v dveh prvenstvenih tekmah skupaj nasuli ducat zadetkov.

    Visoka zmaga Dobrega s 6:1 je zaslužena. Razlika v kvaliteti med nasprotnikoma je bila prevelika, da bi bila zmaga domačih v kakršnem koli trenutku ogrožena. Za bolj podrobno oceno moči ekipe bi na nasprotni strani potrebovali kvalitetnejšega nasprotnika. Česar so se v domačem taboru zavedali že pred tekmo. Privržence Dobrega lahko veseli pogled na šest različnih strelcev. Še večjo dozo optimizma lahko črpajo v povratku Dostala. Ob njegovi prisotnosti namreč delnice moštva kotirajo precej višje. A kolikor je njegova prisotnost pozitivna za samo moštvo hkrati razkriva tudi veliko pomanjkljivost ekipe. Ob njegovi odsotnosti ter odsotnosti levokrilnega napadalca Hanuša je ekipa Dobrega le bleda senca svoje »popolne podobe«. Tudi zato je sredina lestvice verjetno skrajni domet trenutne ekipe. Brez dvoma bi vsi ljubitelji nogometa v Dobrem takoj podpisali slabše rezultate za nadaljevanje nogometne zgodbe v kraju tudi v prihodnje. Glede na kuliso ob igrišču v času tekem bi bila velika škoda, če tudi v prihodnje na nogometnem zemljevidu ne bi bilo kluba iz Dobrega.

  • SK Dobre

    SK Dobre

    Poplave, ki so leta 1998 močno prizadele vas Dobre z okolico, so za določen čas prekinile nogometno dejavnost v kraju. Po sanaciji igrišča se je rodil nov klub, ki je za časa svojega delovanja poskrbel za lepe rezultatske dosežke. Čeprav je krivulja uspehov v zadnjem obdobju obrnjena navzdol, večjo skrb predstavlja starost ekipe in z njo povezan strah pred nadaljnjim obstojem nogometa v kraju.

    Predzadnje mesto v drugi okrožni ligi je v zadnji sezoni pomenilo izpad Dobrega (skupaj z zadnjeuvrščenim 1. FC Union Rokytnice) iz druge v najnižjo ligo okrožja Rychnov nad Kněžnou v Kralovehraški regiji. Kar je za seboj prineslo tudi konec aktivnega igranja nogometa nekaterih igralcev ter s tem povezane dodatne skrbi. Izpad pri igralcih običajno prinese tudi padec motivacije. Posledično se klub po izpadu v nižjo ligo nemalokrat znajde pri dnu lestvice. Temu se je igralcem Dobrega vendarle uspelo izogniti. Trenutno v konkurenci 12-ih moštev z 22-imi osvojenimi točkami (za sedem zmag in en remi) s pozitivno razliko v zadetkih zasedajo šesto mesto. Brez možnosti za napredovanje.

    Nogometno igrišče v Dobrem pouja igralcem zelo dobre pogoje za igranje tekem.

    Rezultatsko sliko je skazil manj uspešen uvod v spomladanski del prvenstva, ko jim je v petih tekmah uspelo le enkrat zmagati in remizirati. Enega glavnih razlogov za tri poraze gre pripisati odsotnosti prvega strela ekipe Michala Dostala, ki je bil zaradi operacije kile primoran izpustiti prvih pet tekem nadaljevanja prvenstva.

    Kot že naziv v imenu nakazuje, je nogometni kolektiv del športnega kluba Dobre v katerega so vključeni še namizni tenisači. Posledično si morata oba športna subjekta deliti proračunski denar od katerega je v večji meri odvisno njuno delovanje. Tudi zato se športni

    klub trudi tržiti objekte, ki so sicer v lasti občine, a jih ta daje v upravljanje klubu. Zunanjim kolektivom in posameznikom so denimo na voljo prenočitvene kapacitete, dvorana za namizni tenis, prostori za ples, aerobiko, zasebne zabave, seminarje…In seveda nogometno igrišče. Ki so ga skupaj z bližnjim manjšim zunanjim kopališčem v preteklosti za svoje priprave koristili nekateri klubi iz bližnje okolice. Ko je občina pred leti prodala kopališče zasebniku, je upadel tudi interes za priprave nogometnih kolektivov v Dobrem.

    Poleg igranja za Dobre podžupan Tomaš Vidlak s svojim angažiranjem izven zelenic nepogrešljivi člen pri delovanju kluba.
    Objekt z garderobami ter prodajnim kioskom levo ob njem.

    Čeprav so nekateri domači privrženci kritični do določenih potez občinskih veljakov, ima nogomet pod trenutno oblastjo zagotovljen svoj (vidni) prostor pod soncem. Županja občine je namreč redna obiskovalka tekem lokalnega kluba. Za nameček je član igralskega kadra še podžupan Dobrega Tomaš Vidlak, ki hkrati skrbi za številne detajle v delovanju kluba.

    Da se lokalni veljaki zavedajo pomena nogometa, se je pokazalo ob poplavah leta 1998. Poleg številnih uničenih hiš v občini ter infrastrukture, je deroča voda odnesla del igrišča. Čeprav bi marsikateri manjši kraj v podobni situaciji potegnil črto čez nogomet, so se v Dobrem lotili sanacije igrišča in poskrbeli za popolno obnovo igralne površine.

    Tudi igrala ob nogometnem igrišču v času tekem pripomorejo k številčnemu obisku mladih družin.

    Daljše obdobje je bil glavni rival Dobrega klub iz bližnjega kraja Domašin s katerim so si nemalokrat delili usodo napredovanj in izpadov med okrožnimi ligami. Na žalost privržencev obeh klubov je s prenehanjem delovanja sosednjega kluba zamrlo tudi dolgoletno lokalno rivalstvo med obema kluboma.

    Po besedah igralca in podžupana kraja Vidlaka se aktualni klub navezuje na predhodni nogometni klub, ki je v Dobrem nastopal vse do omenjenih poplav leta 1998. Žal niti Vidlak niti svetovni splet ne znata postreči s kakšno informacijo o predhodnem

    Bližina prodajnega kioska je eden glavnih razlogov, da so klopi z mizami običajno zasedene že pred pričetkom tekem.

    klubu. Od igralcev, ki so s svojimi nogometnimi veščinami uspeli tudi na višjem nivoju, velja iz novejšega obdobja izpostaviti že omenjenega Michala Dostala. Ta je v svoji karieri okusil igranje na najvišjem regionalnem nivoju (peta državna liga). Možnost preseči letvico ima Michalov mlajši brat Jan, ki poleg igranja za Dobre nastopa tudi za kadetsko ekipo Hradca Kralove (članska ekipa igra v prvi češki ligi).

    Zgodovina in uspehi kuba

    Nogometni klub SK Dobre je sicer nastal leta 2000, a zgodovina nogometa v Dobrem sega precej dlje v preteklost. Kot je bilo omenjeno višje v prispevku se je nogomet organizirano igral v kraju že v preteklosti. Po (precej splošnih) podatkih nekaterih starejših ljubiteljev nogometa začetki organiziranega igranja žogobrca v Dobrem segajo v šestdeseta leta prejšnjega stoletja. Klub je vse do leta 1998 nastopal pod imenom TJ Dobre. Če je za prenehanje delovanja klubov v veliki večini primerov krivo pomanjkanje igralcev ali finančnih sredstev, je bila v primeru Dobrega to naravna katastrofa. Obilno nočno deževje je julija leta 1998 ne le poplavilo travnato površino, temveč je vodni tok s seboj celo odnesel del igrišča. Njegova sanacija je trajala dve leti. Po koncu obnove se je v tekmovanje prijavil nov klub z današnjim imenom SK Dobre.

    Ker se po besedah Vidlaka aktualni klub smatra tudi kot naslednik predhodnega, bi bilo prav, da tako odgovorni v klubu kot tudi občinski veljaki čim prej zavihajo rokave, od starejših občanov oz. nekdanjih nogometašev poskušajo pridobiti čim več zgodovinskih virov o nogometu v kraju ter jih v urejeni obliki objavijo. S tem bi poskrbeli za del temeljev današnjega kluba, ki bi bili vodilo tudi za njegovo prihodnost.

    Po letu 2000 je klub zabeležil kar nekaj vidnih uspehov. Med katere sodi igranje v prvi okrožni ligi (osma državna liga), kar se hkrati smatra za največji klubski uspeh. V (novejšem) obdobju svoje največje slave je številčen igralski kader pripomogel celo k formiranju B ekipe.

    Klubski objekt že od daleč kliče po obnovi.
    Delno vkopani rezervni klopi z dvignjenim terenom za njima od koder je najboljši pogled na dogajanje na igrišču. Slabost predvsem za starejše predstavlja dostop do klopi na travnatem delu ob igrišču. Tudi zato si le redki nogometni privrženci za ogled tekem izberejo prostor na “naravni tribuni”.

    Po slabših rezultatih v prvi polovici prejšnjega desetletja in padcu v najnižjo ligo se Dobremu v sezoni 2015/16 znova uspe uvrstiti ligo višje. V drugi najnižji ligi nato nastopa sedem zaporednih sezon. V sezonah 2019/20 ter 2020/21 je po odigranem jesenskem delu zasedal celo prvo mesto. Ker je bilo tekmovanje zaradi pandemije covida obakrat prekinjeno, si uradno za nobeno od sezon v klubu ne morejo lastiti naslova. Tudi, če bi bilo tekmovanje takrat odigrano v celoti, se v primeru končnega prvega mesta v klubu ne bi odločili napredovati ligo višje. Razlog za to odločitev Vidlak navede preveliko razliko v kvaliteti moštev v najvišji in drugi okrožni ligi.

    Infrastruktura

    Nogometno igrišče v Dobrem se nahaja na koncu ene od stranskih ulic na skrajnem SV delu vasi. Do njega vodi ožja asfaltirana cesta, ki se nadaljuje še nekaj deset metrov do manjšega zunanjega kopališča. Igrišče z vseh strani obdajajo visoka drevesa zaradi česar v teh pomladnih dneh kaže naravnost idilično podobo. Ob

    upoštevanju okoliškega hribovitega terena, je potrebno pohvaliti igralno površino. Tu in tam se opazi manjša luknja, ki jih po preteklih tekmah niso »zakrpali«. V seštevku gre za ravno igralno podlago s solidno travnato površino, ki omogoča dobre pogoje igranja tekem na najnižjem nivoju. Ker je od poplave ob koncu prejšnjega stoletja preteklo že kar nekaj vode, se lahko oceni takratno sanacijo igrišča kot uspešno. Pomembna pridobitev za igralno površino je bila tudi vgradnja namakalnega sistema. Edina slabost igrišča je njegova postavitev v smeri zahod – vzhod.

    Zvok tekoče vode daje slutiti, da nekaj metrov severno od igrišča teče potok. Čeprav njegova struga vodi nekaj metrov nižje od nivoja igrišča, je pred 27-imi leti močno deževje povzročilo dvig njegove gladine do te mere, da je poplavil

    Dotrajana a prostorna garderoba domačega moštva.
    V nasprotjo z neprivlačno zunanjostjo deluje notranjost prodajnega kioska precej bolj prijetno.

    bližnje igrišče. Ob nasprotni strani igrišča sta v zemljo vkopani rezervni klopi. Posledično imajo igralci na njih možnost tekmo spremljati na višini nivoja igrišča. Gre za redko viden primer z desetoligaških igrišč. Za rezervnima klopema se teren strmeje dvigne za nekaj metrov. Na manjšem delu strmega travnika je v treh vrstah postavljenih šest klopi. Z njih je omogočen najboljši pogled na zelenico (čeprav si le redko ljubitelji nogometa za ogled tekme izberejo ta del).

    Če velja samo igralno površino vključno z zaščitnima mrežama za goloma pohvaliti, vsa ostala pripadajoča infrastruktura že od daleč kliče po obnovi. Z izjemo nekaj novejših otroških igral, ki so postavljena ob mizah s klopmi, od koder večina ljubiteljev nogometa spremlja tekme. Nekaj klopi z naslonjali je postavljenih še ob zastareli klubski objekt z garderobami. Ob objekt je pristavljen še manjši nadstrešek, ki v času tekem služi prodaji

    hrane in pijače. Še nedavno so za pripravo klobas uporabljali zastarel kotel. Ker jim jo je pri tem zagodel manjši požar, so se v klubu odločili opustiti ta način priprave mesnatih dobrot.

    Igralski kader

    Moštvo je v večini sestavljeno iz starejših igralcev. Zato ne čudi, da jih je kar nekaj od njih nosilo dres Dobrega v obdobju ustanovitve novega kluba (leta 2000). Če so izkušnje na eni strani prednost moštva, hkrati starost ekipe predstavlja največjo težavo za prihodnost nogometa v kraju. Za nameček je po lanskem izpadu v najnižjo ligo nekaj igralcev obesilo kopačke na klin.

    Eden izmed žogobrcarjev s štirimi križi na hrbtu je tudi Jiři Poul. 43-letnik velja za najstarejšega igralca Dobrega. V moštvu mu mdr. družbo dela njegov 15-letni sin z istim imenom. Oba člana družinske naveze Poul prebivata v Dobrem. Enako, kot večina ostalih igralcev. Ravno domač kader bistveno prispeva k boljšemu obisku domačih tekem.  

    Za popolno družinsko sliko kluba iz Dobrega skrbita še dve bratski navezi. Prvo tvorita Jaroslav in Luboš Pohl, drugo Jan in Michal Dostal. Slednji velja za motor domače ekipe. Izkušeni »ofenzivec« je z devetimi doseženimi zadetki z naskokom prvi strelec moštva. Za nameček je vse svoje zadetke dosegel v jesenskem delu prvenstva. Njegov pomemben doprinos moštvu se je pokazal v dosedanjem delu nadaljevanja sezone, ki jo je bil starejši od bratov Dostal zaradi operacije kile primoran izpustiti. Dobre je v prvih petih tekmah spomladanskega dela zgolj enkrat okusil slast zmage.

    Ne tako redko se zgodi, da ekipe v najnižjih ligah ne premorejo svoj strokovni štab oz. nekoga, ki bi opravljal vlogo trenerja. Ena takšnih ekip je tudi Dobre. Trenerske naloge si s svojimi izkušnjami pred in med tekmami porazdelijo kar igralci sami. Nogometni klub tudi nima svojega (samostojnega) vodstva. Odločitve v zvezi s politiko kluba so v rokah vodstva športnega kluba SK Dobre.

    Mlajše selekcije

    15 let v preteklost bi bilo potrebno zavrteti film, da bi na igrišču v Dobrem lahko pri delu opazovali katero od mlajših kategorij na (nogometnem) delu. V letu 2010 so dres kluba nazadnje nosili mladinci in kadeti (v

    Izkušeni Michal Dostal je prvo ime ekipe iz Dobrega.

    skupni ekipi). Šlo je za isto generacijo, ki je pred tem okusila igranje tudi v mlajših kategorijah (st. in ml. dečki).

    Znano je, da so v Dobrem nastopale mlajše kategorije nogometašev že v prvem nogometnem obdobju (v prejšnjem stoletju). Ker zgodovinskih podatkov o tistem času ni oz. so zelo skope, posledično ni možno podati niti splošnih informacij o razvoju mladinskega nogometa v klubu.

    V sodelovanju z osnovno šolo v vasi trenutno poteka nekaj aktivnosti pri delu z najmlajšimi. V okviru nogometnega krožka se učenci med prvim in petim razredom enkrat tedensko udeležujejo treningov. V dejavnost je vpisanih 25 otrok. Klub zaenkrat nima prijavljene v tekmovanje nobene starostne kategorije. Otrokom (in njihovim staršem) po končanju šolanja na prvi stopnji ne preostane drugega, kot nadaljevati nogometne korake v katerem od okoliških nogometnih klubov.

    Tako v Dobrem kot okoliških vaseh je na oglasnih deskah objavljen razpored domačih tekem v spomladanskem delu sezone.

    Medijska pokritost in cilji kluba

    Kot je bilo že nekajkrat omenjeno v prispevku, bi zaman iskali informacije o nogometu v Dobrem. Tu in tam se sicer pojavi omemba nogometa, a zgolj v kontekstu naštevanja dejavnosti v občini in občinskih načrtih v prihodnosti. Čeprav ima športni klub Dobre (v okrilje katerega spada tudi nogometni klub) svojo aktivno spletno ter Facebook stran, lahko na njih najdemo zgolj informacije o namiznem tenisu.

    Edini način obveščanja svojih privržencev o prihajajočih domačih tekmah poteka z javno objavljenim razporedom na manjših plakatih, ki jih lahko opazimo na oglasnih deskah v Dobrem in okoliških vaseh (znotraj občine).

    Odgovorni se zavedajo okoliščin povezanih s povprečno starostjo igralcev. Posledično so

    cilji kluba bolj kot k rezultatom usmerjeni k obstanku nogometa v prihodnosti. Enako, kot po preteklih sezonah, se bodo tudi po aktualni sezoni igralci sestali in si izmenjali svoje poglede. Podobno, kot v mnogih manjših sredinah, tudi v Dobrem ne morejo uiti realnosti. Ta trenutno daje veliko večjo možnost zaključku igranja katerega od nogometašev, kot prihodu mlajših moči. Ki bi jih v Dobrem sprejeli z odprtimi rokami. V primeru, da bo svojo nogometno aktivnost potrdilo dovoljšne število igralcev, bodo imeli njihovi privrženci vsaj še eno sezono razlog za veselje ob spremljanju svojih ljubljencev. V nasprotnem bi znal slediti črn scenarij po katerem bi se nogomet za vedno poslovil s še enega kraja na obronkih Orliškega hribovja.  

    SK Dobre v spomladanskem delu sezone 2024/25.

    Predzadnje mesto v drugi okrožni ligi je v zadnji sezoni pomenilo izpad Dobrega (skupaj z zadnjeuvrščenim 1. FC Union Rokytnice) iz druge v najnižjo ligo okrožja Rychnov nad Kněžnou v Kralovehraški regiji. Kar je za seboj prineslo tudi konec aktivnega igranja nogometa nekaterih igralcev ter s tem povezane dodatne skrbi. Izpad pri igralcih običajno prinese tudi padec motivacije. Posledično se klub po izpadu v nižjo ligo nemalokrat znajde pri dnu lestvice. Temu se je igralcem Dobrega vendarle uspelo izogniti. Trenutno v konkurenci 12-ih moštev z 22-imi osvojenimi točkami (za sedem zmag in en remi) s pozitivno razliko v zadetkih zasedajo šesto mesto. Brez možnosti za napredovanje.

    Rezultatsko sliko je skazil manj uspešen uvod v spomladanski del prvenstva, ko jim je v petih tekmah uspelo le enkrat zmagati in remizirati. Enega glavnih razlogov za tri poraze gre pripisati odsotnosti prvega strela ekipe Michala Dostala, ki je bil zaradi operacije kile primoran izpustiti prvih pet tekem nadaljevanja prvenstva.

    Kot že naziv v imenu nakazuje, je nogometni kolektiv del športnega kluba Dobre v katerega so vključeni še namizni tenisači. Posledično si morata oba športna subjekta deliti proračunski denar od katerega je v večji meri odvisno njuno delovanje. Tudi zato se športni klub trudi tržiti objekte, ki so sicer v lasti občine, a jih ta daje v upravljanje klubu. Zunanjim kolektivom in posameznikom so denimo na voljo prenočitvene kapacitete, dvorana za namizni tenis, prostori za ples, aerobiko, zasebne zabave, seminarje…In seveda nogometno igrišče. Ki so ga skupaj z bližnjim manjšim zunanjim kopališčem v preteklosti za svoje priprave koristili nekateri klubi iz bližnje okolice. Ko je občina pred leti prodala kopališče zasebniku, je upadel tudi interes za priprave nogometnih kolektivov v Dobrem.

    Čeprav so nekateri domači privrženci kritični do določenih potez občinskih veljakov, ima nogomet pod trenutno oblastjo zagotovljen svoj (vidni) prostor pod soncem. Županja občine je namreč redna obiskovalka tekem lokalnega kluba. Za nameček je član igralskega kadra še podžupan Dobrega Tomaš Vidlak, ki hkrati skrbi za številne detajle v delovanju kluba.

    Da se lokalni veljaki zavedajo pomena nogometa, se je pokazalo ob poplavah leta 1998. Poleg številnih uničenih hiš v občini ter infrastrukture, je deroča voda odnesla del igrišča. Čeprav bi marsikateri manjši kraj v podobni situaciji potegnil črto čez nogomet, so se v Dobrem lotili sanacije igrišča in poskrbeli za popolno obnovo igralne površine.

    Daljše obdobje je bil glavni rival Dobrega klub iz bližnjega kraja Domašin s katerim so si nemalokrat delili usodo napredovanj in izpadov med okrožnimi ligami. Na žalost privržencev obeh klubov je s prenehanjem delovanja sosednjega kluba zamrlo tudi dolgoletno lokalno rivalstvo med obema kluboma.

    Po besedah igralca in podžupana kraja Vidlaka se aktualni klub navezuje na predhodni nogometni klub, ki je v Dobrem nastopal vse do omenjenih poplav leta 1998. Žal niti Vidlak niti svetovni splet ne znata postreči s kakšno informacijo o predhodnem klubu. Od igralcev, ki so s svojimi nogometnimi veščinami uspeli tudi na višjem nivoju, velja iz novejšega obdobja izpostaviti že omenjenega Michala Dostala. Ta je v svoji karieri okusil igranje na najvišjem regionalnem nivoju (peta državna liga). Možnost preseči letvico ima Michalov mlajši brat Jan, ki poleg igranja za Dobre nastopa tudi za kadetsko ekipo Hradca Kralove (članska ekipa igra v prvi češki ligi).

    Zgodovina in uspehi kuba

    Nogometni klub SK Dobre je sicer nastal leta 2000, a zgodovina nogometa v Dobrem sega precej dlje v preteklost. Kot je bilo omenjeno višje v prispevku se je nogomet organizirano igral v kraju že v preteklosti. Po (precej splošnih) podatkih nekaterih starejših ljubiteljev nogometa začetki organiziranega igranja žogobrca v Dobrem segajo v šestdeseta leta prejšnjega stoletja. Klub je vse do leta 1998 nastopal pod imenom TJ Dobre. Če je za prenehanje delovanja klubov v veliki večini primerov krivo pomanjkanje igralcev ali finančnih sredstev, je bila v primeru Dobrega to naravna katastrofa. Obilno nočno deževje je julija leta 1998 ne le poplavilo travnato površino, temveč je vodni tok s seboj celo odnesel del igrišča. Njegova sanacija je trajala dve leti. Po koncu obnove se je v tekmovanje prijavil nov klub z današnjim imenom SK Dobre.

    Ker se po besedah Vidlaka aktualni klub smatra tudi kot naslednik predhodnega, bi bilo prav, da tako odgovorni v klubu kot tudi občinski veljaki čim prej zavihajo rokave, od starejših občanov oz. nekdanjih nogometašev poskušajo pridobiti čim več zgodovinskih virov o nogometu v kraju ter jih v urejeni obliki objavijo. S tem bi poskrbeli za del temeljev današnjega kluba, ki bi bili vodilo tudi za njegovo prihodnost.

    Po letu 2000 je klub zabeležil kar nekaj vidnih uspehov. Med katere sodi igranje v prvi okrožni ligi (osma državna liga), kar se hkrati smatra za največji klubski uspeh. V (novejšem) obdobju svoje največje slave je številčen igralski kader pripomogel celo k formiranju B ekipe.

    Po slabših rezultatih v prvi polovici prejšnjega desetletja in padcu v najnižjo ligo se Dobremu v sezoni 2015/16 znova uspe uvrstiti ligo višje. V drugi najnižji ligi nato nastopa sedem zaporednih sezon. V sezonah 2019/20 ter 2020/21 je po odigranem jesenskem delu zasedal celo prvo mesto. Ker je bilo tekmovanje zaradi pandemije covida obakrat prekinjeno, si uradno za nobeno od sezon v klubu ne morejo lastiti naslova. Tudi, če bi bilo tekmovanje takrat odigrano v celoti, se v primeru končnega prvega mesta v klubu ne bi odločili napredovati ligo višje. Razlog za to odločitev Vidlak navede preveliko razliko v kvaliteti moštev v najvišji in drugi okrožni ligi.

    Infrastruktura

    Nogometno igrišče v Dobrem se nahaja na koncu ene od stranskih ulic na skrajnem SV delu vasi. Do njega vodi ožja asfaltirana cesta, ki se nadaljuje še nekaj deset metrov do manjšega zunanjega kopališča. Igrišče z vseh strani obdajajo visoka drevesa zaradi česar v teh pomladnih dneh kaže naravnost idilično podobo. Ob upoštevanju okoliškega hribovitega terena, je potrebno pohvaliti igralno površino. Tu in tam se opazi manjša luknja, ki jih po preteklih tekmah niso »zakrpali«. V seštevku gre za ravno igralno podlago s solidno travnato površino, ki omogoča dobre pogoje igranja tekem na najnižjem nivoju. Ker je od poplave ob koncu prejšnjega stoletja preteklo že kar nekaj vode, se lahko oceni takratno sanacijo igrišča kot uspešno. Pomembna pridobitev za igralno površino je bila tudi vgradnja namakalnega sistema. Edina slabost igrišča je njegova postavitev v smeri zahod – vzhod.

    Zvok tekoče vode daje slutiti, da nekaj metrov severno od igrišča teče potok. Čeprav njegova struga vodi nekaj metrov nižje od nivoja igrišča, je pred 27-imi leti močno deževje povzročilo dvig njegove gladine do te mere, da je poplavil bližnje igrišče. Ob nasprotni strani igrišča sta v zemljo vkopani rezervni klopi. Posledično imajo igralci na njih možnost tekmo spremljati na višini nivoja igrišča. Gre za redko viden primer z desetoligaških igrišč. Za rezervnima klopema se teren strmeje dvigne za nekaj metrov. Na manjšem delu strmega travnika je v treh vrstah postavljenih šest klopi. Z njih je omogočen najboljši pogled na zelenico (čeprav si le redko ljubitelji nogometa za ogled tekme izberejo ta del).

    Če velja samo igralno površino vključno z zaščitnima mrežama za goloma pohvaliti, vsa ostala pripadajoča infrastruktura že od daleč kliče po obnovi. Z izjemo nekaj novejših otroških igral, ki so postavljena ob mizah s klopmi, od koder večina ljubiteljev nogometa spremlja tekme. Nekaj klopi z naslonjali je postavljenih še ob zastareli klubski objekt z garderobami. Ob objekt je pristavljen še manjši nadstrešek, ki v času tekem služi prodaji hrane in pijače. Še nedavno so za pripravo klobas uporabljali zastarel kotel. Ker jim jo je pri tem zagodel manjši požar, so se v klubu odločili opustiti ta način priprave mesnatih dobrot.

    Igralski kader

    Moštvo je v večini sestavljeno iz starejših igralcev. Zato ne čudi, da jih je kar nekaj od njih nosilo dres Dobrega v obdobju ustanovitve novega kluba (leta 2000). Če so izkušnje na eni strani prednost moštva, hkrati starost ekipe predstavlja največjo težavo za prihodnost nogometa v kraju. Za nameček je po lanskem izpadu v najnižjo ligo nekaj igralcev obesilo kopačke na klin.

    Eden izmed žogobrcarjev s štirimi križi na hrbtu je tudi Jiři Poul. 43-letnik velja za najstarejšega igralca Dobrega. V moštvu mu mdr. družbo dela njegov 15-letni sin z istim imenom. Oba člana družinske naveze Poul prebivata v Dobrem. Enako, kot večina ostalih igralcev. Ravno domač kader bistveno prispeva k boljšemu obisku domačih tekem.  

    Za popolno družinsko sliko kluba iz Dobrega skrbita še dve bratski navezi. Prvo tvorita Jaroslav in Luboš Pohl, drugo Jan in Michal Dostal. Slednji velja za motor domače ekipe. Izkušeni »ofenzivec« je z devetimi doseženimi zadetki z naskokom prvi strelec moštva. Za nameček je vse svoje zadetke dosegel v jesenskem delu prvenstva. Njegov pomemben doprinos moštvu se je pokazal v dosedanjem delu nadaljevanja sezone, ki jo je bil starejši od bratov Dostal zaradi operacije kile primoran izpustiti. Dobre je v prvih petih tekmah spomladanskega dela zgolj enkrat okusil slast zmage.

    Ne tako redko se zgodi, da ekipe v najnižjih ligah ne premorejo svoj strokovni štab oz. nekoga, ki bi opravljal vlogo trenerja. Ena takšnih ekip je tudi Dobre. Trenerske naloge si s svojimi izkušnjami pred in med tekmami porazdelijo kar igralci sami. Nogometni klub tudi nima svojega (samostojnega) vodstva. Odločitve v zvezi s politiko kluba so v rokah vodstva športnega kluba SK Dobre.

    Mlajše selekcije

    15 let v preteklost bi bilo potrebno zavrteti film, da bi na igrišču v Dobrem lahko pri delu opazovali katero od mlajših kategorij na (nogometnem) delu. V letu 2010 so dres kluba nazadnje nosili mladinci in kadeti (v skupni ekipi). Šlo je za isto generacijo, ki je pred tem okusila igranje tudi v mlajših kategorijah (st. in ml. dečki).

    Znano je, da so v Dobrem nastopale mlajše kategorije nogometašev že v prvem nogometnem obdobju (v prejšnjem stoletju). Ker zgodovinskih podatkov o tistem času ni oz. so zelo skope, posledično ni možno podati niti splošnih informacij o razvoju mladinskega nogometa v klubu.

    V sodelovanju z osnovno šolo v vasi trenutno poteka nekaj aktivnosti pri delu z najmlajšimi. V okviru nogometnega krožka se učenci med prvim in petim razredom enkrat tedensko udeležujejo treningov. V dejavnost je vpisanih 25 otrok. Klub zaenkrat nima prijavljene v tekmovanje nobene starostne kategorije. Otrokom (in njihovim staršem) po končanju šolanja na prvi stopnji ne preostane drugega, kot nadaljevati nogometne korake v katerem od okoliških nogometnih klubov.

    Medijska pokritost in cilji kluba

    Kot je bilo že nekajkrat omenjeno v prispevku, bi zaman iskali informacije o nogometu v Dobrem. Tu in tam se sicer pojavi omemba nogometa, a zgolj v kontekstu naštevanja dejavnosti v občini in občinskih načrtih v prihodnosti. Čeprav ima športni klub Dobre (v okrilje katerega spada tudi nogometni klub) svojo aktivno spletno ter Facebook stran, lahko na njih najdemo zgolj informacije o namiznem tenisu.

    Edini način obveščanja svojih privržencev o prihajajočih domačih tekmah poteka z javno objavljenim razporedom na manjših plakatih, ki jih lahko opazimo na oglasnih deskah v Dobrem in okoliških vaseh (znotraj občine).

    Odgovorni se zavedajo okoliščin povezanih s povprečno starostjo igralcev. Posledično so cilji kluba bolj kot k rezultatom usmerjeni k obstanku nogometa v prihodnosti. Enako, kot po preteklih sezonah, se bodo tudi po aktualni sezoni igralci sestali in si izmenjali svoje poglede. Podobno, kot v mnogih manjših sredinah, tudi v Dobrem ne morejo uiti realnosti. Ta trenutno daje veliko večjo možnost zaključku igranja katerega od nogometašev, kot prihodu mlajših moči. Ki bi jih v Dobrem sprejeli z odprtimi rokami. V primeru, da bo svojo nogometno aktivnost potrdilo dovoljšne število igralcev, bodo imeli njihovi privrženci vsaj še eno sezono razlog za veselje ob spremljanju svojih ljubljencev. V nasprotnem bi znal slediti črn scenarij po katerem bi se nogomet za vedno poslovil s še enega kraja na obronkih Orliškega hribovja.  

  • Dobre

    Dobre

    Orliško hribovje na severu vzhodnega dela Češke ponuja turistom številne možnosti preživljanja prostega časa. Precej manjše pozornosti obiskovalcev so deležni njegovi obronki. Čeprav tudi tu prevladuje neokrnjena narava  z gozdovi, potoki, polji in travniki na katerih se pogosto pase živina. Ob pogledu na zemljevid marsikomu pade v oči kraj z zanimivim imenom. V vasi Dobre prebiva 550 prebivalcev. Mnogi od njih so člani katerega izmed številnih društev. Med njimi tudi nogometnega kluba SK Dobre.

    Središče Dobrega z avtobusno postajo ter poslopjem s pošto, trgovino, knjižnico ter vaškim uradom.

    Samostalnik Dobre je v češčini moškega spola. Ob upoštevanju sorodnosti češčine in slovenščine bo tudi v prispevku pri navedbi in sklanjatvi imena kraja upoštevan spol imena v izvornem jeziku.

    Trdnih dokazov o izvoru imena Dobre ni, zato je razlaga prepuščena predvsem strokovnjakom. Ti ime povezujejo z dobro vodo v potoku, ki teče skozi naselje in ki se je nekdaj imenoval Dobry. Druga verzija

    Čeprav Dobre spada med manjša naselja, je v kraju tako osnovna šola kot vrtec (na sliki).

    je povezana s povestjo, ki jo je napisal nekdanji župnik v Dobrem. Ta ime kraja povezuje z besedami ene od deklet, ki je v vaškem ribniku čistila perilo. Po tem, ko ji je v vodo padel predpasnik s katerim je bil nato iz vode potegnjen zvon, je bilo iz njenih ust izrečena želja o dobrem (zvonu)…

    Nastanek kraja je povezan s kolonizacijo gozdov na prelomu 12. in 13. stoletja. Točna letnica ni znana. Prve pisne omembe segajo v leti 1367 in 1392. Takrat, kot

    Središče kraja krasi skalnjak z nizkim rastlinjem.
    Tlakovan del s klopmi, zelenjem in informativnimi tablami zapolnjuje prostor med trgovino in avtobusno postajo.

    Danes je Dobre svoja občina v katero je vključenih pet okoliških vasi. Skupno število prebivalcev v občini je nekaj manj ko 900, od tega jih v Dobrem prebiva 550. Vas leži v okrožju Rychnov nad Kněžnou. Od istoimenskega kraja je oddaljena 16 km,

    še nekaj nadaljnjih stoletij, so se izpeljanke imena kraja vedno pisale s kočnico – y. V pisnih virih se namreč pojavljajo imena Dobry, Dobrey Wes, Dobrey itd. Današnje ime se prvič pojavi leta 1848. Na počasnejši razvoj vasi so vplivali tudi različni zgodovinski dejavniki, kot je bila denimo tridesetletna vojna.

    Napis na plošči sporoča čemu je namenjena vodna površina v vasi.

    medtem ko je iz Dobrega do regijske metropole (Hradec Kralove) potrebno prevoziti 40 km. Skozi kraj vodi (ne ravno prometna) lokalna cesta, ki se slabih 10 kilometrov severneje in južneje navezuje na pomembnejši regionalni cesti. Po njej vodi tudi edina avtobusna linija, ki povezuje Dobre s sedežem okrožja na jugu ter zahodno ležečim mestom Dobruška. V delovnih dneh jo v smeri proti jugu prevozi 11, v smeri proti Dobruški pa 14 avtobusov. Ob koncih tedna in praznikih sta to dva oz. trije avtobusi.

    V delovnih dneh je osrednje vaško dogajanje skoncentrirano na lepo urejen (neizraziti) trg sredi vasi. Na njem se nahaja manjša

    Poleg glavne postaje se v severnem delu Dobrega (ob mostu čez Kamenicky potok) nahaja še eno avtobusno postajališče.

    avtobusna postaja s pokritim in delno zaprtim prostorom. Na zahodni strani stoji stavba v kateri se nahajajo knjižnica, vaški urad, trgovina in pošta. Slednja je odprta vse dni med ponedeljkom in petkom, medtem ko si vaščani lahko nakupijo osnovna živila tudi ob sobotah. Med avtobusno postajo in večnamenskim poslopjem je manjši prostor z zelenjem ter nekaj klopmi. Na njem se lahko vaščani in obiskovalci na enem od štirih panojev seznanijo z aktualnim dogajanjem v kraju. Kot je denimo informacija o obnovi dela stavbe (višja stopnja) osnovne šole. Ta se nahaja nekaj deset metrov višje, nasproti cerkve

    Na južnem robu kraja je urejena krajša gozdna učna pot primerna zlasti za družine z majhnimi otroki.

    svetega Petra in Pavla, postavljene leta 1740 na mestu prvotne lesene cerkve iz začetka 14. stoletja. Poleg šole je v Dobrem poskrbljeno tudi za predšolsko vzgojo.

    Ob glavni cesti skozi vas pade v oči napis na eni od stavb z značilno lokalno arhitekturo lesenega stavbarstva. V njej ima svoje prostore vaška krčma (hospudka). Podobno, kot velika večina tovrstnih objektov v manjših krajih širom Češke, ima tudi edini gostinski objekt v Dobrem svoja vrata odprta zgolj ob petkih in sobotah popoldne oz. zvečer. Komur je ljudska arhitektura blizu, bo v Dobrem zagotovo prišel na svoj račun. Med sprehodom po stranskih ulicah je namreč opaziti še kar nekaj lepo ohranjenih stavb v svoji prvotni podobi.

    Zunanje kopališče z bazenom je danes v zasebnih rokah in zaprto za javnost.

    Če se vsi zgoraj našteti objekti nahajajo na eni strani lokalne ceste, velja na nasprotni strani izpostaviti manjši skalni arboretum, ki v Dobrem (morda) nadomešča za naše kraje značilno podobo mestnega parka. Nad njim je zajetje vode za gasilske potrebe, medtem ko ima pod njim svoje prostore lokalno gasilsko društvo. Prostovoljni gasilci (njihova prva

    zabeležena intervencija sega v leto 1887) z organizacijo pustnega karnevala, plesnih zabav, sežigom čarovnic na predvečer prvega maja ter ostalih prireditev predstavljajo pomemben člen tudi v družabnem življenju kraja. Poleg gasilcev imajo v Dobrem še nekaj klubov, ki združujejo različne interese lokalnega prebivalstva.

    Informativna tabla ob Kamenickem potoku prikazuje in opisuje dramatično dogajanje in posledice poplave, ki je Dobre in okoliške kraje prizadela pred 27-imi leti.
    Tako v Dobrem kot okoliških krajih lahko občudujemo tradicionalno ljudsko arhitekturo.

    Od pomembnejših velja izpostaviti lovsko društvo, društvo čebelarjev, vrtičkarjev, igralcev namiznega tenisa, florbala itd.

    Del neokrnjene narave, ki jo obiskovalci teh krajev lahko občudujejo na vsakem koraku, je tudi Kamenicky potok. Teče skozi severni del Dobrega. V teh dneh nedolžni potok je svojo moč pokazal v noči z 22. na 23. julij leta 1998. Obilno nočno deževje je potok spremenilo v uničujoč hudournik, ki je vzel človeško življenje in za seboj pustil 41 povsem ali delno poškodovanih hiš ter uničeno infrastrukturo (vodovod, kanalizacija).  

    Večina bi Dobre le stežka uvrstila na seznam turističnih ciljev. Vseeno pa si kraj zasluži vsaj krajši obisk na poti k atraktivnejšim ciljem v osrčju Orliškega hribovja. Obiskovalci lahko po ogledu lepo urejenega središča vasi (za kar si vaški oblastniki zaslužijo pohvalo) dodajo še sprehod po krajši gozdni učni poti,

    primerni predvsem za družine. Začne se na skrajnem južnem robu vasi in vodi skozi gozd ob potoku do manjših ribnikov.  

    Samostalnik Dobre je v češčini moškega spola. Ob upoštevanju sorodnosti češčine in slovenščine bo tudi v prispevku pri navedbi in sklanjatvi imena kraja upoštevan spol imena v izvornem jeziku.

    Trdnih dokazov o izvoru imena Dobre ni, zato je razlaga prepuščena predvsem strokovnjakom. Ti ime povezujejo z dobro vodo v potoku, ki teče skozi naselje in ki se je nekdaj imenoval Dobry. Druga verzija je povezana s povestjo, ki jo je napisal nekdanji župnik v Dobrem. Ta ime kraja povezuje z besedami ene od deklet, ki je v vaškem ribniku čistila perilo. Po tem, ko ji je v vodo padel predpasnik s katerim je bil nato iz vode potegnjen zvon, je bilo iz njenih ust izrečena želja o dobrem (zvonu)…

    Nastanek kraja je povezan s kolonizacijo gozdov na prelomu 12. in 13. stoletja. Točna letnica ni znana. Prve pisne omembe segajo v leti 1367 in 1392. Takrat, kot še nekaj nadaljnjih stoletij, so se izpeljanke imena kraja vedno pisale s kočnico – y. V pisnih virih se namreč pojavljajo imena Dobry, Dobrey Wes, Dobrey itd. Današnje ime se prvič pojavi leta 1848. Na počasnejši razvoj vasi so vplivali tudi različni zgodovinski dejavniki, kot je bila denimo tridesetletna vojna.

    Danes je Dobre svoja občina v katero je vključenih pet okoliških vasi. Skupno število prebivalcev v občini je nekaj manj ko 900, od tega jih v Dobrem prebiva 550. Vas leži v okrožju Rychnov nad Kněžnou. Od istoimenskega kraja je oddaljena 16 km, medtem ko je iz Dobrega do regijske metropole (Hradec Kralove) potrebno prevoziti 40 km. Skozi kraj vodi (ne ravno prometna) lokalna cesta, ki se slabih 10 kilometrov severneje in južneje navezuje na pomembnejši regionalni cesti. Po njej vodi tudi edina avtobusna linija, ki povezuje Dobre s sedežem okrožja na jugu ter zahodno ležečim mestom Dobruška. V delovnih dneh jo v smeri proti jugu prevozi 11, v smeri proti Dobruški pa 14 avtobusov. Ob koncih tedna in praznikih sta to dva oz. trije avtobusi.

    V delovnih dneh je osrednje vaško dogajanje skoncentrirano na lepo urejen (neizraziti) trg sredi vasi. Na njem se nahaja manjša avtobusna postaja s pokritim in delno zaprtim prostorom. Na zahodni strani stoji stavba v kateri se nahajajo knjižnica, vaški urad, trgovina in pošta. Slednja je odprta vse dni med ponedeljkom in petkom, medtem ko si vaščani lahko nakupijo osnovna živila tudi ob sobotah. Med avtobusno postajo in večnamenskim poslopjem je manjši prostor z zelenjem ter nekaj klopmi. Na njem se lahko vaščani in obiskovalci na enem od štirih panojev seznanijo z aktualnim dogajanjem v kraju. Kot je denimo informacija o obnovi dela stavbe (višja stopnja) osnovne šole. Ta se nahaja nekaj deset metrov višje, nasproti cerkve svetega Petra in Pavla, postavljene leta 1740 na mestu prvotne lesene cerkve iz začetka 14. stoletja. Poleg šole je v Dobrem poskrbljeno tudi za predšolsko vzgojo.

    Ob glavni cesti skozi vas pade v oči napis na eni od stavb z značilno lokalno arhitekturo lesenega stavbarstva. V njej ima svoje prostore vaška krčma (hospudka). Podobno, kot velika večina tovrstnih objektov v manjših krajih širom Češke, ima tudi edini gostinski objekt v Dobrem svoja vrata odprta zgolj ob petkih in sobotah popoldne oz. zvečer. Komur je ljudska arhitektura blizu, bo v Dobrem zagotovo prišel na svoj račun. Med sprehodom po stranskih ulicah je namreč opaziti še kar nekaj lepo ohranjenih stavb v svoji prvotni podobi.

    Če se vsi zgoraj našteti objekti nahajajo na eni strani lokalne ceste, velja na nasprotni strani izpostaviti manjši skalni arboretum, ki v Dobrem (morda) nadomešča za naše kraje značilno podobo mestnega parka. Nad njim je zajetje vode za gasilske potrebe, medtem ko ima pod njim svoje prostore lokalno gasilsko društvo. Prostovoljni gasilci (njihova prvazabeležena intervencija sega v leto 1887) z organizacijo pustnega karnevala, plesnih zabav, sežigom čarovnic na predvečer prvega maja ter ostalih prireditev predstavljajo pomemben člen tudi v družabnem življenju kraja. Poleg gasilcev imajo v Dobrem še nekaj klubov, ki združujejo različne interese lokalnega prebivalstva. Od pomembnejših velja izpostaviti lovsko društvo, društvo čebelarjev, vrtičkarjev, igralcev namiznega tenisa, florbala itd.

    Del neokrnjene narave, ki jo obiskovalci teh krajev lahko občudujejo na vsakem koraku, je tudi Kamenicky potok. Teče skozi severni del Dobrega. V teh dneh nedolžni potok je svojo moč pokazal v noči z 22. na 23. julij leta 1998. Obilno nočno deževje je potok spremenilo v uničujoč hudournik, ki je vzel človeško življenje in za seboj pustil 41 povsem ali delno poškodovanih hiš ter uničeno infrastrukturo (vodovod, kanalizacija).

    Večina bi Dobre le stežka uvrstila na seznam turističnih ciljev. Vseeno pa si kraj zasluži vsaj krajši obisk na poti k atraktivnejšim ciljem v osrčju Orliškega hribovja. Obiskovalci lahko po ogledu lepo urejenega središča vasi (za kar si vaški oblastniki zaslužijo pohvalo) dodajo še sprehod po krajši gozdni učni poti, primerni predvsem za družine. Začne se na skrajnem južnem robu vasi in vodi skozi gozd ob potoku do manjših ribnikov.  

  • 1. FC Union Rokytnice v Orlickych horach

    1. FC Union Rokytnice v Orlickych horach

    Nogometni klub 1. FC Union Rokytnice za razliko od velike večine klubov na tem nivoju ne prihaja iz vaškega okolja. Domuje namreč v manjšem mestu na obronku Orliškega hribovja, nedaleč od meje s Poljsko. Niti vrtec, šola in večje število prebivalcev klubu ne pomaga, da bi dolgoročno dosegal boljše rezultate. Razloge za to gre iskati v različnih dejavnikih. Delno tudi v sicer zanimivi a (pravno) zapleteni zgodovini kluba. Po besedah trenutnega predsednika rokytniškega kluba nogomet v mestu čaka vse prej kot svetla prihodnost.

    Po enoletnem nastopanju v drugi okrožni ligi se je 1. FC Union aktualno sezono (znova) znašel v družbi najnižje rangiranih klubov okrožja Rychnov nad Kněžnov Kralovehraške regije. Po 15-ih odigranih krogih z 12-imi osvojenimi točkami zaseda skromno deveto mesto med skupno 12 udeleženci. Pri čemer ima enako število točk, kot predzadnjeuvrščeno moštvo. Niti prve štiri odigrane tekme nadaljevanja prvenstva moštvu niso prinesle bistvenega izboljšanja točkovnega izkupička (dva remija in dva poraza). Delno uteho za slabše nastope v prvenstvu lahko v taboru Rokytnice najdejo v zmagi nad trenutno vodilno ekipo lige. Kar jim je uspelo kot edinemu moštvu do sedaj. In to celo na gostovanju. Po besedah predsednika kluba in igralca Pavla Koukola je moštvo na gostovanju pri vodilni ekipi odigralo »tekmo sezone« in s tem dokazalo, da premore kvaliteto za boljše rezultate.

    Igrišče v Rokytnici se lahko pohvali z lepo urejeno igralno površino.
    Rokytnice so med redkimi klubi v najnižji ligi, ki premorejo tudi pomožno igrišče.

    Zaradi pandemije covida je klub proslavil 70 let delovanje z enoletno »zamudo«. Leta 2021 sta jim za častitljivi jubilej prišla čestitati dve legendi češkoslovaškega nogometa Karol Dobiaš in Antonin Panenka, oba člana češkoslovaške reprezentance, ki je v Beogradu leta 1976 osvojila naslov evropskih prvakov. Če je bilo ob proslavi od alfe in omega rokytniškega kluba v intervjujih še čutiti optimizem, se danes zdi ravno nasprotno. Koukol, ki praktično sam vleče nogometni voz v mestu, ima na svojih plečih skrb tako za najmlajše, člansko ekipo, klubsko infrastrukturo, kot tudi urejanje pravnih in birokratskih zadev. In ravno slednjih dveh je bilo v zadnjem obdobju več kot običajno. Poletje pred dvema letoma je namreč prineslo združitev dveh nogometnih klubov, ki sta od konca 80-ih let nastopala vsak pod svojim imenom.

    Če bi ob pogledu na glavno in celo pomožno igrišče ob njem iz ust predsednika kluba moral vejati optimizem, velja ravno nasprotno za infrastrukturo. Mesto je sicer pred leti rešilo problem garderob z namestitvijo kontejnerjev ob igrišče. A velika težava za klub ostaja glavni objekt. Propadajočo barako so postavili še ruski vojaki, ki so v času okupacije Češkoslovaške živeli v Rokytnici. Od takrat praktično ni bila deležna kakšne vsaj delne obnove. Če bi njeni notranji prostori na prvi pogled še dobili zeleno luč za nadaljnjo uporabo, se slika povsem obrne, ko prične Koukol z naštevanjem vseh težav povezanih s stavbo. Ob tem je skoraj neverjetno, da mesto kot lastnik objekta po tolikem času ni zmožno poskrbeti za njegovo obnovo (ali postavitev novega), kar bi klubu omogočilo času primerno (dostojno) delovanje.

    Glavni rival Rokytnice prihaja iz 9 km oddaljenega kraja Slatina nad Zdobnici. Še največ za delovanje kluba iz svojega proračuna prispeva mesto. Nekaj dodatnih kron v klubsko blagajno prinese trojica zasebnih podjetij, članski prispevki ter tudi nacionalna športna agencija za delo z mladimi. Ravno mlajše selekcije so skozi zgodovino predstavljale pomemben temelj članske ekipe. Od doma vzgojenih igralcev velja izpostaviti Petra Kanskega, ki je v svoji karieri nastopala za četrtoligaški klub.

    Amaterski nogomet širom sveta ne pestijo zgolj težave s pomanjkanjem igralcev in financ, temveč tudi novodobne zahteve na trgu dela. Eno takšnih izpostavi tudi Koukol, ko omeni povezavo igralcev z znano češko blagovno znamko – avtomobilom škoda. Ta ima eno svojih glavnih tovarn v 25 km oddaljenem kraju Kvasiny. Triizmensko delo za tam zaposlene nogometaše pogosto pomeni

    Ob kulturnem domu Družba kažipot kaže smer proti nogometnemu igrišču.

    odsotnost s treningov in tekem. Kar ne predstavlja težavo zgolj za Rokytnice temveč za veliko večino okoliških (amaterskih) klubov.

    Zgodovina in uspehi kluba

    Omeniti velja, da se je nogomet v Rokytnici igral že pred drugo svetovno vojno, ko je bilo v kraju postavljeno tudi prvo nogometno igrišče. A ker je šlo za nemški klub, se uradna zgodovina češkega kluba prične pisati z letom 1950.

    Trojica grbov povezanih z nogometnima kluboma v Rokytnici – levi je prvotni grb kluba 1. FC, v sredini je grb kluba Union in desni znak Vikinga Uniona (pod katerim so v zadnjem obdobju nastopale mlajše selekcije kluba Union).

    S pričetkom delovanja nogometnega kluba sta povezani predvsem dve imeni – Rudolf Čech (član lokalnega oddelka takratne Nacionalne varnostne enote), ki je prevzel ustanovitev in vodenje kluba, ter Oldřich Toman, zadolžen za formiranje ekipe.

    Klub se je takoj po ustanovitvi prijavil v okrožno tekmovanje. Dvoboji proti moštvom iz bližnje okolice so v tistem obdobju imeli še poseben naboj. Ker so

    bili polni (brezkompromisnih) duelov se ne gre čuditi, da so igralci nosili ščitnike tudi na zadnjem delu goleni.

    Po dveh sezonah uspe Rokytnicam napredovati ligo višje, kjer nastopajo naslednji dve sezoni. Sledi znova padec v najnižjo ligo, kjer klub odigra tri sezone. Nakar se leta 1957 odgovorni odločijo izstopiti iz tekmovanja. Sledijo tri leta, v katerih so bili ljubitelji nogometa v kraju prikrajšani za čustva, ki jih s seboj prinašajo tekme žogobrcarjev. Nogometno igrišče v kraju znova zaživi leta 1960. Rokytnice se ponovno prijavijo v tekmovanje, tokrat pod imenom Sokol. Od takrat dalje se nogomet v kraju igra brez prestanka.

    Ravno leto 1960 prinese pravi nogometni razcvet v Rokytnici. Poleg oživitve prvotnega kluba (Sokol), se v prvenstvo prijavi tudi vojaška enota tamkajšnjega garnizona, ki nastopa pod imenom Dukla.

    V obdobju totalitarizma in obveznega – dvoletnega – služenja vojaškega roka so na območju Češkoslovaške nastali številni športni klubi z imenom Dukla. Ime izhaja iz kraja na jugu Poljske (ob meji s Slovaško), kjer je jeseni leta 1944 potekala vojaška operacija v kateri je padlo ali bilo ranjenih skoraj sto tisoč sovjetskih in češkoslovaških vojakov. Zaradi svoje povezanosti z vojsko in takratnim režimom so bili ti klubi pri prebivalcih precej manj priljubljeni od »tradicionalnih«. Kar nekaj klubov v različnih športnih panogah je na Češkem in Slovaškem do danes v svojem imenu obdržalo ime Dukla. Za najbolj znani (in uspešni) nogometni klub na Češkem s tem imenom velja (prvoligaš) Dukla Praga.

    Velja omeniti, da je v obdobju nastopanja obeh klubov v Rokytnici imel več uspeha vojaški klub. Mestni derbiji, ki so ne le pripomogli k športnemu rivalstvu temveč so tudi dodobra začinili  dogajanje v

    Ekipa Rokytnice iz 50-ih let prejšnjega stoletja. Vir: arhiv 1. FC Union Rokytnice v Orlickych horach.

    kraju, so trajali do leta 1968. Zaradi takratne okupacije Češkoslovaške s strani držav Varšavskega pakta vodene iz Moskve, so se morali domači vojaki iz mesta umakniti. Nadomestili so jih (osovraženi) ruski vojaki, ki so nato ostali v Rokytnici nadaljnjih 23 let.

    Prvo polovico 60-ih let Sokol nastopa v drugem rangu okrožnega tekmovanja. Preboj med najboljše klube okrožja mu uspe leta 1965 v kateri nastopa vse do konca desetletja. 

    70-a leta prinesejo klubu stabilizacijo. In z osvojitvijo naslova okrožnega pokalnega prvaka tudi enega največjih uspehov v zgodovini kluba. Rokytnice bolj ali manj uspešno nastopajo v najvišji ligi okrožja. Nekajkrat jim zmanjka le korak do napredovanja na regionalni nivo. Kot denimo leta 1978, ko jih je od najnižje regionalne lige na koncu prvenstva ločila zgolj točka. Po uspešnih nastopih sledi slabša sezona in izpad v drugo ligo okrožja. A zgolj za sezono.

    V tem obdobju so odgovorni v klubu zavihali rokave tudi na področju mlajših selekcij. Postavitev temeljev v obliki ustanovitve mlajših kategorij pomenijo za klub bogato bazo številnih igralcev, ki so kasneje pustili pomemben pečat v zgodovini rokytniškega nogometa.

    Leto 1980 prinese rezultatski neuspeh in izpad v drugo (takrat najnižjo) okrožno ligo. Za razliko od članske ekipe razcvet doživijo mladinci. Igralci med 15. in 18. letom starosti (danes gre za dve ločeni starostni kategoriji kadetov in mladincev) so s svojimi uspehi klubskim veljakom in svojim privržencem prinesli nemalo veselja. S prebojem iz okrožne v regionalno ligo jim uspe veliki met s katerim so bili postavljeni trdni temelji prihodnosti kluba. Velika večina igralcev je namreč ostala zvesta nogometu in svojemu matičnemu klubu.

    Po sedmih sezonah leta 1987 članski ekipi uspe osvojiti prvenstvo in se uvrstiti ligo višje. Številčen igralski kader jim hkrati omogoči tudi formiranje B ekipe.

    Ob koncu 80ih let se klub preimenuje iz Sokola v 1.FC Rokytnice v Orlických horách. Istočasno je bilo ukinjeno B moštvo. Njegova ukinitev je hkrati pomenila povod za ustanovitev novega kluba z imenom AFK Union Rokytnice.

    AFK Union Rokytnice

    Po soglasju vodilnih v klubu 1. FC Rokytnice je večina igralcev, ki so do tedaj nosili dres B ekipe, v sezoni 1990/91 lahko oblekla dres novonastalega kluba. Kar je Unionu omogočalo takojšnjo prijavo v najnižjo ligo okrožja Rychnov nad Knežnou. Za barvno kombinacijo dresov si izberejo črno, rdečo ter zlato. Klub večino časa nastopa v najnižji ligi. Tu in tam mu uspe tudi preboj v višjo ligo. A bolj, kot predstavniki močnejšega spola, pustijo pečat v klubu dekleta. Union se namreč v sredini 90-ih let usmeri tudi v ženski (oz. dekliški) nogomet. Sprva ekipo mlajših in starejših deklic iz Rokytnice in okoliških vasi so kmalu pričela dopolnjevati še dekleta iz oddaljenejših krajev. Osnovnošolkam se uspe leta 2000 uvrstiti celo v prvo državno ligo v kateri – z izjemo ene sezone – nastopajo do leta 2007. Nekaterim dekletom je uspelo obleči tudi dres mlajših reprezentančnih kategorij.

    1. FC do leta 1996 nastopa med okrožnimi drugoligaši. Zatem sledi izpad in tri nadaljnje sezone v najnižjem rangu. Do preloma tisočletja, ko se znova uvrsti ligo višje.

    Članska moška ekipa kluba Union zaradi finančnih razlogov leta 2007 preneha delovati, medtem ko so mlajše deklice ter ekipa članic nadaljevali s tekmovanjem v svojih prvenstvih. Unionov (starejši) rival nadaljuje z nastopanjem v prvi okrožni ligi. Po izpadu v nižjo ligo leta 2006 se po eni sezoni znova vrne na najvišji nivo okrožja, kjer nastopa do konca desetletja (2010).

    Kljub temu, da je tudi Union v svojem nazivu nosil ime mesta, je v Rokytnici velja za manj priljubljenega. Če ne kar osovraženega. Spori, zamere in (posledično) visoka najemnina, ki mu jo je za uporabo igrišča zaračunavalo mesto, so razlogi, da je bil Union primoran svoje domače tekme igrati tudi na okoliških igriščih. Za nameček je nekaj sezon nastopal celo v sosednjem okrožju. Tudi zaradi tega nikdar v zgodovini obstoja obeh klubov ni prišlo do njunega medsebojnega ligaškega srečanja.

    Po letih metanja polen pod noge in vse bolj očitnem upadanju zanimanja za nogomet ter slabših rezultat pride poleti 2023 do združitve obeh klubov. Vsi registrirani igralci za Union prestopijo v 1.FC, slednji pa si v svoj naziv doda ime do tedaj samostojnega kluba (Union).

    Klub je v najvišji okrožni ligi nazadnje nastopal v sezoni 2017/18. Po dveh sezonah je pristal v najnižji ligi iz katere se je želel ekspresno vrniti nivo višje. V sezoni 2019/20 mu namero prepreči prekinitev prvenstva zaradi pandemije covida (takrat so bili vodilni na lestvici). Tri sezone kasneje končajo prvenstvo na 4. mestu. Ker so vsa tri moštva pred Rokytnico zavrnila napredovanje, je tudi to mesto zadostovalo za napredovanje. A so se po zadnjem mestu hitro vrnili v najnižjo ligo, kjer doživljajo sila povprečno sezono.

    Ekipi imata na voljo preprosti, a dovolj udobni rezervni klopi.

    Infrastruktura

    Klub domuje na robu mirnega predela Rokytnice, nedaleč osnovne šole, kjer se poleg glavnega igrišča nahaja še pomožno z naravno travo. Čeprav podlaga na njem ni v kdove kako dobrem stanju, več kot zadostuje za treniranje v primeru slabega vremena. Rokytnice se tako uvrščajo med redke klube na tem nivoju, ki premorejo dve igrišči.

    Kljub hribovitemu svetu je glavno igrišče v Rokytnici zgledno urejeno. Raven teren s solidno zelenico vsekakor omogoča dobre pogoje tako za treniranje kot igranje tekem. Predsednik Koukol ob tem opozori, da tudi stanje igrišča ni povsem idealno. Tretjina površine se namreč nahaja na manj propustni podlagi,

    kar se pokaže predvsem ob daljšem oz. obilnejšem deževju. Ob zahodni strani glavnega igrišča sta nameščeni preprosti a dovolj udobni rezervni klopi, ki ju obdaja nekaj klopi za gledalce.

    Vsi klubski objekti se nahajajo na nasprotni strani, kjer izstopa propadajoč objekt izpred 60-ih let, ki že od daleč kliče po obnovi. Postavila ga je sovjetska armada za svoje potrebe. Kasneje je klub v njem predelal notranje prostore, s čimer je mdr. nadomestil stare garderobe na drugi strani igrišča. Od vhoda v objekt do gostinskega prostora vodi krajši hodnik, ki ga krasijo številne starejše skupinske fotografije moštva. Čeprav notranji prostori že lep čas nimajo dovoljenja za obratovanje (kar priznava tudi Koukol in

    pri tem omeni nedavni obisk inšpekcije), bi bila velika škoda izpustiti ogled glavnega klubskega prostora. Gre za prostorno sobo približno na sredini objekta, olepšano s številnimi navijaškimi šali, klubskimi ter reprezentančnimi dresi ter ostalimi nogometnimi artikli, ki krasijo strop in stene prostora ter mu s tem dajejo pristni nogometni pridih. Del klubske sobe je tudi večji točilni pult ter prodajni

    prostor za njim.

    Za razliko od gostinskega dela so vsi ostali prostori v objektu že davno nazaj izpolnili pogoje za obnovo. Vključno s toaletami za obiskovalce. Da bi mesto vsaj delno zakrilo »nogometno sramoto«, je leta 2021 nabavilo nekaj predelanih kontejnerjev, ki tako v zadnjih štirih letih služijo kot slačilnice in umivalnice za glavne akterje tekem. Med kontejnerji in klubskim objektom je bil pred dvema letoma postavljen nadstrešek z mizami in klopmi. Ker je od igrišča oddaljen nekaj več korakov, si večina gledalcev za ogled tekme izbere eno od novejših klopi, ki so na tem delu igrišča postavljene vzdolž celotne stranske črte. Ali pa se preprosto naslonijo na ograjo in si stoje ogledajo predstavo svojih junakov.

    Igralski kader in predsednik kluba  

    Klubom, ki se nahajajo bližje središčem svojih okrožij, je v večini primerov mnogo lažje v svoje vrste privabiti igralce od drugod. Razlog se skriva predvsem v gostovanjih in s tem povezane izgube časa. Rokytnica je s svojo lego na skrajnem jugovzhodnem robu okrožja vse prej kot vabljiva za prihode nogometa željnih igralcev od drugod. Zato ne čudi, da ima velika večina igralcev aktualnega moštva svoja bivališča prav v mestecu na obrobju Orliškega hribovja. Po besedah Koukola je to tudi ena od usmeritev kluba. Po njegovi realni oceni niti ne pričakuje, da bi se iz oddaljenejših krajev kdor koli vozil k njim na treninge in igranje tekem.

    Povprečno starost ekipe pri svojih 48-ih letih še najbolj dviguje (začasni) kapetan Miloslav Štefek, medtem ko za nekaj mladostne vihravosti s 23-imi leti skrbita najmlajša člana, hitronogi levi krilni napadalec Jakub Kolovratnik ter Michal Klein, prav tako napadalno usmerjeni igralec. Od napadalcev velja omeniti še prvega strelca moštva Miroslava Žižalo, ki je s šestimi poslanimi žogami v mreže nasprotnikov dosegel točno petino vseh rokytniških zadetkov v aktualni sezoni.

    Zanimivo, da moštvo že sedmo sezono nastopa brez trenerja. Taktična priprava na tekmo je tako bolj ali manj prepuščena medsebojni izmenjavi mnenj med igralci, saj niti med njimi ni nikogar, ki bi vsaj delno nadomestil manjko trenerja.

    Pavel Koukol poleg igranja za klub že šesto leto opravlja tudi funkcijo predsednika kluba.

    Delovanje oz. obstoj kluba je bolj ali manj v rokah predsednika Pavla Koukola. Koukol je eden od domačinov, ki je dres Rokytnice nosil že v mlajših kategorijah. Poleg predsedniške funkcije, ki jo opravlja šesto leto, je s svojo 21-ico na hrbtu še vedno nepogrešljivi člen udarne zeleno bele enajsterice.

    Mlajše kategorije

    Delo z mladimi je bil večji del obstoja nogometa v Rokytnici eden zaščitnih znakov kluba. Nenazadnje je ravno združena ekipa mladincev in kadetov (zaradi premajhnega števila igralcev v okrožju ni ločenega tekmovanja za omenjeni kategoriji) z dvakratno uvrstitvijo na regionalni nivo poskrbela za enega največjih, če ne kar največji klubski uspeh. Prvič jim je to uspelo v 80-ih letih prejšnjega stoletja. Njihov uspeh nato ponovijo mladeniči na začetku novega tisočletja, ko se jim štiri zaporedne sezone uspe obdržati na regijskem nivoju. Član uspešne generacije je bil tudi sedanji predsednik Koukol.

    Mlajši cicibani združene ekipe Javornic in Rokytnice v sezoni 2024/25. Vir: 1. FC Union Rokytnice v Orlickych horah.

    Praktično vse sezone imajo nogometni entuziasti v Rokytnici poleg članske ekipe možnost spremljati tudi katero od mlajših kategorij. Najsi je šlo v preteklosti za enega od obeh klubov (Union in 1. FC) ali po novem za združeni klub. Leta 2010 so za 1. FC hkrati nastopali združena ekipa mladincev in kadetov, starejši in mlajši dečki ter cicibani. Upad zanimanja za nogomet je sčasoma oklestil tudi število nastopajočih kategorij. Če leto 2010 velja za zadnje, ko so za Rokytnice nastopali tudi srednješolci, so bili odgovorni v klubu z leti prisiljeni poiskati sodelovanje s

    Starejši cicibani združene ekipe Javornic in Rokytnice v sezoni 2024/25. Vir: 1. FC Union Rokytnice v Orlickych horah

    sosednjimi klubi tudi pri mlajših selekcijah. V sezoni 2022/23 združijo moči s klubom iz bližnjega kraja Vamberk pri formiranju selekcij mlajših in starejših dečkov. Pred aktualno sezono so se za sodelovanje odločili s klubom Sokol Javornice s katerim so v tekmovanje

    prijavili štiri najmlajše kategorije. Obe kategoriji cicibanov nastopata pod imenom JARO (po začetnih črkah obeh imen klubov – Javornice in Rokytnice). V seštevku so Rokytnice v vse štiri selekcije prispevale manjše število igralcev (v letošnji sezoni imajo registriranih 35 otrok). Večino domačih tekem odigrajo mladi nadobudneži v Javornici.

    Glede na to, da v Rokytnici že poldrugo desetletje nimajo svoje kadetske ekipe, mladi nogometaši po končanju nastopanja za starejše dečke v veliki večini tudi zaključijo z nogometom. Na vprašanje ali v klubu morda razmišljajo v smeri oblikovanja kadetske ekipe s čimer bi mladostnikom omogočili nadaljnji nogometni angažma, Koukol razočarano odgovori negativno. Pri čemer omeni argumente, ki nikakor ne gredo v prid današnjim mladim generacijam. Vse od njihovega odnosa do nogometa do (skoraj nikakršne) želje po napredovanju. Za kar ne krivi otrok, temveč njihove starše, ki – po njegovem – premalo podpirajo otroke k aktivnemu igranju nogometa.

    Medijska pokritost in cilji kluba

    Svoj čas je imel klub aktivno spletno stran, ki je še vedno dostopna. Kljub temu, da zadnja novica na njej datira v leto 2010. Na strani gre pohvaliti predvsem podroben zgodovinski opis klubskega dogajanja. Kar ima za današnji čas že prav posebno vrednost, saj le redko kateri desetoligaški klubi premorejo skrbno zbrati, urediti in objaviti svoj del zgodovine.

    Blizu centra mesta je postavljena oglasna deska na kateri je pripetih nekaj novic starejšega datuma.

    Nekaj aktivnih objav se je med letoma 2019 in 22 našlo tudi na klubskem Facebooku. Isti socialni medij je za sicer podrobno pokrivanje dogajanja pri mlajših selekcij koristil tudi klub Union. A le za krajše obdobje.

    Po besedah predsednika Koukola v klubu delajo na ponovni obuditvi spletne strani. Za informiranje o prihajajočih tekmah koristijo plakate na dveh oglasnih deskah v mestu. Za tokratno domačo tekmo jim jo sicer zagodel praznični dan med tednom, zaradi česar klubu ni uspelo urediti formalnosti, povezanih z objavo plakatov na javnih mestih.

    Če trenutno klub skupaj drži predvsem ekipni duh, je slika povsem drugačna, ko beseda nanese na prihodnost in z njo povezanimi cilji kluba. Vztrajati v razmerah, ko celoten klubski ustroj sloni na eni osebi in biti pri tem deležen številnih

    (neizpolnjenih) obljub, bi zagotovo veliko večino odvrnila od nadaljnjega angažiranja. Zato niti ne čudi črnogleda napoved predsednika Koukola. Precej bolj preseneti njegov prav nič spremenjeni ton glasu s katerim v roku petih let napove konec nogometa v Rokytnici. Verjame sicer, da bo otroške glasove na nogometnem igrišču tudi v prihodnje moč slišati. Slovo njegove generacije v roku nekaj let naj bi hkrati pomenila konec članskega nogometa v mestu.

    Če gre podobne besede iz ust odgovornih klubskih delavcev jemati z rezervo, saj so nemalokrat izrečene v afektu, se v primeru kluba iz Rokytnice črn scenarij resnično zdi realen. A ker je nogomet že ničkolikokrat spisal lepe zgodbe, gre vseeno upati, da bo podobno pozitivna usoda doletela tudi rokytniški nogometni klub. Skoraj ne gre verjeti, da se tudi po slovesu sedanje generacije ne bi našli mlajši in pomagali klubu tlakovati pot, če že ne k stari slavi, pa vsaj k njegovi stabilizaciji. Nenazadnje je skozi leta dres Rokytnice nosilo že lepo število domačinov. In zagotovo je v katerem od njih ostalo vsaj nekaj lepih spominov na klub…

    1. FC Union Rokytnice v Orlickych horach v spomladanskem delu sezone 2024/25.

    Po enoletnem nastopanju v drugi okrožni ligi se je 1. FC Union aktualno sezono (znova) znašel v družbi najnižje rangiranih klubov okrožja Rychnov nad Kněžnov Kralovehraške regije. Po 15-ih odigranih krogih z 12-imi osvojenimi točkami zaseda skromno deveto mesto med skupno 12 udeleženci. Pri čemer ima enako število točk, kot predzadnjeuvrščeno moštvo. Niti prve štiri odigrane tekme nadaljevanja prvenstva moštvu niso prinesle bistvenega izboljšanja točkovnega izkupička (dva remija in dva poraza). Delno uteho za slabše nastope v prvenstvu lahko v taboru Rokytnice najdejo v zmagi nad trenutno vodilno ekipo lige. Kar jim je uspelo kot edinemu moštvu do sedaj. In to celo na gostovanju. Po besedah predsednika kluba in igralca Pavla Koukola je moštvo na gostovanju pri vodilni ekipi odigralo »tekmo sezone« in s tem dokazalo, da premore kvaliteto za boljše rezultate.

    Zaradi pandemije covida je klub proslavil 70 let delovanje z enoletno »zamudo«. Leta 2021 sta jim za častitljivi jubilej prišla čestitati dve legendi češkoslovaškega nogometa Karol Dobiaš in Antonin Panenka, oba člana češkoslovaške reprezentance, ki je v Beogradu leta 1976 osvojila naslov evropskih prvakov. Če je bilo ob proslavi od alfe in omega rokytniškega kluba v intervjujih še čutiti optimizem, se danes zdi ravno nasprotno. Koukol, ki praktično sam vleče nogometni voz v mestu, ima na svojih plečih skrb tako za najmlajše, člansko ekipo, klubsko infrastrukturo, kot tudi urejanje pravnih in birokratskih zadev. In ravno slednjih dveh je bilo v zadnjem obdobju več kot običajno. Poletje pred dvema letoma je namreč prineslo združitev dveh nogometnih klubov, ki sta od konca 80-ih let nastopala vsak pod svojim imenom.

    Če bi ob pogledu na glavno in celo pomožno igrišče ob njem iz ust predsednika kluba moral vejati optimizem, velja ravno nasprotno za infrastrukturo. Mesto je sicer pred leti rešilo problem garderob z namestitvijo kontejnerjev ob igrišče. A velika težava za klub ostaja glavni objekt. Propadajočo barako so postavili še ruski vojaki, ki so v času okupacije Češkoslovaške živeli v Rokytnici. Od takrat praktično ni bila deležna kakšne vsaj delne obnove. Če bi njeni notranji prostori na prvi pogled še dobili zeleno luč za nadaljnjo uporabo, se slika povsem obrne, ko prične Koukol z naštevanjem vseh težav povezanih s stavbo. Ob tem je skoraj neverjetno, da mesto kot lastnik objekta po tolikem času ni zmožno poskrbeti za njegovo obnovo (ali postavitev novega), kar bi klubu omogočilo času primerno (dostojno) delovanje.

    Glavni rival Rokytnice prihaja iz 9 km oddaljenega kraja Slatina nad Zdobnici. Še največ za delovanje kluba iz svojega proračuna prispeva mesto. Nekaj dodatnih kron v klubsko blagajno prinese trojica zasebnih podjetij, članski prispevki ter tudi nacionalna športna agencija za delo z mladimi. Ravno mlajše selekcije so skozi zgodovino predstavljale pomemben temelj članske ekipe. Od doma vzgojenih igralcev velja izpostaviti Petra Kanskega, ki je v svoji karieri nastopala za četrtoligaški klub.

    Amaterski nogomet širom sveta ne pestijo zgolj težave s pomanjkanjem igralcev in financ, temveč tudi novodobne zahteve na trgu dela. Eno takšnih izpostavi tudi Koukol, ko omeni povezavo igralcev z znano češko blagovno znamko – avtomobilom škoda. Ta ima eno svojih glavnih tovarn v 25 km oddaljenem kraju Kvasiny. Triizmensko delo za tam zaposlene nogometaše pogosto pomeni odsotnost s treningov in tekem. Kar ne predstavlja težavo zgolj za Rokytnice temveč za veliko večino okoliških (amaterskih) klubov.

    Zgodovina in uspehi kluba

    Omeniti velja, da se je nogomet v Rokytnici igral že pred drugo svetovno vojno, ko je bilo v kraju postavljeno tudi prvo nogometno igrišče. A ker je šlo za nemški klub, se uradna zgodovina češkega kluba prične pisati z letom 1950.

    S pričetkom delovanja nogometnega kluba sta povezani predvsem dve imeni – Rudolf Čech (član lokalnega oddelka takratne Nacionalne varnostne enote), ki je prevzel ustanovitev in vodenje kluba, ter Oldřich Toman, zadolžen za formiranje ekipe.

    Klub se je takoj po ustanovitvi prijavil v okrožno tekmovanje. Dvoboji proti moštvom iz bližnje okolice so v tistem obdobju imeli še poseben naboj. Ker so bili polni (brezkompromisnih) duelov se ne gre čuditi, da so igralci nosili ščitnike tudi na zadnjem delu goleni.

    Po dveh sezonah uspe Rokytnicam napredovati ligo višje, kjer nastopajo naslednji dve sezoni. Sledi znova padec v najnižjo ligo, kjer klub odigra tri sezone. Nakar se leta 1957 odgovorni odločijo izstopiti iz tekmovanja. Sledijo tri leta, v katerih so bili ljubitelji nogometa v kraju prikrajšani za čustva, ki jih s seboj prinašajo tekme žogobrcarjev. Nogometno igrišče v kraju znova zaživi leta 1960. Rokytnice se ponovno prijavijo v tekmovanje, tokrat pod imenom Sokol. Od takrat dalje se nogomet v kraju igra brez prestanka.

    Ravno leto 1960 prinese pravi nogometni razcvet v Rokytnici. Poleg oživitve prvotnega kluba (Sokol), se v prvenstvo prijavi tudi vojaška enota tamkajšnjega garnizona, ki nastopa pod imenom Dukla.

    V obdobju totalitarizma in obveznega – dvoletnega – služenja vojaškega roka so na območju Češkoslovaške nastali številni športni klubi z imenom Dukla. Ime izhaja iz kraja na jugu Poljske (ob meji s Slovaško), kjer je jeseni leta 1944 potekala vojaška operacija v kateri je padlo ali bilo ranjenih skoraj sto tisoč sovjetskih in češkoslovaških vojakov. Zaradi svoje povezanosti z vojsko in takratnim režimom so bili ti klubi pri prebivalcih precej manj priljubljeni od »tradicionalnih«. Kar nekaj klubov v različnih športnih panogah je na Češkem in Slovaškem do danes v svojem imenu obdržalo ime Dukla. Za najbolj znani (in uspešni) nogometni klub na Češkem s tem imenom velja (prvoligaš) Dukla Praga.

    Velja omeniti, da je v obdobju nastopanja obeh klubov v Rokytnici imel več uspeha vojaški klub. Mestni derbiji, ki so ne le pripomogli k športnemu rivalstvu temveč so tudi dodobra začinili  dogajanje v kraju, so trajali do leta 1968. Zaradi takratne okupacije Češkoslovaške s strani držav Varšavskega pakta vodene iz Moskve, so se morali domači vojaki iz mesta umakniti. Nadomestili so jih (osovraženi) ruski vojaki, ki so nato ostali v Rokytnici nadaljnjih 23 let.

    Prvo polovico 60-ih let Sokol nastopa v drugem rangu okrožnega tekmovanja. Preboj med najboljše klube okrožja mu uspe leta 1965 v kateri nastopa vse do konca desetletja. 

    70-a leta prinesejo klubu stabilizacijo. In z osvojitvijo naslova okrožnega pokalnega prvaka tudi enega največjih uspehov v zgodovini kluba. Rokytnice bolj ali manj uspešno nastopajo v najvišji ligi okrožja. Nekajkrat jim zmanjka le korak do napredovanja na regionalni nivo. Kot denimo leta 1978, ko jih je od najnižje regionalne lige na koncu prvenstva ločila zgolj točka. Po uspešnih nastopih sledi slabša sezona in izpad v drugo ligo okrožja. A zgolj za eno sezono.

    V tem obdobju so odgovorni v klubu zavihali rokave tudi na področju mlajših selekcij. Postavitev temeljev v obliki ustanovitve mlajših kategorij pomenijo za klub bogato bazo številnih igralcev, ki so kasneje pustili pomemben pečat v zgodovini rokytniškega nogometa.

    Leto 1980 prinese rezultatski neuspeh in izpad v drugo (takrat najnižjo) okrožno ligo. Za razliko od članske ekipe razcvet doživijo mladinci. Igralci med 15. in 18. letom starosti (danes gre za dve ločeni starostni kategoriji kadetov in mladincev) so s svojimi uspehi klubskim veljakom in svojim privržencem prinesli nemalo veselja. S prebojem iz okrožne v regionalno ligo jim uspe veliki met s katerim so bili postavljeni trdni temelji prihodnosti kluba. Velika večina igralcev je namreč ostala zvesta nogometu in svojemu matičnemu klubu.

    Po sedmih sezonah leta 1987 članski ekipi uspe osvojiti prvenstvo in se uvrstiti ligo višje. Številčen igralski kader jim hkrati omogoči tudi formiranje B ekipe.

    Ob koncu 80ih let se klub preimenuje iz Sokola v 1.FC Rokytnice v Orlických horách. Istočasno je bilo ukinjeno B moštvo. Njegova ukinitev je hkrati pomenila povod za ustanovitev novega kluba z imenom AFK Union Rokytnice.

    AFK Union Rokytnice

    Po soglasju vodilnih v klubu 1. FC Rokytnice je večina igralcev, ki so do tedaj nosili dres B ekipe, v sezoni 1990/91 lahko oblekla dres novonastalega kluba. Kar je Unionu omogočalo takojšnjo prijavo v najnižjo ligo okrožja Rychnov nad Knežnou. Za barvno kombinacijo dresov si izberejo črno, rdečo ter zlato. Klub večino časa nastopa v najnižji ligi. Tu in tam mu uspe tudi preboj v višjo ligo. A bolj, kot predstavniki močnejšega spola, pustijo pečat v klubu dekleta. Union se namreč v sredini 90-ih let usmeri tudi v ženski (oz. dekliški) nogomet. Sprva ekipo mlajših in starejših deklic iz Rokytnice in okoliških vasi so kmalu pričela dopolnjevati še dekleta iz oddaljenejših krajev. Osnovnošolkam se uspe leta 2000 uvrstiti celo v prvo državno ligo v kateri – z izjemo ene sezone – nastopajo do leta 2007. Nekaterim dekletom je uspelo obleči tudi dres mlajših reprezentančnih kategorij.

    1. FC do leta 1996 nastopa med okrožnimi drugoligaši. Zatem sledi izpad in tri nadaljnje sezone v najnižjem rangu. Do preloma tisočletja, ko se znova uvrsti ligo višje.

    Članska moška ekipa kluba Union zaradi finančnih razlogov leta 2007 preneha delovati, medtem ko so mlajše deklice ter ekipa članic nadaljevali s tekmovanjem v svojih prvenstvih. Unionov (starejši) rival nadaljuje z nastopanjem v prvi okrožni ligi. Po izpadu v nižjo ligo leta 2006 se po eni sezoni znova vrne na najvišji nivo okrožja, kjer nastopa do konca desetletja (2010).

    Kljub temu, da je tudi Union v svojem nazivu nosil ime mesta, je v Rokytnici velja za manj priljubljenega. Če ne kar osovraženega. Spori, zamere in (posledično) visoka najemnina, ki mu jo je za uporabo igrišča zaračunavalo mesto, so razlogi, da je bil Union primoran svoje domače tekme igrati tudi na okoliških igriščih. Za nameček je nekaj sezon nastopal celo v sosednjem okrožju. Tudi zaradi tega nikdar v zgodovini obstoja obeh klubov ni prišlo do njunega medsebojnega ligaškega srečanja.

    Po letih metanja polen pod noge in vse bolj očitnem upadanju zanimanja za nogomet ter slabših rezultat pride poleti 2023 do združitve obeh klubov. Vsi registrirani igralci za Union prestopijo v 1.FC, slednji pa si v svoj naziv doda ime do tedaj samostojnega kluba (Union).

    Klub je v najvišji okrožni ligi nazadnje nastopal v sezoni 2017/18. Po dveh sezonah je pristal v najnižji ligi iz katere se je želel ekspresno vrniti nivo višje. V sezoni 2019/20 mu namero prepreči prekinitev prvenstva zaradi pandemije covida (takrat so bili vodilni na lestvici). Tri sezone kasneje končajo prvenstvo na 4. mestu. Ker so vsa tri moštva pred Rokytnico zavrnila napredovanje, je tudi to mesto zadostovalo za napredovanje. A so se po zadnjem mestu hitro vrnili v najnižjo ligo, kjer doživljajo sila povprečno sezono.

    Infrastruktura

    Klub domuje na robu mirnega predela Rokytnice, nedaleč osnovne šole, kjer se poleg glavnega igrišča nahaja še pomožno z naravno travo. Čeprav podlaga na njem ni v kdove kako dobrem stanju, več kot zadostuje za treniranje v primeru slabega vremena. Rokytnice se tako uvrščajo med redke klube na tem nivoju, ki premorejo dve igrišči.

    Kljub hribovitemu svetu je glavno igrišče v Rokytnici zgledno urejeno. Raven teren s solidno zelenico vsekakor omogoča dobre pogoje tako za treniranje kot igranje tekem. Predsednik Koukol ob tem opozori, da tudi stanje igrišča ni povsem idealno. Tretjina površine se namreč nahaja na manj propustni podlagi, kar se pokaže predvsem ob daljšem oz. obilnejšem deževju. Ob zahodni strani glavnega igrišča sta nameščeni preprosti a dovolj udobni rezervni klopi, ki ju obdaja nekaj klopi za gledalce.

    Vsi klubski objekti se nahajajo na nasprotni strani, kjer izstopa propadajoč objekt izpred 60-ih let, ki že od daleč kliče po obnovi. Postavila ga je sovjetska armada za svoje potrebe. Kasneje je klub v njem predelal notranje prostore, s čimer je mdr. nadomestil stare garderobe na drugi strani igrišča. Od vhoda v objekt do gostinskega prostora vodi krajši hodnik, ki ga krasijo številne starejše skupinske fotografije moštva. Čeprav notranji prostori že lep čas nimajo dovoljenja za obratovanje (kar priznava tudi Koukol in pri tem omeni nedavni obisk inšpekcije), bi bila velika škoda izpustiti ogled glavnega klubskega prostora. Gre za prostorno sobo približno na sredini objekta, olepšano s številnimi navijaškimi šali, klubskimi ter reprezentančnimi dresi ter ostalimi nogometnimi artikli, ki krasijo strop in stene prostora ter mu s tem dajejo pristni nogometni pridih. Del klubske sobe je tudi večji točilni pult ter prodajni prostor za njim.

    Za razliko od gostinskega dela so vsi ostali prostori v objektu že davno nazaj izpolnili pogoje za obnovo. Vključno s toaletami za obiskovalce. Da bi mesto vsaj delno zakrilo »nogometno sramoto«, je leta 2021 nabavilo nekaj predelanih kontejnerjev, ki tako v zadnjih štirih letih služijo kot slačilnice in umivalnice za glavne akterje tekem. Med kontejnerji in klubskim objektom je bil pred dvema letoma postavljen nadstrešek z mizami in klopmi. Ker je od igrišča oddaljen nekaj več korakov, si večina gledalcev za ogled tekme izbere eno od novejših klopi, ki so na tem delu igrišča postavljene vzdolž celotne stranske črte. Ali pa se preprosto naslonijo na ograjo in si stoje ogledajo predstavo svojih junakov.

    Igralski kader in predsednik kluba  

    Klubom, ki se nahajajo bližje središčem svojih okrožij, je v večini primerov mnogo lažje v svoje vrste privabiti igralce od drugod. Razlog se skriva predvsem v gostovanjih in s tem povezane izgube časa. Rokytnica je s svojo lego na skrajnem jugovzhodnem robu okrožja vse prej kot vabljiva za prihode nogometa željnih igralcev od drugod. Zato ne čudi, da ima velika večina igralcev aktualnega moštva svoja bivališča prav v mestecu na obrobju Orliškega hribovja. Po besedah Koukola je to tudi ena od usmeritev kluba. Po njegovi realni oceni niti ne pričakuje, da bi se iz oddaljenejših krajev kdor koli vozil k njim na treninge in igranje tekem.

    Povprečno starost ekipe pri svojih 48-ih letih še najbolj dviguje (začasni) kapetan Miloslav Štefek, medtem ko za nekaj mladostne vihravosti s 23-imi leti skrbita najmlajša člana, hitronogi levi krilni napadalec Jakub Kolovratnik ter Michal Klein, prav tako napadalno usmerjeni igralec. Od napadalcev velja omeniti še prvega strelca moštva Miroslava Žižalo, ki je s šestimi poslanimi žogami v mreže nasprotnikov dosegel točno petino vseh rokytniških zadetkov v aktualni sezoni.

    Zanimivo, da moštvo že sedmo sezono nastopa brez trenerja. Taktična priprava na tekmo je tako bolj ali manj prepuščena medsebojni izmenjavi mnenj med igralci, saj niti med njimi ni nikogar, ki bi vsaj delno nadomestil manjko trenerja.

    Delovanje oz. obstoj kluba je bolj ali manj v rokah predsednika Pavla Koukola. Koukol je eden od domačinov, ki je dres Rokytnice nosil že v mlajših kategorijah. Poleg predsedniške funkcije, ki jo opravlja šesto leto, je s svojo 21-ico na hrbtu še vedno nepogrešljivi člen udarne zeleno bele enajsterice.

    Mlajše kategorije

    Delo z mladimi je bil večji del obstoja nogometa v Rokytnici eden zaščitnih znakov kluba. Nenazadnje je ravno združena ekipa mladincev in kadetov (zaradi premajhnega števila igralcev v okrožju ni ločenega tekmovanja za omenjeni kategoriji) z dvakratno uvrstitvijo na regionalni nivo poskrbela za enega največjih, če ne kar največji klubski uspeh. Prvič jim je to uspelo v 80-ih letih prejšnjega stoletja. Njihov uspeh nato ponovijo mladeniči na začetku novega tisočletja, ko se jim štiri zaporedne sezone uspe obdržati na regijskem nivoju. Član uspešne generacije je bil tudi sedanji predsednik Koukol.

    Praktično vse sezone imajo nogometni entuziasti v Rokytnici poleg članske ekipe možnost spremljati tudi katero od mlajših kategorij. Najsi je šlo v preteklosti za enega od obeh klubov (Union in 1. FC) ali po novem za združeni klub. Leta 2010 so za 1. FC hkrati nastopali združena ekipa mladincev in kadetov, starejši in mlajši dečki ter cicibani. Upad zanimanja za nogomet je sčasoma oklestil tudi število nastopajočih kategorij. Če leto 2010 velja za zadnje, ko so za Rokytnice nastopali tudi srednješolci, so bili odgovorni v klubu z leti prisiljeni poiskati sodelovanje s sosednjimi klubi tudi pri mlajših selekcijah. V sezoni 2022/23 združijo moči s klubom iz bližnjega kraja Vamberk pri formiranju selekcij mlajših in starejših dečkov. Pred aktualno sezono so se za sodelovanje odločili s klubom Sokol Javornice s katerim so v tekmovanje prijavili štiri najmlajše kategorije. Obe kategoriji cicibanov nastopata pod imenom JARO (po začetnih črkah obeh imen klubov – Javornice in Rokytnice). V seštevku so Rokytnice v vse štiri selekcije prispevale manjše število igralcev (v letošnji sezoni imajo registriranih 35 otrok). Večino domačih tekem odigrajo mladi nadobudneži v Javornici.

    Glede na to, da v Rokytnici že poldrugo desetletje nimajo svoje kadetske ekipe, mladi nogometaši po končanju nastopanja za starejše dečke v veliki večini tudi zaključijo z nogometom. Na vprašanje ali v klubu morda razmišljajo v smeri oblikovanja kadetske ekipe s čimer bi mladostnikom omogočili nadaljnji nogometni angažma, Koukol razočarano odgovori negativno. Pri čemer omeni argumente, ki nikakor ne gredo v prid današnjim mladim generacijam. Vse od njihovega odnosa do nogometa do (skoraj nikakršne) želje po napredovanju. Za kar ne krivi otrok, temveč njihove starše, ki – po njegovem – premalo podpirajo otroke k aktivnemu igranju nogometa.

    Medijska pokritost in cilji kluba

    Svoj čas je imel klub aktivno spletno stran, ki je še vedno dostopna. Kljub temu, da zadnja novica na njej datira v leto 2010. Na strani gre pohvaliti predvsem podroben zgodovinski opis klubskega dogajanja. Kar ima za današnji čas že prav posebno vrednost, saj le redko kateri desetoligaški klubi premorejo skrbno zbrati, urediti in objaviti svoj del zgodovine.

    Nekaj aktivnih objav se je med letoma 2019 in 22 našlo tudi na klubskem Facebooku. Isti socialni medij je za sicer podrobno pokrivanje dogajanja pri mlajših selekcij koristil tudi klub Union. A le za krajše obdobje.

    Po besedah predsednika Koukola v klubu delajo na ponovni obuditvi spletne strani. Za informiranje o prihajajočih tekmah koristijo plakate na dveh oglasnih deskah v mestu. Za tokratno domačo tekmo jim jo sicer zagodel praznični dan med tednom, zaradi česar klubu ni uspelo urediti formalnosti, povezanih z objavo plakatov na javnih mestih.

    Če trenutno klub skupaj drži predvsem ekipni duh, je slika povsem drugačna, ko beseda nanese na prihodnost in z njo povezanimi cilji kluba. Vztrajati v razmerah, ko celoten klubski ustroj sloni na eni osebi in biti pri tem deležen številnih (neizpolnjenih) obljub, bi zagotovo veliko večino odvrnila od nadaljnjega angažiranja. Zato niti ne čudi črnogleda napoved predsednika Koukola. Precej bolj preseneti njegov prav nič spremenjeni ton glasu s katerim v roku petih let napove konec nogometa v Rokytnici. Verjame sicer, da bo otroške glasove na nogometnem igrišču tudi v prihodnje moč slišati. Slovo njegove generacije v roku nekaj let naj bi hkrati pomenila konec članskega nogometa v mestu.

    Če gre podobne besede iz ust odgovornih klubskih delavcev jemati z rezervo, saj so nemalokrat izrečene v afektu, se v primeru kluba iz Rokytnice črn scenarij resnično zdi realen. A ker je nogomet že ničkolikokrat spisal lepe zgodbe, gre vseeno upati, da bo podobno pozitivna usoda doletela tudi rokytniški nogometni klub. Skoraj ne gre verjeti, da se tudi po slovesu sedanje generacije ne bi našli mlajši in pomagali klubu tlakovati pot, če že ne k stari slavi, pa vsaj k njegovi stabilizaciji. Nenazadnje je skozi leta dres Rokytnice nosilo že lepo število domačinov. In zagotovo je v katerem od njih ostalo vsaj nekaj lepih spominov na klub…